Mitä nää Jeesuksen sanat tarkottaa ja millon ja miten ne toteutuu teiän mielestä???
28 Älkää ihmetelkö tätä, sillä hetki tulee, jolloin kaikki, jotka haudoissa ovat, kuulevat hänen äänensä
29 ja tulevat esiin, ne, jotka ovat hyvää tehneet, elämän ylösnousemukseen, mutta ne, jotka ovat pahaa tehneet, tuomion ylösnousemukseen.
(Joh.5)
Antakaa kunnolla kerrottu vastaus kiitos.
28 Älkää ihmetelkö tätä, sillä hetki tulee, jolloin kaikki, jotka haudoissa ovat, kuulevat hänen äänensä
29 ja tulevat esiin, ne, jotka ovat hyvää tehneet, elämän ylösnousemukseen, mutta ne, jotka ovat pahaa tehneet, tuomion ylösnousemukseen.
(Joh.5)
Antakaa kunnolla kerrottu vastaus kiitos.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Kaikki herätetään kuolleista kuulemaan tuomionsa, hyvää tehneet saavat palkaksi ikuisen elämän, mutta pahaa tehneet ikuisen kuoleman rangaistuksekseen. Milloin se tapahtuu ei voi tarkkaan tietää,mutta tuskin siihen motaakymmentä vuotta enää menee. Miten tämä tapahtuu sen tietää vain jehova eiköhän hän pidä asiat hallinnassaan.
Miks ihminen joka on jo kuollu herätetään uudestaan ja tapetaan sitte???
Tuskin se on varsinainen tappo tuskin ihminen ees huomaa että niin käy, se tuskin sattuu ihminen lakkaa vaan olemasta. jumala vain tahtoo että jokainen kuulee tuomionsa ennen kuin saa sen. ja kuulee myös syyn tuomioonsa.
Eiks ihminen lakkaa olemasta jo ekan kuoleman jälkeen. Sitten Jumala luo uudestaan sen ihmisen ja tappaa sen uudestaan. Mitä järkee???
se yksinkertaista ole, mutta tuskin jumalalle kovinkaan vaikeaa suorittaa. ja miten se tarkalleen menee sen tietää vain jumala, meillä on vaan se mitä raamattuun on kirjoitettu mutta jumala tietää paljon enemmän.
Missä paikkaa Raamatussa sanotaan, et ne kuolleet herätetään muutaman kymmenen vuoden päästä???
suoraan missään mutta siinä kuvaillaan viimeisten päivien merkit ja ne ovat nyt käynnissä. ei siinä enää kauan mee.
Miten ne viimesten aikojen merkit siihen kuolleitten herätämiseen ja uudelleen tappamiseen liittyy??? Mis siitä kerrotaan??
liittyvät herättämiseen niin että kuolleet herätetään viimeisenä päivänä,ns:tuomiopäivä jolloin jokainen saavat tuomionsa. Viimeisten päivien merkit on olemassa siksi että viimeisetkin ihmiset jotka aikovat uskoa alkaisi uskomaan koska huomaavat ajan käyvän vähiin. viimeisistä päivistä puhutaan kaikissa evankeljumeissa.
No nyt oot saanu kerrotuks et ne kuolleet tehdään uudelleen ja tapetaan uudelleen viimesenä päivänä. Millon se viimenen päivä sit suunnilleen on??? Minkä viimenen päivä se on??
Entä ketä ne kuolleet on, jost Ilmestyksenkirjas puhutaan. Ne herätetään tuhannen vuoden jälkeen???
hetken tietää vaan jumala mutta kun: jeesus sanoi että ,näistä merkeistä sen tietää olevan lähellä. ja se on tämän pahan maailman viimeinen päivä. ja tilalle tehdään uusi paratiisi jossa ihminen eli alun perinkin ja jumalallahan oli tarkoitus että ihminen elää sielä ikuisesti, jos näin ei koskaan kävisi jumala olisi pettänyt lupauksensa mutta jumalahan ei koskaan valehtele.
vähän monimutkaisempi juttu, katsos tuhannen vuoden jälkeen saatana päästetään jälleen vapaaksi, silloin se alkaa kerräämään taas ihmisiä puolelleen ja kuolema astuu jälleen kuvioihin, saatana saa taas puolelleen pahoja ihmisiä ja tappaa oikeaoppisia eli oikeastaan tuomiopäiviä on kaksi.
Onko susta siis kaks kuolleitten herättämistä uudelleen tapettaviks??? Menee aika sekavan kuuloseks.
eri ihmiset ne jotka tuomitaan ekassa ei toiseen pääsekkään.
Ensin on viimenen päivä muutaman kymmenen vuoden päästä ja sillon thedään ihmisii sekä elämään että takasin kuolemaan. Ja sitten tuhannen vuoden päästä herätetään taas ihmisii tapettavaksi??
mutta kuinka asiat oikeasti on sen tietää vain jumala että millainen ruumis. mahtaa olla tuomion savilla sitä en tiedä. tuskin jumala suurta työtä tekee herättäessään kulleet jos osa niistä kuolee pian taas. ota huomioon en ole kastettu ja kerron omalla tavallani asiat.
Eräs Jehovan todistajien kirja sanoo:
"Mitä Johanneksen 5:28, 29 merkitsee? Siinä sanotaan: ”Kaikki muistohaudoissa olevat kuulevat hänen äänensä ja tulevat esiin, hyvää tehneet elämän ylösnousemukseen, pahaa harjoittaneet tuomion ylösnousemukseen.” Jeesuksen tässä esittämät sanat täytyy ymmärtää hänen myöhemmin Johannekselle antamansa ilmestyksen valossa. (Ks. sivulla 429 lainattua Ilm. 20:12, 13:a.) Sekä ne, jotka ovat aikaisemmin tehneet hyvää, että ne, jotka ovat aikaisemmin harjoittaneet pahuutta, ’tuomitaan kukin tekojensa mukaan’. Minkä tekojen? Jos ajattelisimme, että ihmiset tuomitaan menneessä elämässä suorittamiensa tekojen perusteella, se olisi ristiriidassa Roomalaiskirjeen 6:7:n kanssa: ”Se, joka on kuollut, on vapautunut synnistään.” Olisi myös järjetöntä herättää kuolleista ihmisiä vain tuhottaviksi. Siksi Jeesus viittasi Johanneksen 5:28, 29:ssä eteenpäin ylösnousemukseen; jakeen 29 loppuosassa hän osoitti tuloksen sen jälkeen, kun heidät olisi kohotettu inhimilliseen täydellisyyteen ja asetettu tuomiolle."
Ylösnousemus osoittautuu elämäksi tai langetettavaksi tuomioksi; ylösnousemuksen jälkeen tehtyjen tekojen mukaan.
Äskeisessä tekstissä oli viittaus tähän:
"Mitä Ilmestyksen 20:4–6 osoittaa niistä, jotka herätetään maan päälle?
Ilm. 20:4–6: ”Minä näin valtaistuimia, ja oli niitä, jotka istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta. Niin, minä näin niiden sielut, jotka oli teloitettu kirveellä Jeesuksesta todistamisen ja Jumalasta puhumisen vuoksi – –. Ja he saivat elämän ja hallitsivat kuninkaina Kristuksen kanssa tuhat vuotta. (Muut kuolleet eivät saaneet elämää, ennen kuin ne tuhat vuotta olivat päättyneet.) Tämä on ensimmäinen ylösnousemus. Onnellinen ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa; heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa, vaan he tulevat olemaan Jumalan ja Kristuksen pappeja ja tulevat hallitsemaan kuninkaina hänen kanssaan ne tuhat vuotta.”
UM ja Mo käyttävät sulkuja auttaakseen lukijaa yhdistämään ennen sulkuja olevan niiden jälkeen seuraavaan lausuntoon (samoin vuoden 1917 ruotsinkielinen käännös). Kuten tässä osoitetaan selvästi, niin ”muut kuolleet” eivät osallistu ensimmäiseen ylösnousemukseen. Tuo ylösnousemus on niitä varten, jotka hallitsevat Kristuksen kanssa tuhat vuotta. Merkitseekö tämä sitä, etteivät ketkään muut ihmiskuntaan kuuluvat elä tuhatvuotiskaudella paitsi ne, jotka hallitsevat taivaassa Kristuksen kanssa? Ei, koska jos olisi niin, se merkitsisi sitä, ettei olisi olemassa keitään, joiden puolesta he palvelisivat pappeina, ja heidän valta-alueensa olisi autio maapallo.
Keitä sitten ovat ”muut kuolleet”? Kaikki Aadamin synnin vuoksi kuolleet ihmiset ja ne, jotka tarvitsevat vapautusta tuon synnin kuolemaa tuottavista vaikutuksista, vaikka ovatkin säilyneet hengissä suuresta ahdistuksesta tai saattaneet syntyä tuhatvuotiskauden aikana (vrt. Ef. 2:1).
Missä mielessä he ”eivät saaneet elämää”, ennen kuin noiden tuhannen vuoden päätyttyä? Tämä ei merkitse heidän ylösnousemustaan. ’Elämän saamiseen’ sisältyy paljon enemmän kuin pelkkä olemassaolo ihmisinä. Se merkitsee inhimillisen täydellisyyden saavuttamista vapaana kaikista Aadamin synnin vaikutuksista. Huomaa, että 5. jakeessa oleva viittaus tähän esitetään heti sen jälkeen, kun edellinen jae sanoo, että ne, joiden oli määrä olla taivaassa, ”saivat elämän”. Heidän tapauksessaan se merkitsee elämää vapaana kaikista synnin vaikutuksista; he saavat osakseen jopa kuolemattomuuden erikoisedun (1. Kor. 15:54). ”Muille kuolleille” sen täytyy siis merkitä elämän täyteyttä inhimillisessä täydellisyydessä."
Teillä on erillaiset selitykset. Misk????? Eiks teidän pitäs kai kuuluu samaan uskontoon??
tässä on vaan semmonen ero että minä yritin kertoo ominsanoin kun taas muut käytti raamatun kohtia suoraan puheissaan. Lisäksi minä en ole vielä kastettu enkä oo varma meenkö ees koskaan kasteelle. elikkäs en oo ihan niin selvillä asioista.
Tarkottiks tää nyt sitä et sä meet puihin omasta näkemyksestäs??? Se onki väärä versio???
Sanot et ihmiset herätetään ylös ja sitten sen jälkeen ne tuomitaan siitä, mitä ne sen uuden elämänsä aikana touhuilee. Miks ihmeessä sitte puhutaan kahdesta erilaisesta ylösnousemuksesta elikkä elämän ja tuomion, jos ne kerran tarkottaa ihan samaa asiaa kumpikin??? Miks käytetään sanaa tuomion ylösnousemus, jos se ei kuitenkaan ookkaan sitä kaikille??
Raamattua ei ole helppo ymmärtää olet ainaki oikeilla jäljillä minunki puheitteni perusteella kun luet noi raamatun kohat tarkkaan niin samaa ne tarkoittaa. suosittelen lukemaan raamattua sieltä se totuus pikkuhiljaa selkenee ja selkenee kun sitä lukee. siellä se totuus on eikä siellä missä erehtyvä ihminen yrittää totuutta selittää.:)
Kun tosa esiin ottamassa kohdassas sanotaan, että herätetään kuoleit ensin hallitsijoiks ja tuhannen vuoden kuluttua herätetään muita kuolleita, nii miks niiden kuolleis herätäminen tarkottaakin kahta eri asiaa. Toisen kohdalla oikeeta ylösnousemusta ja toisen kohdalla se onkin joku muu merkitys. Samalla sanalla samas yhteydes???
Mä ymmärsin nyt nii, että ne kuolleet herätetään siinä tuhanen vuoden alkajaisiks ja sen jälkeen lasketaan paholainen vapaaksi ja tulee tuomio eli tuomion ylösnousemus siinä mielessä. mut kuitenki Raamattu sanoo, et viimesenä päivänä sekä herätetään että tuomitaan ihmiset. Mitens se sopii yhteen ton selityksens kanssa??? Mikä se viimenen päivä sitte su mielestäs on??
Niin, heitä ei tuomita entisten tekojen mukaan, koska "Se, joka on kuollut, on vapautunut synnistään" (Roomalaisille 6:7).
Monet muinoin eläneet ihmiset saavat nyt siis uuden tilaisuuden elää Jumalan moraaliperiaatteiden mukaan. (He eivät ehkä kuulleet tarpeeksi Jumalasta elinaikaan voidakseen tehdä ratkaisun, haluavatko elääkö Jumalan lakien mukaan vai ei.)
Jeesus mainitsi molemmat mahdollisuudet ylösnousseille. Jos toimii hyvin ylösnousemuksen jälkeen, saa ikuisen elämän. Jos toimii vastoin silloin annettavia ohjeita, tuomitaan loppukoetuksessa ikuiseen olemattomuuden tilaan.
Kyse on omasta valinnasta. Ihmisillä on vapaa tahto.
Kun sanot tossa viel niin, ettei ihmisii tuomita ylösnousemukses niistä jutuista, mitä on aikasemmin eläissään tehneet vaan ainoostaan uusista, mitä ne tulee tekemään siel tuhannen vuoden aikana, nii miten sen kans käy yhteen tää paikka.
48 Joka katsoo minut ylen eikä ota vastaan minun sanojani, hänellä on tuomitsijansa: se sana, jonka minä olen puhunut, se on tuomitseva hänet viimeisenä päivänä.
(Joh.12)
Tossahan sanotaan ihan selvästi just erilailla kun mitä sä selitit äsken!!! Siin on et ihmiset tuomitaan sen mukaan, kun miten ne on suhtautuneet Jeesukseen ja viimesenä päivänä tulee siitä rangastus. Miten selität tän???
päivä on käsittääkseni ne 1000 vuotta. se tuhatvuotinen valtakunta on viimeinen päivä silloin katsotaan lopullisesti ketkä saavat palkaksensa elämän ja ketkä eivät.
mielestäni tule pääsemään ees tuhatvuotiseen valtakuntaan vaan osa tuomitaan heti sen alussa riippuu ihan tämän elämän pahojen tekojen määrästä.
Lues vaikka toka timoteuksen kolmas luku ja kato, mitä siin sanotaan viimesit päivist. Ei oikeen osu toi tuhat vuotta mun mielestä sen kansa yhteen.
Miten Raamatus puhutaan siitä, et jos ihmiset säilyttää uskollisuutens kuolemaansa asti, ne on pelastuneet. Kuitenki sun mukaan ne kaikki joutuu viel sen tuhannen vuoden aikana ja senjälkeen todistamaan uudestaan uskollisuutesa eli ne ei ookkaan olleet vielä varman pääle pelastuneita. Timoteksessa sanotaan
15 ja koska jo lapsuudestasi saakka tunnet pyhät kirjoitukset, jotka voivat tehdä sinut viisaaksi, niin että pelastut uskon kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
Niin kuten ymmärsit kuolleet herätetään tuhannen vuoden alussa.
Ilmestyksen kohdassa hallitsijat saivat hengellisen täydellisyyden.
He auttavat maan päällä eläviä alamaisia saavuttamaan täydellisyyden.
Esim. Paavali puhui näille tuleville hallitsijoille jotka tulisivat hallitsemaan mm. vanhan ajan vanhurskaita ihmisiä:
(Heprealaisille 11:40) "heitä ei tehtäisi täydellisiksi ilman meitä."
1000 vuoden päätteeksi voidaan sanoa että he ovat hengellisesti "eläviä", kohotettu täydellisyyteen (ei epätäydellisyyttä ja syntisyyttä enää).
Raamatttu käyttää muuallakin kuvakieltä, kun se puhuu hengellisesti kuolleista:
(Efesolaisille 2:1) Lisäksi [Jumala on tehnyt eläviksi] teidät, vaikka olitte kuolleita hairahduksissanne ja synneissänne,
sellaisiahan ihmiset juuri nyt ovat, nyt eletään viimeisiä aikoja ei tuossa kohdassa mainitakkaan tuhatvuotista valtakuntaa.
Tarkoitin, että lähinnä ne jotka ovat kuolleet tietämättöminä Jumalasta, pitää hankkia tietoa hänestä ja päättää suhtautumisensa hänen moraaliperiaatteihinsa ja hallitushallan alistumiseen.
Jos osoittaudumme nykyään, vaikeina aikoina, uskollisiksi, ja pelastumme Harmagedonin läpi paratiisimaahan, voimme auttaa näitä ylösnousseita oppimaan tietoa Jumalasta ja hyvin todennäköisesti pysymme uskollisina..
olla taivaaseen menijöistä, joita on 144000 he pääsevät heti taivaaseen ja pelastuvat varmasti, siis heti kuolemansa jälkeen.
(2. Pietarin kirje 3:8) Älköön kuitenkaan tämä yksi seikka jääkö teiltä, rakkaat, huomaamatta, että yksi päivä on Jehovalle kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä.
(Psalmi 90:4) Sillä tuhat vuotta on sinun silmissäsi ainoastaan kuin eilispäivä, kun se on mennyt, ja kuin öinen vartiohetki.
'Tuomiopäivä' kestää tuhat vuotta. Jo Harmagedonissa Jeesus Jehovan valtuuttamana tuomitsee ihmisiä. Loppua saarnaavien suhteellisen pieni joukko (vrt. Nooan päivät) menevät Harmagedonin läpi paratiisiin (Ilmestys 7:14). Jeesus, jolla on valta tuomita kuolleita, herättää monia (tod.näk.) miljoonia ihmisiä.
He eivät voi hetkessä päättää kantaansa, haluatko palvoa Jumalaa vai eivät. Varsinkaan ne muinoin eläneet jotka eivät ehkä ole koskaan kuulleetkaan Jumalasta.
He tarvitsevat aikaa. Tuominta-ajanjakso kestää enemmän kuin vain yhden kirjaimellisen päivän.
Eräs JT-kirja sanoo:
"Jehovan rakkaus ihmismaailmaa kohtaan sai hänet lähettämään Jeesuksen, jotta häneen uskovat voisivat pelastua. Ihmisten pelastuminen ratkaistaan sen perusteella, tottelevatko he sitä, mitä Jumala käski Jeesuksen puhua. Tuomio langetetaan ”viimeisenä päivänä”, Kristuksen tuhatvuotisen hallituskauden aikana."
Kyllä nimimerkki 'suupaltti' aika hyvin vastaili ja on oppinut asioita,
yritin selventää muutaman asian, ettei jäisi epäselväksi miten Jehovan todistajat uskovat.
Ylösnousemuksesta on aika paljon asiaa myös tässä:
http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/t16/article_01.htm
ZZZ..
Jehovan todistajien opeissa on moniakin ongelmia (lue raamatun sanoman vääristämistä), mutta tämä on yksi merkittävimpiin kuluvista.
Raamatussa kerrotaan, kuten lainasitkin, ylösnousemuksen kaksijakoisuudesta. On elämän ylösnousemus ja tuomion ylösnousemus. Ihmiset tullaan tuomitsemaan sen mukaan, miten he ovat aikaisemmin eläneet. JT:t muuttavat tuon tarkoittavan sitä, että tuo ylösnousemus tapahtuu tuhatvuotisen valtakunnan aikana, mikä on sama kuin viimeinen päivä. JT:n mukaan tuhatvuotiseen valtakuntaan herätetään vain ne ihmiset, jotka ovat JT:a tai sitten he eivät ole koskaan kuulleet tuosta heidän uskonnostaan/Jumalasta/Jeesuksesta. Niitä ihmisiä, jotka ovat kuulleet mutta eivät ole ottaneet vastaan tuota 'totuutta', ei herätetä kuolleista.
Raamattu todistaa kuitenkin yksiselitteisesti tuon JT-opin olevan raamattuun perustuvaa harhaoppia ja raamatun sanojen raiskaamista.
Johannes on ainoa kirjoittaja, joka puhuu viimeisestä päivästä (se on siis JT:n mukaan eri asia kuin 'viimeiset päivät'). Hän kertoo sitä koskeneista Jeesuksen sanoista näin (hän puhui fariseusten kanssa):
12:48 Joka katsoo minut ylen eikä ota vastaan minun sanojani, hänellä on tuomitsijansa: se sana, jonka minä olen puhunut, se on tuomitseva hänet viimeisenä päivänä.
Jeesus sanoo tuossa hyvin selvästi, että koska fariseukset eivät usko häntä tai hänen sanojaan, niin se on aiheuttava heille tuhon tuomion viimeisenä päivänä.
Jehovan todistajien version mukaan tuo tarkoittaisi sitä, että ne ihmiset, jotka eivät usko JT:a, ovat huonommassa asemassa kuin fariseukset, jotka eivät uskoneet Jeesusta. JT:n uskomattomia ei herätetä tuhatvuotiseen paratiisiin, mutta fariseukset herätetään ja he saavat siellä uuden mahdollisuuden. Jos he parantavat tapansa ja alkavat uskoa, he saavat ikuisen elämän, mutta jos he jatkavat vääräuskoisuuttaan ja pahuttaan, he saavat sen tuhannen vuoden jälkeen tuomion.
Kuten huomaamme, tuo JT:n 'tulkinta' viimeisestä päivästä ja elämän sekä tuomion ylösnousemuksesta johtaa kestämättömään ja varsin sekopäiseen tilanteeseen.
Jehovan todistajat joutuvat vääntelemään raamatun sanoille kokonaan erilaisen merkityksen. Ilmestyskirjassa yksiselitteisesti sanotaan ensimmäisestä ylösnousemuksesta:
20:4 Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.
20:6 Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa; heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa, vaan he tulevat olemaan Jumalan ja Kristuksen pappeja ja hallitsevat hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.
Tuhatvuotisen kauden alussa tapahtuu ensimmäinen ylösnousemus, jossa herätetään ihmisiä Jeesuksen hallitsijakavereiksi. He hallitsevat niitä ihmisiä, jotka ovat säilyneet elossa sihen tuhatvuotiseen valtakuntaa.
Sitten raamattu sanoo selkeästi:
20:5 Muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet.
Toinen ylösnousemus tapahtuu vasta tuhatvuotisen kauden päätteeksi! Ei sen aikana, kuten JT:t nuo sanat selittelevät ja 'tulkitsevat'.
Samoin Saatanakin lasketaan vapaaksi vasta tuhatvuotisen kauden päätteeksi, ei sen aikana mitä tuo JT-tulkinta johdonmksisesti tarkoittaisi senkin kohdalla:
20:7 Ja kun ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet, päästetään saatana vankeudestaan,
Raamattu kertoo selkeästi senkin, että nuo kuolleet herätetään vasta sen jälkeen kun Saatana on ensin lopullisesti tuhottu. Silloin tapahtuu se elämän ja tuomion ylösnousemus:
20:10 Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.
20:11 Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.
20:12 Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
20:13 Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan.
Sen sijaan, että vasta JT:n version tuhatvuotisen elämisen jälkeen annettaisiin noille herätetyille tuomiot, raamattu puhuu KUOLLEITTEN TUOMITSEMISESTA. Ei siis tuhat vuotta eläneiden!
Todellisuudessa tuo Johanneksen esittämä versio oli hieman erilainen, kuin miten Jeesuksen seuraajat olivat aikaisemmin uskoneet. He nimittäin olettivat (Jeesuksen lupausten mukaisesti) pääsevänsä taivaaseen Jeesuksen hallitsijakavereiksi jo oman elinaikansa kuluessa. Paavali kirjoitti:
4:13 Mutta me emme tahdo pitää teitä, veljet, tietämättöminä siitä, kuinka poisnukkuneiden on, ettette murehtisi niinkuin muut, joilla ei toivoa ole.
4:14 Sillä jos uskomme, että Jeesus on kuollut ja noussut ylös, niin samoin on Jumala Jeesuksen kautta myös tuova poisnukkuneet esiin yhdessä hänen kanssaan.
4:15 Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet.
4:16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
4:17 sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.
He siis uskoivat, että Jeesuksen tullessa toisen kerran heidän elinaikanaan kuolleet saavat ensin ylösnousemuksen ja sen jälkeen heidät elossa olevat temmataan taivaaseen. Tuo olisi se hallitsijajoukko, joka johtaisi Jeesuksen kanssa tuolloin alkavaa tuhatvuotista valtakuntaa. Johannes Jeesus-liikeen viimeisenä linnakkeena koitti antaa hieman lisäaikaa tuolle Jeesuksen toteutumattomalle toiselle tulemiselle ja siihen liittyville tapahtumille.
Johannes selvästi opetti, että tuo viimeinen päivä eli elämän ja tuomion päivä tulee tuhatvuotisen valtakunan päätyttyä.
MIKSI se olisi viimeinen päivä? MINKÄ viimeinen päivä se olisi?
Johannes selittää jatkaesaan kirjoitteluaan:
Ilmestyskirja:
21:1 Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
Tuota viimeistä päivää seuraisi kaiken uudeksi tekeminen. Aivan kuten tuossa kyselyissäsi jo selvästi haitkin, niin viimeinen päivä ei ole mikään tuhatvuotinen jakso, vaan se on päivä, jolloin hyvät ihmiset herätetään suoraan palkintoonsa eli ikuiseen elämään. Tuhat vuotinen valtakunta ei ole vielä se paratiisi, johon Jeesus sanoi ryövärin pääsevän. Tuo paratiisi tehdään vasta sitten, kun tuhatvuotinen kausi päättyy ja Saatana/pahuus poistetaan lopullisesti. Ilmestyskirjan luvut 21 ja 22 kuvaavat tuota tuhatvuotisen kauden jälkeen tulevaa uutta aikakautta. Se on vasta se paratiisin aika. Ei JT:n tuhatvuotinen valtakunta.
Nämä Jeesuksen sanat...
16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
...eivät tarkoita sitä JT:n tulkinnan mukaisuutta eli tuo pelastuminen varmistetaan vasta herättämällä ihmiset uudelleen testattaviksi tuhatvuotiseen valtakuntaa, vaan sitä, että oikeaoppiset pelastuvat ja vääräoppiset tulleen tuomitsemaan ilman mitään lisätestejä. Heitä ei herätetä uuteen uskontestaamiseen, vaan tuo tuhatvuotisen jakson päätteeksi tapahtuva Saatanan vapauttaminen ja hänen kannattajiensa tuhoaminen koskee vain niitä ihmisiä, jotka ovat elossa siihen aikakauteen selvinneet.
Olen todennut ennenkin ja sanonpa nyt vielä toistamiseen vinkiksi kaikille JT:lle:
unohtakaa ne harhaoppeja levittävät selittelykirjanne ja lukekaa raamattua. Silloin tiedätte paremmin, mitä se opettaa ja mitä ei.
Joo. Ja jos vaikka vertailee alla olevia Raamatun kohtia, niin huomaa kyllä, että se "vääräin" ylösnousemus ei ole uusi mahdollisuus olla kuuliainen Jumalalle, niinkuin JT:t kai väittää, vaan jotain ihan muuta.
"Älkää ihmetelkö tätä, sillä hetki tulee, jolloin kaikki, jotka haudoissa ovat, kuulevat hänen äänensä ja tulevat esiin, ne, jotka ovat hyvää tehneet, elämän ylösnousemukseen, mutta ne, jotka ovat pahaa tehneet, tuomion ylösnousemukseen." (Joh.5:28-29)
"ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin." (Apt.24:15)
"Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen." (Dan.12:2)
ihan oikean Jehovan todistajan kanssa, saat varmasti oikeat vastaukset! Tällä palstalla ei välttämättä keskustele aidot Jehovan todistajat!
>>Keskustele ovella ihan oikean Jehovan todistajan kanssa, saat varmasti oikeat vastaukset!
Melko suurieleinen väite, jonka olen usealta taholta kuullut perusteettomaksi. Oma kokemukseni ovellani käyneestä jehovantodistajasta ei ole sen kummoisempi. Tytteli mm. väitti, että vuosilla 1918/1919 ei ole mitään eritysmerkitystä Vartiotorniseuralle. Samoin tytteli esitti, Raamattuaan kädessä kohottaen (kun toin esille pedofilianpeittelyn ja UN/DPI/NGO-statuksen), että Vartiotorniseuralla ei ole hänelle mitään merkitystä, vaan hän toimii puhtaasti Raamatun perusteella.
...on itseasiassa noin 3 viikon takaa. Pari täti-ihmistä oli ovellani ja sain heiltä lehtiä. Esitin yhden kysymyksen, jota lupasivat jossain välissä palata selittämään, mutta eipä ole kuulunut eikä näkynyt. Toivossa on toki hyvä elää. Niinhän se lapamatokin tuumi.
>>...lupasivat jossain välissä palata selittämään..
Täällä käännytyspuuhissa käynyt tytteli lupasi palata takaisin, siis kysyi oikein nk. uusintakäyntilupaa, mm. tarkistettuaan olivatko Room. 13 esivallat jonkin aikaa JJ JK ja jos, niin miksi.
Taitaa olla niin, että valtaosissa tällaisia tapauksia kyseessä on näennäisen tyylikäs poistuminen takavasemmalle, ilman pienintäkään vilpittömyyttä.
Täs on juuri se mitä mäkin oon ajatellu!!!
Keitä nämä (Kristus ja hänen hallitsija toverinsa) hallitsevat tuhannen vuoden ajan?
Mitä arvelet, miksi Jumala perustaisi hallituksen tuhanneksi vuodeksi hallitsemaan, jos tuona tuhannen vuoden aikana, sillä (perustetulla hallituksella) ei ole yhtäkään alamaista?
Tosa selityksessähän luki iha selkeesti, et ne hallitsijat johtaa niitä, jotka selvii elossa siihen tuhatvuotiseen. Ainoostaan tyhmät vastaa lukematta selityksii kunnolla!!!
Paratiisimaata? Kirjoitit: "ne hallitsijat johtaa niitä, jotka selvii elossa siihen tuhatvuotiseen"
Entä ne monet tuhannet epävanhurskaat? Milloin heidät herätetään? Milloin heille opetetaan vanhurskautta? Milloin heidät koetellaan?