Täällä on usein urputettu keskustan harjoittamasta "siltarumpupolitiikasta". Kulunut viikko on osoittanut harjoitetun politiikan oikein oivalliseksi. Jos keskusta on saanut hallituksessa läpi yhteiskunnallisesti tärkeitä hankkeita, niin sellaiselle politiikalle on varsin hyvin tilaa tässä maassa. Suomessa ei liene yhtään demaria, joka olisi muuttanut lomasuunnitelmaansa vain sen johdosta, että keskustan poliittisella kädenväännöllä rakennettu silta, olisi tullut vastaan.
Sitävastoin, SDP:n harjoittama sulle/mulle politiikkaa näyttää olevan tiensä päässä. Mainitussa puolueessa on syntynyt ilmiriita puolueväen kesken, Forttumin optioista. Edelliset demarivetoiset hallitukset, ovat varsin avokätisesti sumplineet rahavirtoja valtion omistamien yhtiöiden johtajille, ilmeisesti silmälläpitäen omaa tulevaa eläkevirkaa.
Rahaa ja etuja on jaettu niin runsaskätisesti, että Keskustan väitetty, siltarumpupolitiikka on vain kalpea varjo SDP:n harjoittamalle hyvä-veli-politiikalle.
Saamani tiedon mukaan, perusdemari on yleensä kuvien palvoja, sekä helposti höynäytettävissä oleva kalluppien joukkosielu. Kannattaisiko kuitenkin seurata tarkoin SDP:n sisäistä pyykinpesua Forttum-asiassa ja harkita vakavasti siirtymistä ihmisläheisemmän puolueen vakaaksi kannattajaksi?
Sitävastoin, SDP:n harjoittama sulle/mulle politiikkaa näyttää olevan tiensä päässä. Mainitussa puolueessa on syntynyt ilmiriita puolueväen kesken, Forttumin optioista. Edelliset demarivetoiset hallitukset, ovat varsin avokätisesti sumplineet rahavirtoja valtion omistamien yhtiöiden johtajille, ilmeisesti silmälläpitäen omaa tulevaa eläkevirkaa.
Rahaa ja etuja on jaettu niin runsaskätisesti, että Keskustan väitetty, siltarumpupolitiikka on vain kalpea varjo SDP:n harjoittamalle hyvä-veli-politiikalle.
Saamani tiedon mukaan, perusdemari on yleensä kuvien palvoja, sekä helposti höynäytettävissä oleva kalluppien joukkosielu. Kannattaisiko kuitenkin seurata tarkoin SDP:n sisäistä pyykinpesua Forttum-asiassa ja harkita vakavasti siirtymistä ihmisläheisemmän puolueen vakaaksi kannattajaksi?
Vastaukset 39
Vanhimmat
...sekaisin Suomen ja Fortumin hallitus. Ressukka luulee, että ministerit istuvat Fortumin hallituksessa.
Nooh...perinteisestihän noilla kepulaisilla on ollut sekaisin tuet, veromarkat, muiden ja omat rahat, joten ei tässä paljoa voi odottaakaan. :-D
Wiljami
ymmärrän varsin hyvin, että palvomaasi puoluetta ja etenkin sen päättäviä elimiä ei saisi arvostella, mutta voisitko kuitenkin laittaa jäitä hattuusi?
..on taas mennyt pulla ja pullo sekaisin. Kahvin kanssa kuuluisi nauttia pullaa, ei kossupullollista.
Fortumin hallituksen optio-ohjelmasta päätettiin edellisen hallituksen aikana silloisten kauppa- ja teollisuusministerien toimesta. 25.2.2000 asti ministerinä hääri Erkki Tuomioja ja siitä eteenpäin Sinikka Mönkäre.
...kun Mikon hieno avaus ammuttiin alas yhdellä laukauksella.
Lähetähän Mikko sheriffille maili, missä pyydät poistamaan avauksesi. Sinähän teet itsesi naurettavaksi.
Niin... päättävistä elimistä tulikin mieleen kysymys keskustapuolueesta:
K: Mistä voi löytää keskustan päättävän elimen?
a) Kaarinasta
b) Hotelli Rosendahlista
c) Matin kukkaron vierestä
Mieti tarkkaan Mikko vastausta. Et voi vastata väärin!
Wiljami
poskeen tarttunut. Ainoastaan avaukseni taisi olla niin aukoton, että demarireppanan vitsit loppuivat alkuunsa.
Näinhän siinä kävi.
Kun Mikko ei faktoilla pystynyt perustelemaan onnetonta avaustaan, siirrytään kaunaisesti haukkumaan muita.
Kerrohan nyt Mikko kumpi hallitus hyväksyy yritysten optiojärjestelyt:
a) Yrityksen hallitus
b) Suomen hallitus
Vastaa nyt a) vai b). Ei sen pitäisi olla niin vaikeaa! :-D
Wiljami
Palaappa avaukseeni ja kerro ystävällisesti tietosi SDP:n rahanjakopolitiikasta? Jos aihe on liian vaikea, niin jätä toissijaiseksi avaajan henkilöönkäyvä demarilainen loanheitto.
Mikkoparka luuli olevansa kovastikin nerokas "aukottomine avauksineen".
Toinen CITY-Keskustapelle koko Oulun mies munienmittauksineen.
...on sellaista, että kepulaiset tekevät ehdotuksen kunnostettavista liikenneväylistä, jonka Kalliomäki veti vessanpöntöstä alas.
Tilalle Kalliomäki laati oman listansa, jonka kepulaiset itkien hyväksyivät.
Nyt sinä voisit vastata ystävällisesti, kumpi hallitus hyväksyy yritysten optiojärjestelyt:
a) yrityksen hallitus
b) suomen hallitus
Jos aihe on liian vaikea, niin jätä toissijaiseksi minun henkilöönkäyvä demarilainen loanheitto.
Wiljami
...tuo munien mittaaminen on oikein lähtöisin?
Wiljami
Kysy Juhantalolta talousasioista, jos ovat epäselviä.
demaripoliitikkoja korvausvastuuseen!
Keskustapuolueeseenhan tuo sekoilu ei liity mitenkään. :)
Mikko keskusteli muniensa koosta.
Ilta-Sanomien nettikeskustelupalstalla Mikko puolestaan jankutti, että demarit manipuloivat Keno-arvontoja niin, että tulee tiettyjä numeroita.
Eli hän tarkoitti, että on-linepelin päätyttyä illalla, demarit tsekkaavat, mitä numeroita on pelattu ja manipuloivat sitten numerojenarvonnan.
Että sellainen tapaus tämäkin.
Liitelee omissa totuuksissaan kuten aateveljensä Seppokin.
Hyssäläkin lupasi, ellei peräti vaatinut 300 euron korotuksia kansaneläkkeisiin..
...lain ymmärtäminen teille kepulaisille noin vaikeaa? Sasin avaus oli naurettava ja populistinen. Eihän sellaista lakia ole edes olemassa, minkä pohjalta korvausvaatimus voidaan esittää.
Wiljami
...ymmärsinkö oikein. Mikko siis keskusteli julkisesti, omalla nimellään, mulkkunsa koosta?
Wiljami
---porsas winkuu, nöf, nöf , viuuuu... :)
Rekisteröidyllä MikkoBernhardilaisena se siellä vertaili kikkelien kokoeroja.
On se sitä täällä joskus nolona koettanut selittääkin jotain sen tapaista, että leikkiähän se vain oli, kun joku vinoili sille siitä.
Muilta osin viestisi olikin sitten täyttä asiaa.
Sellaista asiaa, johon vain typerä kepuloinen kykenee.
Ottaakos jo noin pannuun kun Mikon "erinomainen avaus" meni läskiksi? :-D
Etkö sinäkään uskalla ottaa kantaa kysymykseen
Mikä hallitus hyväksyy yrityksen optiojärjestelyt?
a) Yrityksen hallitus
b) Suomen hallitus
Jatka vain vinkumistasi kepupossu! Se on musiikkia korvilleni! :-D
Wiljami
se jupakka keskustapuolueeseen liittyy?
No tämä selittää pojan järjen juoksua hyvinkin. Taisi jäädä kikkelikilpailussa pistesijojen ulkopuolella ja nyt täällä pyrkaa angstiaan.
Wiljami
...kuin sinä väittää että tämä liittyy keskustapuolueeseen? Ja sitten intät asiaa itseltäsi. Huhuu....onko ketään kotona?
Ainoa asia mikä tässä on kysytty on se, että päättääkö yrityksen optiojärjestelyistä
a) yrityksen hallitus vai
b) suomen hallitus
Kas kun tuomma munanmittaajalla tämä asia on onnellisesti sekaisin ja se ei uskalla vastata. :-D
Osaatko sinä ressukka edes vastata tuohon?
Wiljami
Sehän se avauksen aiheesta teki..
Kysy siltä, miten sen avaus taas liittyykeskustapuolueeseen ja sen harjoittamaan politiikkaan, joka on saitin aihealue..
....että, tämä EI liity keskustapuolueeseen.....
Keskustan politiikka näyttää kiinnostavan sinua kovasti. Jos olisit ystävällinen, ja nostaisit esiin mainitsemani "munakeskustelun", niin silloin voitaisiin laittaa piste suunsoitollesi, jota olet harjoittanut häiriköintiin asti.
Demareiden sormet ovat todella pelissä, kun arvioidaan, esim Veikkauksen toimintaa. En todellakaaaan väitä, että veikkausyhtiö petyttäisi "meitä", mutta en myöskään sulje pois sitä mahdollisuutta, etteikö Rajamäen "rykmentti" olisi mukana suuressa puhalluksessa.
Näyttää siltä, että demareiden nettipäivystys on annettu sellaisille tahoille, jotka ryvettävät entisestään demujen uskottavuutta.
mistä. Kokoomuksesta!
Nolottaako, kun joku taas muistuttaa tuosta "munanmittausaiheestasi", josta oli aikoinaan näytteitä täälläkin ihan riittävästi?
... Ilta-Sanomat julkaisi kirjoituksen v. 2002:
Siltarumpupoliitikkoja
Kepulaisia maakuntien kansanedustajia haukuttiin tuolla nimellä kun hommasivat kotipuoleen siltoja ja teitä.
Nyt maata on yli 7 vuotta hallinnut kahden helsinkiläisen kansanedustajan komennossa oleva hallitus. Paavo Lipponen ja Sauli Niinistö keskittävät kaiken toiminnan Helsingin seudulle ja siirtävät muualta maasta uutta väkeä alueelle niin, että seudun väkiluku nousee 270 tuhannella vuoteen 2030 mennessä.
Jokaisen lisäasukkaan asuttaminen vaatii kunnallistekniikkaa, palveluja ja asuntoja, mitkä pääosin rakennetaan valtion ja kuntien varoilla. Mutta se vaatii myös uutta liikennerakentamista. Niinpä nuo kumppanukset ovatkin vaivojaan ja valtion varoja säästämättä panneet tuulemaan.
Äskettäin solmittiin lähes 60 miljoonan euron urakkasopimus Kehä III:n kohentamiseksi, parin sadan miljoonan euron Lahden oikorataa ollaan aloittelemassa. Turun moottoritien rakentamista nopeutetaan. Seutulan lentokentän laajentaminen jatkuu lisäkiitoradan rakentamisena. Aivan äskettäin hallitus päätti antaa Helsingin kaupungille yli 100 miljoonan euron tukiaisen liikenneväylien rakentamiseksi Vuosaaren satamaan.
Ovatpa melkoisia siltarumpupoliitikkoja nuo Lipponen ja Niinistö.
Oiva Härkönen
Vantaa
yskäni. Avaukseni ei näytä poikivan kovinkaan ylevää keskustelua. Kannanottosi avaukseeeeni on oivallus, jota eivät nirppanokka-demarit hyväksy kosteissa "Lipposunissaan" koskaan.
Eihän Ilta-Sanomiin voi luottaa, eihän se koskaan puhu totta vaan vääristelee, sillä sehän kuuluu Erkon mediaan! Itse olet näin todennut, ja uskottava kai siihen sitten on tässäkin asiassa.
Minä en näe enää nykyisin lipposunia juuri koskaan. Mari Kiviniemi on niin ihana, että kaikki yöt haaveilen vain hänestä, ihanan lehmämäisestä katseesta ja odottavasta sylistä. Nyt on aivan pakko siirtyä kirjoittamaan yhdellä kädellä, on tämä niin hektistä.
Olen keksinyt kaikenlaisia hauskoja sanaleikkejä Marista.
Marista sekaisin. (Okei se oli leffan nimi)
Tuo Mari on tuomari. (Siis, jos se on asianajaja, snaijjaatte kai, hihi)
Saamari, jos Kiviniemi tulee meille, kyllä silloin saa Mari. (Mä niinkun kavereille oon tässä kertomassa)
Mutta tuon viimeisen vitsin aikana meni näyttö jo huuruun, pakko jatkaa kirjoittamista terävällä nenälläni!
Wiljami
Oivan maantieto on samaa tasoa kuin muukin osaaminen. Hän väittää Helsingin vaalipiirin edustajien vetäneen kotiinpäin.
Kehä III kulkee Vantaalla ja Espoossa, vain pieni pätkä idässä Helsingissä. Eli siis Uudenmaan vaalipiirissä.
Oikorata lähtee Keravalta ja päättyy Lahteen, siis Uudenmaan ja Hämeen eteläisessä vaalipiireissä.
Turun moottoritietä rakennetaan Lohjalta Muurlaan, siis lähinnä Turun vaalipiirin alueella.
Vuosaari on Helsingissä ja siis myös Helsingin vaalipiirissä. Siinö Oiva osui oikeaan.
Yksi neljästä oikein. Hyvä, anteeksi erinomainen, suoritus kepulaiselta. Heille näyttää kaikki Salpausselän eteläpuolella olevan Helsinkiä.
... varmaan häiriö, kun julkaisivat. Oli ilmeisesti heille uusi näkökohta. Oikein olivat liittäneet juttuun valokuvan, missä veljekset siltarumpumiehet Lipponen ja Niinistö istuivat rinnakkain.
... siltarummut palvelevat Helsingin ja Helsingin seudun suuruutta. Jo Rooman valtakunnan aikaan sanottiin: kaikki tiet vievät Roomaan.
...ulkopuolelle tehdyt rakennushankkeet palvelevat Helsingin suuruutta? Eikös ne tiet ole kaksisuuntaisia.
Wiljami
...häiriö tuli. Älä omista puutteistasi syytä aina muita.
Wiljami
"Kaikki tiet vievät Roomaan"