Kiina jyrää

Kiina ei jyrää ainoastaan halvan työvoiman voimalla, vaan yhä useampi huipputekniikan ykkösmerkki on kiinalainen, kertoo mm. Tekniikka ja Talous -lehti. Viiden vuoden sisällä Kiinasta tulee maailman suurin talousmahti.

http://www.tekniikkatalous.fi/doc.do?f_id=543969

http://www.tekniikkatalous.fi/doc.do?f_id=611898
7313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

-tuhohan siinä tulee kun vielä Kiinakin kuluttaa 3 maapallon edestä resursseja,joita mekin etupainotteisesti syömme - idän punainen lohikäärme kärventää meidät . Kiina on meidän oma tuotteemme.
MUTTA:halusimmeko me sen ? ?

Äänestä

Kiinalaiset alkaa kaivata aineellisen elintason noustessa aina enemmän myös ajattelun ja sananvapautta

Ei riitä kauan enää että puolue sanoo mitä saa ajatella

Tästä tulee varmasti kehityksen este koska kommunistit ei luovu yksinvallastaan vaan alkavat väkivalloin nujertaa demokratian vaatijoita

Silloin ulkomaalaiset vetävät sijoituksensa pois Kiinasta ja maan talous romahtaa

Äänestä
  • Kiinan tspaus osoittaa, ettei kommunismi olekaan mikään este.
    Saati ainakaan hidaste!
    Kapitalistit vaviskaa!
    Olettekin aina olleet väärässä!

    Äänestä

  • Kiinalaiset rahoittavat tällä hetkellä USA:n talouden pystyssä pitämisen. Että se siitä rahoituksen pois vetämisestä. Kiinan taloudella on niin suuri merkitys, etteivät rahoittajat sieltä vetäydy, ei ole varaa eikä vaihtoehtoja.

    Äänestä

  • 2025.. eli nyt täällä suomessakin valtio sanoo mitä saa ajatella,puhua,tehdä jne jne.. oisitko uskonut tätä silloin vuonna 2005?

    Äänestä

Kiinassa työvoima on edullisempaa kuin muualla: työpäivät pitkät ja palkattomat.
Esim. 3 miljoonaa uiguuria ahertaa työssä keskitysleireillä ilman tietoakaan palkasta tai työjakson päättymisestä muutoin kuin kuoleman kautta.

Äänestä

Ja trumpin pösilö ojentaa maailman johtajuuden avokäsin kiinalle. Tee amerikka suureksi ja tuhoaa koko amerikan banaanitasavallaksi johon kukaan ei luota

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voimalla.. kirjoitti:

Kiina ei jyrää ainoastaan halvan työvoiman voimalla, vaan yhä useampi huipputekniikan ykkösmerkki on kiinalainen, kertoo mm. Tekniikka ja Talous -lehti. Viiden vuoden sisällä Kiinasta tulee maailman suurin talousmahti.

http://www.tekniikkatalous.fi/doc.do?f_id=543969

http://www.tekniikkatalous.fi/doc.do?f_id=611898

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu