Puhuin ylälinjani kanssa, joka oli jutellut itse Olli Arpalahden kanssa. Satakunnan kansa oli jättänyt artikkelistaan suurimman osan Moven johdon haastattelusta pois. Esim. Vesa Virtasen haastattelua ei ollut ollenkaan.
Itse en ainakaan ymmärrä että miten tuosta artikkelista voi vetää sen johtopäätöksen että Arpalahti sanoisi ettei aloitusmaksua ole. Otsikko vain väittää niin.
Arpalahden lainaushan sen jo toteaa: voi ostaa kampanjatuotteen (=pyörä) ja ryhtyä edustajaksi.
"Aloituspaketissakaan" ei ole edes puolia "ylimääräistä" kun laskee että pyörä ~400e salkku 40e kirja 10e kansiot, kalenterit, esitteet ja materiaalit yht 50e offset-käyntikortit 100e
=600e. ( toimitukset)
Vertaa tuota hintaa esim. ylikalliisiin tupperware-tuotealoituspakkauksiin tai amway:n ylikalliisiin tuotealoituspakkauksiin.
Myöskin aktivointisysteemit oli selitetty Satakunnan Kansalle, mutta niistä ei julkaistu juuri mitään. Niinkuin Arpalahti sanookin, Movella ei ole aktivointimaksua, jota voi rahalla suorittaa. On ostettava esimerkkituote movelta, jota voi sitten esitellä asiakkailleen. Yksinkertaista...?
Tiedoksi: Olli Arpalahti merkittiin rekisteriin Toimitusjohtajaksi Moven aloittaessa. Tiedot muutettiin vasta sen jälkeen kun Vesa Virtanen löydettiin johtoon. Kaupparekisteri päivittyy neljännesvuosittain. Ja Move Networks Oy on nyt reilu 3kk vanha. Joten se siitäkin..
Ihmettelen muutenkin miksi sanomalehti julkaisee tuollaista "MUTU-tietoa" vaikka esim juuri aktivointimaksuista, mutta kuitenkaan asiantuntijan (eli Arpalahden) sanomaa ei julkaista kuin kaksi tai kolme lausetta...?
Selittäkääpä vastustajat mulle tämä!
Itse en ainakaan ymmärrä että miten tuosta artikkelista voi vetää sen johtopäätöksen että Arpalahti sanoisi ettei aloitusmaksua ole. Otsikko vain väittää niin.
Arpalahden lainaushan sen jo toteaa: voi ostaa kampanjatuotteen (=pyörä) ja ryhtyä edustajaksi.
"Aloituspaketissakaan" ei ole edes puolia "ylimääräistä" kun laskee että pyörä ~400e salkku 40e kirja 10e kansiot, kalenterit, esitteet ja materiaalit yht 50e offset-käyntikortit 100e
=600e. ( toimitukset)
Vertaa tuota hintaa esim. ylikalliisiin tupperware-tuotealoituspakkauksiin tai amway:n ylikalliisiin tuotealoituspakkauksiin.
Myöskin aktivointisysteemit oli selitetty Satakunnan Kansalle, mutta niistä ei julkaistu juuri mitään. Niinkuin Arpalahti sanookin, Movella ei ole aktivointimaksua, jota voi rahalla suorittaa. On ostettava esimerkkituote movelta, jota voi sitten esitellä asiakkailleen. Yksinkertaista...?
Tiedoksi: Olli Arpalahti merkittiin rekisteriin Toimitusjohtajaksi Moven aloittaessa. Tiedot muutettiin vasta sen jälkeen kun Vesa Virtanen löydettiin johtoon. Kaupparekisteri päivittyy neljännesvuosittain. Ja Move Networks Oy on nyt reilu 3kk vanha. Joten se siitäkin..
Ihmettelen muutenkin miksi sanomalehti julkaisee tuollaista "MUTU-tietoa" vaikka esim juuri aktivointimaksuista, mutta kuitenkaan asiantuntijan (eli Arpalahden) sanomaa ei julkaista kuin kaksi tai kolme lausetta...?
Selittäkääpä vastustajat mulle tämä!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ihan sama mitä Arpalahti selittää, turhasta ei poliisi tutki! Kivi vieri pois sydämen päältä kun viimeinkin asia eteni tähän asti. Hävetkää huijarit, omakohtaisesti olen lyhkärin käynyt ja siitä asti vastustanut parhaani mukaan. Uskomatonta sontaa ja typeriä visioita siellä silmien eteen heitettiin.
Tämähän on loistava tapa saada yritykselle ilmaista julkisuutta! "Any publicity is a good publicity"
Varsinkin kun poliisi joutuu lopuksi toteamaan että Movessa ei ole kyse pyramidihuijauksesta vaan samasta VMstä kuin muissakin alan firmoissa, niinkuin jo on monasti todistettu.
Vaikuttaa siltä että move on palkannut selvännäkijän, koska niin varmaksi eräät tällä vannovat että mitään rikollista toiminnassa ei ole. Onhan se toki hienoa, että move laajentaa tällä tavoin toimintaansa. Seuraavaksi palkattu selvännäkijä näkee asiakkaiden (siis verkostomyyjien, koska ulkopuolisia asiakkaita ei tarvita) tarpeet, jolloin koko verkossa tapahtuva tilausruljanssi jää pois. Huippuhieno logistiikkayksikkö senkun vaan mättää tavaraa pakettiin selvännäkijän ohjeiden mukaan ja toimittaa ne edustajille.
"Any publicity is a good publicity".
Ehkä sinut on aivopesty uskomaan tuo. Mutta kun yrityksen maine kerran ryvettyy, sen puhdistaminen on paljon vaikeampaa. Jos yrityksestä on positiivista sanottavaa, siitä kertoo 3 ihmistä tuttavilleen, jos sanottava on negatiivista, siitä kertoo 7 ihmistä eteenpäin.
Valitettavaa, mutta totta.
Tässä liketoiminnassa mukana olevana en näe Movessa mitään ongelmaa. Se tutkintapyynnön alkuunpanija, samanlainen yritys, siis kilpailija toimii samalla sapluunalla kuin Movekin.
Tutkinta siis koskee pyramidiorganisaatiota.
Selvitän ensin mitä pyramidiorganisaatio. Se on sijoitusmuoto, johon laitetaan jokin panos, jonka pitäisi tuottaa rahaa "sijoittajalle". Siis ei mitään vastinetta muuta kuin lupaus kertaantuvasta rahasta.
Francihe liiketoimnnassa Movessa ostetaan kolme tuotetta.
Ensinnäkin kirjallinen paketti, jossa aineisto siitä mitä liiketoiminta pitää sisällään. Toinen tuote "liikeidea" joka vuokrataan omaan käyttöön. Kolmas tuote on kampanjatuote, joka on lopun "liittymismaksun suuruinen ja Arvonlisävero.
Eli voit olla huoletta.
Muunmuassa McDonalds- ketju toimii täsmälleen samalla toimintamallilla. Sekin on yleisesti hyväksytty ja lailliseksi todettu.
Eikun hups!...hih hih hih...meni jo! heh heh hoh hoh! *pyrskäys* eipä sitä varastoa ollutkaan, missäs me oltaisiin käyty jos olis sovittu treffit sibeliuksen kadulle? Kahvitkin olisi "Dressman"-heppu tarjonnut ja näyttänyt plasmat!
"Logistiikkamme on pitkälle hiottu ja toimintaa valmisteltu kuukausia"
Meillä on eräänlaisia kampanjatuotteita, joita voi halutessaan ostaa ja ryhtyä myyntiedustajaksi, Arpalahti kiertelee.
:: Pyörästä ei puhuta mitään.
Toimitusjohtaja Olli Arpalahti kiistää sen, että firmalla olisi mitään 999 euron aloituspakettia.
:: Aloituspakettia Arpalahden mukaan ei ole. Ainoastaan "kampanjatuote". Mistä ihmeestä vetäiset mukaan yht'äkkiä käyntikortit, kalenterit etc, kun ei niitä Arpalahden mukaan ole myynnissä.
Saat paketin hinnaksi likimain 600 euroa. Toimituskulut ovat melkoisen mahtavat...
pyörän tarjoushinta on 159,00 ja lisäksi se on lasten kokoa.mutta eniten hämää se että eventillä lanseeratut tuotteet ei ikinä tullut myyntiin,mm kannettava dvd,ilmastointilaite,mp3 soitin,stereot.yleensäkin ne tuotteet jotka itse halusin,voin sanoa että söi koko touhulta uskottavuuden.ÄLKÄÄ HYVÄT IHMISET MENKÖ HALPAAN.itse uskoin aluksi että nyt tuli hyvä vm firma suomeen mutta toisin kävi,myönnän erehtyneeni ja toivon että aivopestyt partneritkin sen huomaisivat.
olishan se ollu mukava että tää sollutautunu lehtimies/nainen olis viitsiny edes ymmärää mistä movessa on kysymys!noin paljon väärin ymmärrettyä tietoa samassa paketissa saa hymyn nousemaan kasvoille lukiessa,kun ottaa asioista selvää ottais edes oikeesti!no hyvä et suomen kansa saa näin moven julkisuuteen se on vain hyvä...
kaikki vähänkään juttua seuranneet ja kuunnelleet tietää kyl kuinka ympäripyöreitä latteuksia lehtimies kirjoitti,puoli totuus ei oo ikinä koko totuus..jos mienaa noin laaja alaisen jutun tehdä olis fiksua tutkia asiaa ensin kunnolla...olikohan toimittaja joku seiskan väestä,oli siin sen verran höpöhöpö-juttua.
ei jaksa erikseen korjata kaikkia virheitä mitä jutussa oli, kyl kaikki tietää kenen tarvii tietää..
Kuinka kehtaat vielä puolustella rikollista toimintaa?
Sun ois nyt aika luovuttaa, ja korvat luimussa myötnää, että menetit tuhat euroa Movestore-nimiseen huijaukseen.. = ))
Itse ajattelin samalla rahasummalla lähteä kunnon lomareissulle..
tosiasioitahan ne on..ota asioista selvää ennen kun rupeat jotain organisaatiota mollaamaan...
minun rahani kyllä menevät, harmi kyllä, joka penniä myöten elämiseen..ja aikakaan ei riittäisi movettamiseen koulun ja työn ohessa..
nooh..kaikkien oma asia mitä mieltä jutusta ovat..kyllä aika näyttää..
ja itse asiassa meinaan kyllä tonnin jostain pihistää ja lähtä etelän aurinkoon keväällä..
movetus!!! tienaat heti paljon enemmän kuin nykyisessä työssäsi!!! ja saat itse määrätä montako tuntia teet työtä päivässä/viikossa/kuukaudessa.
Se on yksi hyvä vaihtoehto sille rahalle.
Mutta mitä se sinulle tuottaa?
Lomamatkalla se pelkästään kuluu. Tuottaa hetken mielihyvää ja yleensä kunnon kännin päänsäekyineen. Nautinto sekin.
Kuitenkin olen päättänyt laittaa tämän rahan edulliseen liiketoimmintaan, joka tuottaa useamman lomamatkan verran. Olen sijoittanut sen Moveen liiketoimintaan.
Ehkä kumpikin ratkaisu on meille kummallekin hyvä.
Onnittelen ensin sinua valinnastasi ja sitten onnittelen myös itseäni. Rakaisuni sopii minulle oikein hyvin. Varmaan myöskin sinun ratkaisusi myös sinulle.
Oletko huomannut että nämä kumpikin valinta on ihan vapaaehtoisia. Ihmettelen vain että mitä sinulla on siitä sanomista jos minä teen eri ratkaisun kuin sinä? Sinulla ei siihen pitäisi olla mitään sanomista. Luulisin ainakin niin.
Jos olisit tehnyt toisen valinnan, ehkä sitten voisit vaikka ottaa kantaakin. Mutta ole nyt ihan ulkopulinen kommentoimaan. Eikö niin?
Ota rauhalliseti. Höpötykset ei kuulu Businekseen.
Minun mielestäni Moven toimitusjohtajan pitäisi ryhtyä samanlaisiin toimenpiteisiin, mihin Petteri Jussila ryhtyi Susanne Päivärintaa vastaan.
Niin kun vielä saisivat päätettyä kuka niistä on toimitusjohtaja, kovasti pojilla tuntuu olevan epäselvää asian suhteen.
Onko muuten kauppa käynyt viime aikona vilkkaasti?
Joko se on selvinnyt, kuka on toimitusjohtaja:)
Super kusettaja se ainakin on!
Arpa on heitetty lahteen, super movettajia on hyper kusetettu ja eventti on tulossa;)
On tämä maa kyllä hulluja puolillaan!!
http://www.howstrange.com/gallery/iraqi_information_minister.jpg
Tunnemme sinut jo ennestään...
Aiemmin tuolla eräs moven puolustaja sanoi:
"Pakettiin kuluu myös yrityksen johtajan kirjoittama kirja, jonka arvo mitataan unsseissa."
Nyt kirjan arvo on "vain" 10 euroa.
Äkkiäpä hinta putosi. Vai vähennettiinkö sivuja? Samalla rahalla saa toisen bestsellerin "Ruotsalaiset sotasankarit".
Arvo ja hinta ovat mielestäni eri asia.'
Muutenkin täällä on asiantuntijoina selkeästi asiasta mitään tietämättömiä.
Sitä paitsi. Mikä mahti maailmassa estää myymästä vitosen tuotetta sataantuhanteen euroon?
Luuletteko te että kun kaupasta jotain ostatte siinä ei olisi katetta?
Aika pöljää olisi jos tarkoitus ei olisi voittoa tehdä.