TM 17. -05
"Viime vuosina muutamat fyysikot ovat törmänneet ilmiöön ,joka uhkaa jopa Einsteinin suhteellisuusteoriaa.
Heilureiden on havaittu auringonpimennyksen aikana menevän sekaisin ,eli tapahtuu ilmiö ,jota ei fysiikan lakien mukaan pitäisi olla olemassa."
Mitä seuraavaksi? eikö maa olekkaan pyöreä?
Eikö viisas ihminen tiedäkkään kaikkea?
Einstein väärässä?
8
557
Vastaukset
- Boff
Missä on tutkimus asiasta?
- J.kello
"...Oudosti auringonpimennyksen aikana käyttäytyvät heilurit kiinnittivät ensimmäisenä Ranskalaisen fyysikon Maurice Allaisin huomion jo vunna 1954.
Allais tutki mahdollista yhteyttä gravitaation eli painovoiman ja magnetismin välillä heilureilla suorittamillaan kokeilla. Tällaista yhteyttä ei löytynyt ,sen sijaan Allais törmäsi yllättäin paljon omituisempaan ilmiöön ,kun heilurit sekosivat täysin auringonpimennyksen aikana.
Allais toisti kokeet 22.10.1959pimennyksen aikana ,ja taas heilurit sekosivat.
Samanlaisen efektin havaitsivat Allaisin kokeesta tietämättömät kolme Romanialaista tutkijaa v.1961 pimennyksen aikana.
Samoihin tuloksiin v.1970 pääsi amerikkalaise tensitron-yhtiön perustaja Erwin Saxl ja Massachusetilaisen collegen tutkija Mildred Allen...
...NASA ja Caltechin jet propulsion-laboratorion tutkijat ovat jo jonkin aikaa ihmetelleet autoa ilmiötä aurinkokunnasta pois lentävien Pioneer 10- ja11-luotaimien radassa .Se ei vastaa gravitaatiolakien mukaan laskettua rataa ,vaan radoissa on ensimmäisen kerran jo v.1998 huomattu epäsäännöllisyyttä..."
Tässä oli nyt joitakin.
- RunX
Siis ihminen ei tiedä kaikkea, eikä kukaan viisas ole sellaista väittänytkään. Nythän on henkisestin surkeampi tilanne kuin keskiajalla.
Eikä mikään tieteellinen teoria (kuten vaikka suhteellisuusteoria) ole IKINÄ todistettavissa oikeaksi, mutta aina on mahdollista että ne todistetaan vääräksi ja näin tiedo on aina kehittynyt. - jappe
Viisas ihminen ei ehkä tiedä kaikkea, mutta sentään pirun paljon enemmän kuin sinä.
- ............
mukavaa vaihtelua ikuiselle "viisas tietää ettei tiedä" -jankutukselle.
Täällä Nikkilässä pääsy 10 tietävimmän joukkoon ei onnistu meikälle!
Vaatimme: punaisten pillerien nyysimistä ei aina voi selittää
jollain priorisoinnilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä322871- 1722255
- 612212
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331968Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411326Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221313- 131298
- 101194
- 111174
- 221171