Päivittäin lahdenväylää pohjoiseen ajavana tunnen tuon tämän päiväisen onnettomuuskohdan suurimmat ongelmat. Itse ajelen koko matkan kaupungista pohjoisen suuntaan ja liikenne takkuaa jonkunverran iltapäivällä kehä III:lle saakka, on hyvin rauhallista sen lyhyen pätkän ramppien välillä mutta kun kehä III:n liikenne tulee pohjoisen suuntaan Lahden moottoritielle alkaa tapahtua. 90% kehältä tulevista autoista änkeää väkisin samantien ohituskaistalle 20-60 km/h hitaampaa nopeutta kuin jo siellä olevilla. Siellä olevat joutuvat kuromaan turvavälejä pienemmiksi jotta sekaan ei mahtuisi ja vaaratilanteita nopeuseron takia syntyisi. Välit pienenevät mutta tämäkään ei auta vaan aina tulee jengiä väliin pienemmällä nopeudella ja lopputuloksena 90% autoista on ohituskaistalla joka hidastuu joskus aina kävelyvauhtiin saakka. Vasen kaista vetää yleensä vakiolla 90 km/h nopeudella. Jos sinne voisi laittaa kaistanvaihtokiellon välille kehä III-koivukylä tilanne olisi moninverroin parempi. Tiedän, että vastaajista osa tulee kirjoittamaan, että turvavälejä on suurennettava, mutta valitettavasti tässä tapauksessa se vain pahentaa tilannetta ja helpottaa kamikazze-kaistanvaihtoja. Tielaitos, tehkää jotakin! Autot mahtuvat tielle kahdella kaistalla mutta eivät kaikki vasemmalle!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lahdentien onnettomuuden
syitä
435412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Itse en kyseisellä onnettomuuspaikalla vallitsevia liikenneoloja tunne, mutta itse olen jo vuosikausia sitten päätynyt joukkoliikenteeseen ja jalankulkuun oman auton korvikkeena.
Henkilöautoliikenteessä nyt vain on nykyään kertakaikkiaan liikaa asennevammaisia, toisista tiellä kulkijoista piittaamattomia idiootteja, jotta siellä koskaan voisi oloaan kovin turvalliseksi tuntea.
Pääkaupunkiseudulla, missä luonnollisesti on maamme suurin autokeskittymä, on todella sujuva ja monipuolinen joukkoliikenne.
Työpäivälle toki voi tulla hieman enemmän pituutta ja siirtyminen paikasta toiseen ei ehkä aina ole niin nopeaa, mutta onpahan ainakin mielenrauha, eikä tarvitse pelätä joka hetki henkensä puolesta(paitsi toki suojatietä ylittäessä).
Yleensäkin liikenteen vaarantamisesta annetut tuomiot ovat aivan liian keveitä.
Tässä rikoslajikkeessa voisi nimittäin rangaistusten koventaminen jopa auttaa,koska suurin osa näistä törtöistä on usein tavallisia ihmisiä eli kova rangaistus voisi jopa toimia pelotteena. On yllättävää, että autoilija kuvittelee voivansa olla liikenteessä anonyymi sikailija, vaikka rekisterilaatta on kaikkien nähtävissä.
noudattavat kaikkia sääntöjä, käyttävät heijastinta, suojatietä ja ottavat huomioon muun liikenteen. Muaahhahahahha.
En ole väittänytkään, että jalankulkijatkaan aina noudattaisivat liikennesääntöjä. Harvemmin kuitenkin jalankulkija pystyy aiheuttamaan kuolemaan tai vammautumiseen johtavan onnettomuuden.
Eli kyllä autoilijalla on aika iso vastuu tässä asiassa.
Poliisin mukaan kaksi autoa osui toisiinsa maalta päin tullessa ja ne sinkoutuivat kaupungista tulevien puolelle.Kolarissa kuolleet olivat tulossa stadista päin.Ajoin paikan ohi onnettomuuden juuri tapahduttua,ei ollut mukavaa nähtävää.Tuli taas mieleen miten äkkiä tämä elämä voi päättyä.
Omalla kaistallaan kaikessa rauhassa ajaneesta autosta kuoli kaksi ja kaistan yli peräkkäin kaahanneet kaksi autolastia selvisivät säikähdyksellä. On se niin väärin, että suututtaa oikein perkeleesti. Olisivat saaneet nuo syypäät kuolla tai edes heidän omaiset.
Niin et satuta jo satutettuja! Tiedän tapahtumien kulusta sen verran, että etelään tulevien kaistalla eivät molemmat törttöilleet! Yks siellä on aiheuttanu vaaratilanteen kaikille osapuolille. Eiköhän se oo tilanteeseen joutuneille syyttömille jo ihan tarpeeks raskasta ilman tollasten urpojen kommentteja!!!
Ja kyse lienee huumeista tuon yhden kohdalla? Tutkijalautakunta suositellee mm. lisää keskikaiteita moottoriteille. Mutta mitä nopeita keinoja olisi narkkareiden toilailuja vastaan?
Otsikko kertookin jo ratkaisun.
En tiennyt uhrien olleen matkalla etelään päin. Pahoittelen kommenttejani jotka koskivat pohjoiseenpäin menevää liikennettä. Otan osaa surevien puolesta!
Jos tapaturma on ollut päinvastaiseen suuntaan edellämainitut syyt eivät päde. Olen todella pahoillani. Tuli taas äärimmäinen esimerkki typerästä ja väärään aikaan esitetystä mielipiteestä. Nöyrin anteeksipyyntöni.
Itsekin usein kyseistä väylää ajavana ihmettelen myös sitä, miten kyseisessä kohdassa vauhti hidastuu satasesta 80:een, vaikka nopeusrajoitus on juuri vaihtunut 120:een.
Tai oikeastaan en ihmettele, vaan olen havainnut saman, että se johtuu siitä, kun kehältä tulevat tunkevat suoraan ohituskaistalle. Lääkkeenä voisi tosiaan olla huomattavasti nykyistä pitempi kiihdutyskaista ja mainitsemasi sulkuviiva puoli kilometriä liittymästä eteenpäin.
Tämänkertaisen onnettomuuden syyt ovat tosiaan muualla. Poliisi on pidättänyt pilvenveikon asian johdosta. Toivottavasti tuomari antaa muutakin kuin ehdollisia nuhteita.
Tila-autoilija törttöili. Insinööri luovi kaistojenvälillä ja pukkas toisen mukanaan vastaantulijoiden kaistalle ja tappoi vastaantulijan.
ja aiheuttivat kaiken!
Lopeta arvailu, kun et näköjään osaa. Kolarin aiheuttanutta varastettua Subarua ajoi huumeiden vaikutuksen alainen kortiton kuski.
Se tila-auto oli syytön tapahtuneeseen, eikä kuljettajan ammattia tai oppiarvoa ei ole mainittu missään. Vittuile vaan vapaasti insinööreille, jos se oloasi helpottaa. Mutta yritä jatkossa tehdä se tosiasioiden pohjalta.
Miettisit sinäkin vähän sanojasi, turha puuttua asiaan josta et tiedä yhtään mitään!!! Kuten edellinen kirjoittaja jo sanoi, ei tila-auton kuljettaja ollut mitenkään syyllinen tapahtumaan! Tällaisista asioista ei kannata tulla turhaan aukomaan päätään ja aiheuttaa ihmisille lisää surua!
hesalaiset huumehörhöt
Siihen tulisi pyrkiä, että tieliikenteessä ihmisten, kuljettajien (joista valtaosa ajaa kunnossaolevilla autoilla sääntöjä noudattaen) ja matkustajien, ei tarvitsisi kuolla tai loukkaantua vakavasti yhteiskunnan ulkopuolelle joutuneiden, mistään piittamattomien ihmisten vuoksi. No se ei ole enää vain liikennepolitiikkaa, vaan hyvin pitkälle yhteiskunta-ja sosiaalipolitiikkaa.
Näkeehän tuon mihin Suomessa on jouduttu: avohoito on pop, pilleripurkki kateen ja kadulle. Sitten taivastellaan miksi joku hakkaa toista kirveellä päähän metrossa tai ajelee varastetulla autolla piripöllyssä sivullisilta hengen pois.
Tämä huume/alkoholi/mielenterveys/syrjäytymisongelman hyssyttely ja maton alle lakaisu iskee takaisin, juuri tällä tavalla.
Uutisten mukaan poliisi pidätti _kaksi_ henkilöa jotka vaikuttivat sekavilta, eli olivat ilmeisesti huumeiden vaikutuksen alaisina.
Toinen pidätetty on siis Subarun varastanut (anteeksi tarkoitan tietenkin luvatta lainannut) ja sitä ajanut hörhö, mutta entäpä toinen? Ei kai ole mitään sytä pidättää apumiehen paikalla istunutta (jos sellaista edes oli).
Onko tila-auton kuskikin pidätetty ja oliko hänkin huumeissa? Oliko kyseessä hörhöjen kilpa-ajo ja kumpikin kuski syylisiä? Tätä eivät uutiset kerro, mutta pidätettyjen määrästä päätellen näin on.
IS:
"Komisario Kimmo Hyvärisen mukaan kuljettajaa epäillään törkeästä kuolemantuottamuksesta, törkeästä vamman tuottamuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja moottoriajoneuvon käyttövarkaudesta.
Miesten epäillään olleen huumeiden vaikutuksen alaisina.
"
Minun mielipiteeni: Poliisin resursseja kohdistettava ottamaan kiinni näitä pöpejä, joita ei kiinnosta mikään muu kuin seuraava annos jolla pään saa sekaisin.
Lisäksi moottoriteille keskikaiteet, ja muutoinkin kaiteet sellaisiin paikkoihin joissa ajoneuvoilla on riski joutua "väärään paikkaan".
Eli liikenneympäristön pitää olla mahdollisuuksien mukaan sellainen, ettei virheistä aiheudu vakavaa seuraamusta.
Ja vielä lopuksi, osanottoni uhrien omaisille.
Ensinnäkin myös minun osanottoni omaisille ja läheisille. Mutta, jollei meidän nyt ihan pakko ole sinne liikenteeseen lähteä omalla autolla niin jätetään ne kotiin. Aikaa voi tuhraantua joukkoliikenteessä, mutta eikö se oma henki kuitenkin ole kalliimpi kuin ajansäästö ja mukavuus.
Pyydän anteeksi aika provosoivaa kommenttiani, mutta jospa miettisitte ihan itseksenne asiaa ennenkuin vastaatte.
Tuonkaltainen onnettomuus voi sattua kenen kohdalle tahansa, mutta harvemmin esim. junassa.
Jos joku haluaa väittää, että joukkoliikenne yhtä turvatonta niin pyydän esittämään tilastoja.
Junakiskot on vedetty kovin harvaan paikkaan, ja bussivuorojakin ollaan kiivaasti lopettamassa (uutiset 2 viikon sisällä). Suomessa on vaan se tilanne että monet eivät kertakaikkiaan tule toimeen ilman omaa autoa, koska sitä joukkoliikennettä ei ole kuin kaupungeissa/suurissa taajamissa ja suurten keskusten välillä.
Eivätkä ne joukkoliikennevälineetkään ole täysin turvallisia: Kuka muistaa jyväskylän junaturman, 10 kuollutta. Ja ratojen kunto on viimevuosina edelleen vain heikentynyt, joten turvallisuus on siitäkin johtuen heikentynyt. Siihen nähden on ihme ettei Pendolinoille ole vielä sattunut mitään isompaa.
Ja Konginkankaan bussi vs. rekka -kolarin muistavat varmasti kaikki....
joukkoliikenteeseen yleensä tuppaa kuulumaan myös jonkun verran kävelemistä/pyöräilyä, joka taas on kaikkea muuta kuin turvallista kiitos autojen.
Iltalehden mukaan kuolleet olivat matkalla Nissan Micralla. Osaako kukaan sanoa lehtikuvien perusteella (tai tietääkö jotenkin muuten), että mitä vuosimallia se oli? Meinaan huvittaisi tietää, onko noilla ncap testeillä mitään relaatiota tosielämään (vuosimalli 2003 -> 4 tähteä, aikaisemmilla 1-2 tähteä).
Se oli se uusin munamicra. Autosta oli vain toinen puolistko jäljellä. Ei uskoisi, että noin huono kesto kun massaa on tullut yli 50% lisää 80-luvulta. Ja halkeaa kuin munankuori. Jokin näissä uusissa autoissa mättää. Pienissä kolareissa imevät iskun, mutta suurissa räjähtävät osiin.
Tämä viesti ei välttämättä kuulu otsikon keskusteluun.
Tapahtui edellisellä viikolla Tuusulassa että joiduin
puhallus ratsiaan eihän siinä mitään mutta se oli ensinmäinnen puhallus yhdeksään vuoteen mitä olen ollut teidän pääkaupunkilaisten riesana vuodessa työ ajoa noin 40000 km. Eipä ole paljon poliiseilla resusseja lisätä kun koko ajan määrärahoja vähennetään. Tuosta rampeilta tulevista matelijoista
vielä miksi todellakin pitää tulla 40kmh alinopeutta
ja vielä vetäistä vasemmalle kaistalle samantien ja hidastaa sekin kaista.
Pääkaupunkiseudulla olen suhannut 20 vuotta kaikkina vuorokaudenaikoina jatkuvasti eri reittejä eikä koskaan ole pysäytetty, saati puhallutettu. Ei niitä ratsioita ja poliiseja riesaksi asti ole.
12 vuotta sitten puhallutettu ensimmäisen ja ainoan kerran. Säästöä säästöä.
Järvenpään yläpuolella olen joutunut puhallusratsiaan. 3 vuoden sisällä varmaan jotain 5 kertaa. Saisi sama tahti olla muuallakin.
Suomessa on erikoinen käytäntö:
Korvaus- ja ylläpitohoidossa olevat narkomaanit saavat suomessa ajoluvan n. 2kk hoidon aloittamisen jälkeen, eli kun olo on tasaantunut.
Hoidossa käytettävät lääkkeet metadon (ylläpito) ja subuxone (korvaus) ovat kumpikin synteettisiä opioideja, käytännössä varsinkin metadon on synteettinen heroini.
Hoito perustuu siihen ajatukseen, että opioidiriippuvuudesta kärsivän vierotusoireet fyysisellä tasolla korjataan näillä synteeteillä niin, että ihminen vaikuttaa lähes normaalikuntoiselta. Käytännössä olot ovat melkoista nuokkumista ja elämä erittäin kapeaa. Itse riippuvuutta lääkitys ei korjaa mitenkään. Näissä porukoissa muiden, kuin opioidihuumeiden oheiskäyttö (amfetamiini, rauhoittavat lääkkeet, cannabis) on enemmän sääntö kuin poikkeus.
Annokset hoidossa ovat sitä luokkaa, että tavalliselta pulliaiselta lähtisi henki laakista, esim. metadon - 100mg/vrk.
Jokapäivä nämä henkilöt pyörivät liikenteessä laillisesti muiden mukana! Minusta tämä on perin kummallista.
Lopuksi vielä, että jos et ole hoidon piirissä ja autoillessa nykäset metadonia tai ajelet subupäissäsi poliisin rysään, kaappi kolahtaa sekä liikennerikkomuksesta (törkeä), että huumausainerikoksesta.
Miten tämä on mahdollista? Eikö tuo eilinen lahdentien kolari jo taas todistanut, että huumeiset kuskit ovat yhtä vaarallisia kuin rattijuopot?
Pertti Linkola on idolini ja on hienoa että huumehörhöt harventaa ihmiskuntaa. Meitä on liikaa ja luonnonvarat eivät riitä kaikille.
Tuossa onnettomuudessa oli syynä uskoakseni vain ja ainoastaan se,että ajokortiton huumeissa oleva hörhö ajoi varastetulla autolla käsittämättä tai haluamatta käsittää mitään tämän mailman säännöistä.SE SIITÄ.
Heti on pellet huutamassa täällä tielaitokselta apua tai kamera ynnä muuta valvontaa .HERÄTKÄÄ!
Väliaita olisi pysäyttänyt tai ainakin hidastanut tuonkin tössyttelijän ja valvontaa sellaisten eläimien varalle pitääkin lisätä. Kaikki tössyttelijät on eläimiä koska ne ei kykene käsittämään omaa eikä muiden parasta, vähän kuin hirvet. Mitä tulee pöllittyyn autoon, niin siihenkin on ennalta ehkäisevä lääke olemassa: tehdään rattilukot pakollisiksi niihin autoihin joissa ei ole ajonestoa ja lukottomuus sakotettavaksi asiaksi.
Olis ihan kiva kun jo nyt kerätyt tierahat laitettaisiin teiden kunnossa pitoon eikä johonkin idiootti aitoihin ja muuhun.Nämä vaan ovat juuri niitä tapauksia joilla kaikki pipertäjät ja muut huutaa lisää valvontaa ja nopeudet alas yms muuta p*skaa.
Turha syyttää tielaitosta, kyllä tielle kaikille tilaa riittää.
Syynähän oli huumehörhön toilailu. Ei siinä puolusteluja ole. Ei teitä voida rakentaa juoppojen ja hörhöjen toilailut huomioon ottaen.
Rattijuopon ja hörhön liikenteessä aiheuttamista kuolemantapauksista tulisi langettaa ankarampia rangaistuksia, joskin se tietenkin merkitsisi pitempiä aikoja valtion syöttiläinä.
Eiköhän ne liikenneonnettomuudet ole enimmäkseen ihan "selväpäisten" kuskien aiheuttamia. Se on jokunen prosentti kun on kolarin aiheuttaja tai osallinen käyttänyt jotain päätä sekoittavaa.
Väliaita moottoritiellä olisi asiallinen juttu.
aiheesta, tosin vain vuoteen 2002 asti. Silloin kuollemaan johtaneista onnettomuuksista yli 25% oli alkoholi jotenkin kuvassa mukana ja loukkaantumisiin johtaneista yli 10%. Käppyrät oli silloin nousussa, en tiedä miten nykyään on.
Lähde täältä: http://www.liikenneturva.fi/fi/tutkimus/tutkimusmonisteet/liitetiedostot/Rattijuopumus_Suomessa.pdf
25% oli todellisuudessa siis yli 20%, mutta alle 25%
ihan "selväpäisiä" töistä väsyneitä, ahdistuneita, burnoutista kärsiviä, perheriidan keskellä eläviä jne. Kaikki nämä voivat vaikuttaa pirteyteen ja psyykkeeseen.
Nytkin taas nähtiin mitä käy,kun pari nistisaastaa nyysivät romupäissään auton ja lähtevät ajelemaan...
Huumeista kiinni saataessa pitäisi olla pikainen kenttäoikeus ja niskalaukaus välittömästi.
Ei olisi enää ongelmia moisten ali-ihmisten kanssa...
Jos olisin se mies,jonka vaimo ja tytär kuolivat tuossa kolarissa,niin pitäisin huolen,että moisten runkkareiden viimeiset hetken olisivat kohta käsillä ja todella V-mäiset.
Eläimiä ne on eikä mitään ihmisiä. Ja sen tietää mitä eläimille pitää tehdä. Joko niiden kantaa harvennetaan metsätyskaudella, tai ne kesytetään eli määrätään omistaja joka ruokkii ja ulkoiluttaa ne sekä antaa tukkapöllöä jos ei ole kunnolla.
Iltalehdessä vielä luki, että tämänkin onnettomuuden aiheuttanut elukka toivoo hellempää tuomiota koska muuten kuulemma orastava yhteys omiin kakaroihin katkeaa. Siis haloo ! Kyseinen elukka ei varmaan ole ikinä nähnykään niitä äpäriä, saati että se pitäisi päästää niidenkin kasvatus turmelemaan.
Jos toivot itsellesi rauhaa, hanki sotaa!
Civis = kansalainen
Menestystä latinan harrastuksellesi!
Tämä ei mitenkään liity kyseiseen onnettomuuteen, rauha menehtyneiden muistolle ja jaksamista Heidän omaisilleen.
Mutta tuo "asiantuntemuksesi" liittymä-ajossa kyllä nosti niskakarvat pystyyn. Ajelet siis päivittäin siitä samasta kohdasta, etkä vielä oo hoksannu jättää edellä ajavaasi riittävää etäisyyttä (on muuten enemmän ku 20 metriä) ja valmistautua ANTAMAAN TIETÄ, että SIIHEN ETEESI MAHTUISI NIITÄ SIVULTA TULIJOITA, vaan te JOUDUTTE KUROMAAN VÄLEJÄ PIENEMMIKSI JOTTA SEKAAN EI MAHTUISI...???!!! KIITOS. Juuri kaltaistesi takia joudutaan rakentamaan kiertoliittymiä ynm. kalliita järjestelyitä, ETTÄ SEKAAN MAHTUISI.
Suomessa nuo tuollaiset "liikennehäiriöt" on niin hetkellisiä, että kyllä niissä pitäisi pystyä hieman joustamaan, ja ajatella myöskin niitä sivulta tulijoita...........
Juniin (tietääkseni) myydään paikkalippuja. Suosittelisin sitä matkustusmuotoa kaikille, joille tuo "oma paikka" on noinkin tärkeä.
Kun jenggi veti samaan kasaan, se oli siistiä, sielä oli paljon nuijia ja tosi nuijia.
Suhareita ja rekkoja, jotenkin hassun näköistä ku kaikki veti samaan kasaan.
Jenggi ei pitänny tarpeeksi väliä edellä ajavaan oli niin kiire.
Keli oli ihan ok.
Kuka lukee menneitä? Kuka muistaa..