Jos auton sisälle jää valo palamaan yöksi eli n. 9h ajaksi, niin tyhjeneekö akku siinä ajassa täysin vai vieläkö mahtaisi auto lähteä käyntiin??
Akun tyhjeneminen
Tunari-
74150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Akun tyhjenemiseen vaikuttaa varmasti esim. auton akun kunto ja valoon menevän virran määrä. Käsittääkseni normaaliauton sisävalon yön yli palaminen ei pitäisi olla katastrofi. Ainakaan itselläni ei akku ole tyhjentynyt sellaisesta.
5w polttimon teho jaetaan 12v akun jännitteellä,saadaan 0.42amppeeria.60ah jaettuna 0.42 on 142tuntia.5 watin kattolamppu palaa siten miltei kuusi päivää.Pakkasella akku jäätyisi ja olisi sitä myöten kaput.Jos kattolamppu onkin 10wattia,paloaika puolittuu.Ihan toinen juttu on sitten se,käynnistyykö auto enään vuorokauden jälkeen :D
Laskuesimerkissäsi näyttää ihan siltä, ettei jännite laske ollenkaan akun tyhjentyessä eli voltit pysyvät vakiona miltei kuusi päivää.. näinköhän on?
sisävalo voi palaa yö:n yli ja autosi lähtee käyntiin. Mutta jos sitä tapahtuu joka yö akkusi varaustila pikkuhiljaa uupuu ja autosi lähtee huonommin käyntiin. Mulla oli viallinen tavaratilan valon katkaisin . valo paloi koko ajan auton joutui joskus työntämää käyntiin. Epäilin akkua mutta akkuliikkeessä ne katsoivat jollain kaukoputkella akkuun sisälle ja sanoivat akku ok. se purkaa jonnekkin. LAittoivat pienen lampun akun maa ja - navan väliin ja se paloi himmeesti. Tietenkin sitten välähti että olin itse korjaillut tavaratilan valokosketinta. Heitinkin sen heti pihalla roskiin. Eipä akkuvaivat jatkuneet.
Laskenta on suoritettu ihan oikein.
Laskennassa käytetään aina oletusarvona 12V.
Käytännössä täyden akun kuormittamaton napajännite voi olla vaikka 13,5V. Kuormitettaessa jännite laskee, akun varauksen hiipuessa alle 12 V.
Jos akku syväpurkautuu toistuvasti, se ei ota enää vastaan sähköä kuten "ehjä" akku. Mikäli ajaa lyhyttä matkaa, olettaen laturin olevan kunnossa, akku tuskin latautuu koskaan täyteen varaustilaan. Auton kulutuskojeet vievät osansa laturin tehosta, sarttaus, valot, lämmitys-/raitisilmapuhallin, radio jne jne. Akun nesteen ominaispainomittarilla voi joistakin akuista mitata varauksen tilan. Täysi akku antaa ominaispainoksi 1.28, sitä harvoin löytyy paljon sähköä kuluttavista autoista.
Asiaa sen kummemmin ymmärtämättömänä olen kuvitellut, että 1,28 kg/l tiheydellä kennon lähdejännite on n. 2,12 V eli 12V järjestelmän autossa "täyden akun" jännite 12,72 V 20 asteen lämpötilassa.
Mitä taas tulee mainitsemaasi laskentaan ja "aina käytettävään oletusarvoon", hämmästelen tieten tahtoen aikaansaatavien väärien lopputulosten mielekkyyttä! Oletusarvoilla kun auto ei käynnisty :)
Koko asia riippuu eniten akun varaustilasta, eli itse akun ja laturin kunnosta, sekä lämpötilasta, sekä sen jälkeen starttimoottorin ja sytytysjärjestelmän kunnosta. Ainoa vedenpitävä vastaus on tässä: Voipi käynnistyä, mutta voipi olla käynnistymättäkin.