En usko,

että;

- ...Saatanan ohjailema puhuva käärme olisi aiheuttanut Eedenin puutarhassa kapinan houkuttelemalla Eevan haukkaamaan kiellettyä hedelmää. (Olisivatko täydelliset ihmiset todellakin menneet noin halpaan??)


- ...vedenpaisumusta olisi koskaan tapahtunut. (Maapallon historiasta ei löydy mitään todisteita jotka puhuisivat asian puolesta)


- ...maapallo olisi lakannut pyörimästä Joosuan pyynnöstä (Joosua 10:12)


- ...ihmisiä olisi ollut maan päällä vasta noin 6000 vuotta. (Aivan naurettava väitekin!)


- ...Jeesuksen [näkymätön] läsnäolo olisi alkanut vuonna 1914


- ...elämme nykyään tämän "asiainjärjestelmän" viimeisiä aikoja


- ...Harmagedon on sellainen mitä Jehovan todistajat kertovat (Vai kuulostaako moinen massateurastus sinusta kosmisen "kiistakysymyksen" järkevältä loppuratkaisulta? Harmagedon on vain Jehovan todistajien keksimä painajainen. Älkää pelätkö VT-Seuraa ja sen ennustuksia, se on jo monta kertaa osoittatunut vääräksi profeetaksi.)


- ...Jehovan todistajat olisivat se "ainoa oikea uskonto" (Itseasiassa uskon, että koko Vartiotorniseura on luhistumispisteessä ja koko lahko kohtaa loppunsa seuraavan 10-20 vuoden aikana eikä MIKÄÄN mahti maailmassa tule sillä hetkellä heidän avuksensa.)


Mitä sinä et usko?
19714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

- ...vedenpaisumusta olisi koskaan tapahtunut. (Maapallon historiasta ei löydy mitään todisteita jotka puhuisivat asian puolesta)

Kyllä vedenpaisumuskelle todisteita löytyy. Bosborin salmi on murtunut ja vedet ovat syöksyneet Mustaan mereen. Tulvat ovat peittäneet alleen isoja maa-alueita. Mustanmeren ympäristöstä löytyy todisteita siitä vaikka kuinkan paljon. (Nooan) arkkikin löytyy vuorelta Turkista.

Ei ne vanhat jutut mitään satuja ole, vaan kansan keskuudessa kulkeneita tarinoita todellisista tapahtumista.

No - aivan kaikkeen jehovalaisten juttuihin ei tietenkään kannata uskoa. Nehän ovat vääräuskoisia ja ovat keksineet kaikenlaisia teorioita omin päin.

Äänestä
  • >>>Kyllä vedenpaisumuskelle todisteita löytyy.>Bosborin salmi on murtunut ja vedet ovat syöksyneet Mustaan mereen.>(Nooan) arkkikin löytyy vuorelta Turkista.>Ei ne vanhat jutut mitään satuja ole, vaan kansan keskuudessa kulkeneita tarinoita todellisista tapahtumista.

    Äänestä

>>... koko lahko kohtaa loppunsa seuraavan 10-20 vuoden aikana...

>>Mitä sinä et usko?

No tuohon yllälainattuun aivan tuollaisena. Uskonnoilla kun on ollut taipumusta olla sitkeähenkisiä. Nousun jälkeen seuraa tasaantuminen ja sen jälkeen kutistuminen ja vakiintuminen. Rutherfordin vallankaappauksen jälkeen eronneet monet raamatuntutkijoiden ryhmät kasvoivat jotkin suuremmalla nopeudella kuin Vartiotorniseura oli siihen mennessä kasvanut. Merkittävimmät ryhmät toimivat edelleen, mutta huomattavan pienimuotoisina.

Minun ajatuksissani Vartiotorniseura on tullut erään vaiheensa päähän ja merkittävin jatkosuosioon vaikuttava seikka tulee olemaan 607-2520-1914-harhan purkamisen onnistuminen. Vartiotorniseuran olemassaolo on koko historiansa ajan levännyt taitavan selittelyn varassa, mutta nyt on vastassa aivan uusi elementti - tiedon nopeampi liikkuvuus ja helppo saatavuus.

1914-sukupolviopin vesitys 10 vuotta sitten sai jo suuren joukon (ei Vartiotorniseuran suuri joukko) liikehtimään. Tuo oppi oli kuitenkin helpoimmin irrotettavissa oleva palikka, kaikki jäljelläoleva on tiukemmin sidoksissa toisiinsa, joten vähin jäsentappioin en usko kyettävän muutokseen.

Tuota 607-2520-1914-harhaa, jota Raamattu ei tunne, vastaan on nousemassa yhä laajenevia joukkoja järjestön sisällä ja tämä asettaa selittelylle kovimmat mahdolliset vaatimukset. Nyt ei ole enää kyse 1980-mallisesta pienoisjahdista, jossa etsittiin 1914-epäilijöitä. Näen todennäköisempänä vuosien 1917-1937 katotoiston. Mittasuhteesta saa kuvan kun katsoo 1926-1927 menoa, muistonviettoon osallistui enää murto-osa vuonn 1925 raportoidusta määrästä. Tuolloin merkittävin tekijä oli varmasti, vielä vuoden 1975 fiaskoakin voimallisemmin runnottu maailmanloppufiasko. Taustalla oli kuitenkin myös voimakkaana Russell-Rutherford kannattajaottelu, joka tasaantui merkittävämmin vasta vuoden seurakuntauudistusten 1930 jälkeen.

Äänestä
  • >>vasta vuoden seurakuntauudistusten 1930 jälkeen.

    ....vasta vuoden 1930 seurakuntauudistusten jälkeen.

    Äänestä

  • Tuo 10-20 vuoden aikana tapahtuma Vartiotornijärjestelmän loppu on omaa toiveajatteluani. Onhan se totta, että sitkeitähän nuo ovat.

    Nykypäivänä näen kylläkin mahdottomaksi sen, että jostain Vt-seuran pahanpäivänvarastosta kömpisi esiin Ruhterfordin kaltainen henkilö joka laittaisi koko pakan uuteen uskoon vaikka sitten "isoa luutaa" käyttämällä.

    Äänestä

  • mlkvst kirjoitti:

    Tuo 10-20 vuoden aikana tapahtuma Vartiotornijärjestelmän loppu on omaa toiveajatteluani. Onhan se totta, että sitkeitähän nuo ovat.

    Nykypäivänä näen kylläkin mahdottomaksi sen, että jostain Vt-seuran pahanpäivänvarastosta kömpisi esiin Ruhterfordin kaltainen henkilö joka laittaisi koko pakan uuteen uskoon vaikka sitten "isoa luutaa" käyttämällä.

    >>Nykypäivänä näen kylläkin mahdottomaksi sen, että jostain Vt-seuran pahanpäivänvarastosta kömpisi esiin Ruhterfordin kaltainen henkilö joka laittaisi koko pakan uuteen uskoon vaikka sitten "isoa luutaa" käyttämällä.

    Elämme nyt, yleisesti ottaen rauhallisemmassa ja tiedon suhteen tasa-arvoisemmassa yhteiskunnassa kuin Rutherford. Nyt ei poliittinen ja uskonnollinen kiihotus pure samalla tavalla kuin Rutherfordin aikakaudella.

    Toisen maailmansodan vaikutus uskontojen suosioon suosi myös Vartiotorniseuraa noin 15 vuotta sodan päättymisestä. Tasaantumisen havaittuaan Fred Franz veti 1975-profetiallaan Vartiotorniseuran jäsenmäärän jälleen kasvuun. Seuraavalla selittäjällä onkin huomattavasti vaikeammat lähtökohdat ja vaikeampi tehtävä - toistasataa vuotta kaupatun harhan purku.

    Pari viimeistä vuotta ovatkin olleet lähinnä Vartiotorniseuran hallintoelimen aseman kollektiivista pönkittämistä. Jäänkin odottelemaan lähinnä kahden, mielestäni miltei tasavahvan mahdollisuuden välillä, niiden yhdistelmästä puhumattakaan:

    -Vartiotorniseuran hallinto ryhtyisi, komentelun asemesta, ensimmäisen kerran kuuntelemaan jäsenistöä.

    -Tulee esimerkiksi True Faith Jehovah's Witnesses-liikkeen syntymän tapainen tilanne ja Vartiotorniseurasta irtoaa jälleen uusi ryhmittymä.

    Ensimmäistä vaihtoehtoa ei keskusjohtoisen Vartiotorniseuran historiassa ole tapahtunut, jälkimmäinen useampia kertoja. Toki asioita paremmin hahmottavat humanistit voivat nähdä vähemmän teknisiäkin tulevaisuudenvisioita.

    Äänestä

>>>Saatanan ohjailema puhuva käärme olisi aiheuttanut Eedenin puutarhassa kapinan houkuttelemalla Eevan haukkaamaan kiellettyä hedelmää. (Olisivatko täydelliset ihmiset todellakin menneet noin halpaan??)

Ei siinä täydellisyys välttämättä paljoa paina, kun Saatana pääsee vauhtiin.

>>>vedenpaisumusta olisi koskaan tapahtunut. (Maapallon historiasta ei löydy mitään todisteita jotka puhuisivat asian puolesta)

Tai sitten et vain halua uskoa löytyneitä todisteita.

>>>maapallo olisi lakannut pyörimästä Joosuan pyynnöstä (Joosua 10:12)

On se Jumala ihmeellisempiäkin asioita tehnyt.

>>>ihmisiä olisi ollut maan päällä vasta noin 6000 vuotta. (Aivan naurettava väitekin!)

Tiede on pystynyt vahvistamaan yksimielisesti vain sen, että ihmiskunta on elänyt n. 5000 vuotta.

>>>Jeesuksen [näkymätön] läsnäolo olisi alkanut vuonna 1914

Sitä me emme voi juuri nyt tietää.

>>>elämme nykyään tämän "asiainjärjestelmän" viimeisiä aikoja

Et ole mielipiteesi kanssa yksin, mutta jollei Jumala puutu maailman tapahtumiin, niin sitten ihmiskunta tuhoaa itse itsensä sadan vuoden sisällä. Unohtaa ei tietenkään sovi jatkuvasti pahenevaa maapallon ilmastoakaan.

>>>Harmagedon on sellainen mitä Jehovan todistajat kertovat

Vaikka Jehovan todistajat ovatkin monta kertaa tuloksetta ennustaneet Harmageddonia tietyille vuosille, niin Raamatun sanomaa se ei muuta miksikään.

>>>Vai kuulostaako moinen massateurastus sinusta kosmisen "kiistakysymyksen" järkevältä loppuratkaisulta?

Jumala ei kysy epätäydellisten ihmisten mielipiteitä tuomioidensa järkevyydestä.

>>>Harmagedon on vain Jehovan todistajien keksimä painajainen.

Sitten kai Raamattukin on vain Jehovan todistajien keksimä painajainen?

>>>Älkää pelätkö VT-Seuraa ja sen ennustuksia, se on jo monta kertaa osoittatunut vääräksi profeetaksi.

Kuka tässä Vt-Seuraa on pelkäämässäkään?

>>>Jehovan todistajat olisivat se "ainoa oikea uskonto"

Eivät välttämättä olekaan.

>>>Itseasiassa uskon, että koko Vartiotorniseura on luhistumispisteessä ja koko lahko kohtaa loppunsa seuraavan 10-20 vuoden aikana eikä MIKÄÄN mahti maailmassa tule sillä hetkellä heidän avuksensa.

Jehovan todistajissa on ainakin yksi sama piirre kuin juutalaisissa. Historia on osoittanut, että heitä ei yksinkertaisesti pysty ihmisten toimesta tuhoamaan ja kaikenlainen vastustus tekee heistä vain entistä vahvempia.

Äänestä
  • >>>Tai sitten et vain halua uskoa löytyneitä todisteita.>Tiede on pystynyt vahvistamaan yksimielisesti vain sen, että ihmiskunta on elänyt n. 5000 vuotta.>mutta jollei Jumala puutu maailman tapahtumiin, niin sitten ihmiskunta tuhoaa itse itsensä sadan vuoden sisällä.>Unohtaa ei tietenkään sovi jatkuvasti pahenevaa maapallon ilmastoakaan.>Jehovan todistajissa on ainakin yksi sama piirre kuin juutalaisissa.

    Äänestä

  • PoterO kirjoitti:

    >>>Tai sitten et vain halua uskoa löytyneitä todisteita.>Tiede on pystynyt vahvistamaan yksimielisesti vain sen, että ihmiskunta on elänyt n. 5000 vuotta.>mutta jollei Jumala puutu maailman tapahtumiin, niin sitten ihmiskunta tuhoaa itse itsensä sadan vuoden sisällä.>Unohtaa ei tietenkään sovi jatkuvasti pahenevaa maapallon ilmastoakaan.>Jehovan todistajissa on ainakin yksi sama piirre kuin juutalaisissa.

    >>>No missä niitä todisteita maailmanlaajuisesta tulvasta pääsee näkemään tai kuulemaan?

    Googlesta varmasti löytää jotain.

    >>>Metalli työkalujen valmistus aloitettiin yli 7500 vuotta sitten. Maanviljely aloitettiin yli 10000 vuotta sitten. Koiran kesyttäminen yli 15000 vuotta sitten. Luolataidetta alettiin tekemään yli 30000 vuotta sitten. Käsikirveitä alettiin valmistamaan n. 700000 vuotta sitten. Vanhimmat kivityökalut ovat n. 2,5-miljoonaa vuotta vanhoja.

    Pelkkiin teorioihin perustuvia arvailuja.

    >>>Mihin tuo "ennustus" perustuu?

    Nämä taas ovat pelkkiä omia arvailujani.

    >>>Teetkö mitään asian eteen?

    Taidan olla suhteellisen voimaton luontoäidin jyrän alla.

    >>>Mieleeni tulee myös yhteinen piirre, mikä liittyy toteutumattomien maailmanloppujen ennusteluun.

    Voipi olla, mutta se onkin jo sitten kokonaan toinen juttu.

    Äänestä

  • Kahden vaiheilla kirjoitti:

    >>>No missä niitä todisteita maailmanlaajuisesta tulvasta pääsee näkemään tai kuulemaan?

    Googlesta varmasti löytää jotain.

    >>>Metalli työkalujen valmistus aloitettiin yli 7500 vuotta sitten. Maanviljely aloitettiin yli 10000 vuotta sitten. Koiran kesyttäminen yli 15000 vuotta sitten. Luolataidetta alettiin tekemään yli 30000 vuotta sitten. Käsikirveitä alettiin valmistamaan n. 700000 vuotta sitten. Vanhimmat kivityökalut ovat n. 2,5-miljoonaa vuotta vanhoja.

    Pelkkiin teorioihin perustuvia arvailuja.

    >>>Mihin tuo "ennustus" perustuu?

    Nämä taas ovat pelkkiä omia arvailujani.

    >>>Teetkö mitään asian eteen?

    Taidan olla suhteellisen voimaton luontoäidin jyrän alla.

    >>>Mieleeni tulee myös yhteinen piirre, mikä liittyy toteutumattomien maailmanloppujen ennusteluun.

    Voipi olla, mutta se onkin jo sitten kokonaan toinen juttu.

    >>>Googlesta varmasti löytää jotain.>Pelkkiin teorioihin perustuvia arvailuja.>Taidan olla suhteellisen voimaton luontoäidin jyrän alla.

    Äänestä

  • PoterO kirjoitti:

    >>>Googlesta varmasti löytää jotain.>Pelkkiin teorioihin perustuvia arvailuja.>Taidan olla suhteellisen voimaton luontoäidin jyrän alla.

    suosittelen akateemista koulutusta sulle

    Äänestä

  • vessanpyttyyn kirjoitti:

    suosittelen akateemista koulutusta sulle

    >>>uskotko vessanpyttyyn>suosittelen akateemista koulutusta sulle

    Äänestä

  • PoterO kirjoitti:

    >>>uskotko vessanpyttyyn>suosittelen akateemista koulutusta sulle

    tykkää ku perustan luomuvessan tähän huusholliin.
    akateemisesta koulutuksesta: jos sul ei oo sitä, oot typerä luopparien silmissä, jos on sitä oot edelleenkin typerä luopparien silmissä.

    Äänestä

  • naapurit kirjoitti:

    tykkää ku perustan luomuvessan tähän huusholliin.
    akateemisesta koulutuksesta: jos sul ei oo sitä, oot typerä luopparien silmissä, jos on sitä oot edelleenkin typerä luopparien silmissä.

    >>>varmaan naapurit tykkää ku perustan luomuvessan tähän huusholliin.>akateemisesta koulutuksesta: jos sul ei oo sitä, oot typerä luopparien silmissä, jos on sitä oot edelleenkin typerä luopparien silmissä.

    Äänestä

  • PoterO kirjoitti:

    >>>Googlesta varmasti löytää jotain.>Pelkkiin teorioihin perustuvia arvailuja.>Taidan olla suhteellisen voimaton luontoäidin jyrän alla.

    >>>Tuollaisesta maailman laajuisesta tulvasta ei ole (ainakaan toistaiseksi) nähty ainuttakaan todistetta.

    Kuten sanoin, kyse on siitä, miten niitä todisteita haluaa tulkita. Ja etenkin ateistien on vaikea hyväksyä vedenpaisumusta todisteista huolimatta todillsena tapahtumana, sillä tarkoittaisi käytännössä samaa asiaa kuin hyväksyä Jumalan olemassaolo.

    >>>Asiaan voi tietysti uskoa ilman todisteitakin, mutta silloin ei pidä ihmetellä miksi kaiken maailman kertomukset eivät saa kaikkia kuulijoita vakuuttuneiksi.

    Ei minua haittaa yhtään, jos joku ei usko vedenpaisumukseen. Puutuinkin lähinnä väitteeseen, että siitä ei muka löytyisi minkäänlaisia todisteita, sillä se ei pidä paikkansa.

    >>>Perustuvat samanlaiseen "arvailuun", kuin tuon kirjoitustaidon keksiminenkin. Teoriat ovat todisteiden perusteella tehtyjä johtopäätöksiä.

    No, onneksi sinä voit luottaa esineen ikään perustuviin arvioihin. Minulta se oikein taida onnistua.

    >>>Merkillistä miten 5000-vuotta sitten alkunsa saanut kirjoitustaito ei kuitenkaan ole "pelkkiin" teorioihin perustuvaa arvailua.

    Jospa sille on olemassa myös muitakin seikkoja, jotka tukevat tuota näkemystä.

    >>>Omaa näkökantaa tukevat teoriat kelpaavat kyllä, mutta oman näkemyksen kyseenalaistavat ovat "pelkkiä" teorioita, vaikka menetelmät olisivat samat. Kahdet punnukset kenties?

    Tuon ominaisuuden suhteen ei taida juuri synnitöntä löytyä.

    Ilmaston lämpenemiseen ja ympäristön saastuttamiseen vaikutat kuluttamisellasi myös sinä itse.

    Kiitos tiedosta.

    >>>Turha voivotella miten ihmiset saastuttavat, kun olet myös itse ihminen joka saastuttaa, etkä edes näemmä viitsi tehdä asialle mitään.

    Milloin olen asiasta voivotellut? Kunhan vain totesin, että ellei Jumala langeta tuomiotaan ihmiskunnalle tietyyn aikaan mennessä (itse veikkaan 50-100 vuotta), niin ihmiskunta tekee sen ihan itse omalla tyhmyydellään. En kuitenkaan ole lainkaan huolissani, sillä uskon kuitenkin edelleen tuohon ensimmäiseen vaihtoehtoon.

    Äänestä

  • Kahden vaiheilla kirjoitti:

    >>>Tuollaisesta maailman laajuisesta tulvasta ei ole (ainakaan toistaiseksi) nähty ainuttakaan todistetta.

    Kuten sanoin, kyse on siitä, miten niitä todisteita haluaa tulkita. Ja etenkin ateistien on vaikea hyväksyä vedenpaisumusta todisteista huolimatta todillsena tapahtumana, sillä tarkoittaisi käytännössä samaa asiaa kuin hyväksyä Jumalan olemassaolo.

    >>>Asiaan voi tietysti uskoa ilman todisteitakin, mutta silloin ei pidä ihmetellä miksi kaiken maailman kertomukset eivät saa kaikkia kuulijoita vakuuttuneiksi.

    Ei minua haittaa yhtään, jos joku ei usko vedenpaisumukseen. Puutuinkin lähinnä väitteeseen, että siitä ei muka löytyisi minkäänlaisia todisteita, sillä se ei pidä paikkansa.

    >>>Perustuvat samanlaiseen "arvailuun", kuin tuon kirjoitustaidon keksiminenkin. Teoriat ovat todisteiden perusteella tehtyjä johtopäätöksiä.

    No, onneksi sinä voit luottaa esineen ikään perustuviin arvioihin. Minulta se oikein taida onnistua.

    >>>Merkillistä miten 5000-vuotta sitten alkunsa saanut kirjoitustaito ei kuitenkaan ole "pelkkiin" teorioihin perustuvaa arvailua.

    Jospa sille on olemassa myös muitakin seikkoja, jotka tukevat tuota näkemystä.

    >>>Omaa näkökantaa tukevat teoriat kelpaavat kyllä, mutta oman näkemyksen kyseenalaistavat ovat "pelkkiä" teorioita, vaikka menetelmät olisivat samat. Kahdet punnukset kenties?

    Tuon ominaisuuden suhteen ei taida juuri synnitöntä löytyä.

    Ilmaston lämpenemiseen ja ympäristön saastuttamiseen vaikutat kuluttamisellasi myös sinä itse.

    Kiitos tiedosta.

    >>>Turha voivotella miten ihmiset saastuttavat, kun olet myös itse ihminen joka saastuttaa, etkä edes näemmä viitsi tehdä asialle mitään.

    Milloin olen asiasta voivotellut? Kunhan vain totesin, että ellei Jumala langeta tuomiotaan ihmiskunnalle tietyyn aikaan mennessä (itse veikkaan 50-100 vuotta), niin ihmiskunta tekee sen ihan itse omalla tyhmyydellään. En kuitenkaan ole lainkaan huolissani, sillä uskon kuitenkin edelleen tuohon ensimmäiseen vaihtoehtoon.

    >>>Kuten sanoin, kyse on siitä, miten niitä todisteita haluaa tulkita.>Ja etenkin ateistien on vaikea hyväksyä vedenpaisumusta todisteista huolimatta todillsena tapahtumana>Puutuinkin lähinnä väitteeseen, että siitä ei muka löytyisi minkäänlaisia todisteita, sillä se ei pidä paikkansa.>No, onneksi sinä voit luottaa esineen ikään perustuviin arvioihin. Minulta se oikein taida onnistua.>Jospa sille on olemassa myös muitakin seikkoja, jotka tukevat tuota näkemystä.>Tuon ominaisuuden suhteen ei taida juuri synnitöntä löytyä.>Milloin olen asiasta voivotellut? Kunhan vain totesin, että ellei Jumala langeta tuomiotaan ihmiskunnalle tietyyn aikaan mennessä (itse veikkaan 50-100 vuotta), niin ihmiskunta tekee sen ihan itse omalla tyhmyydellään.

    Äänestä

  • PoterO kirjoitti:

    >>>Kuten sanoin, kyse on siitä, miten niitä todisteita haluaa tulkita.>Ja etenkin ateistien on vaikea hyväksyä vedenpaisumusta todisteista huolimatta todillsena tapahtumana>Puutuinkin lähinnä väitteeseen, että siitä ei muka löytyisi minkäänlaisia todisteita, sillä se ei pidä paikkansa.>No, onneksi sinä voit luottaa esineen ikään perustuviin arvioihin. Minulta se oikein taida onnistua.>Jospa sille on olemassa myös muitakin seikkoja, jotka tukevat tuota näkemystä.>Tuon ominaisuuden suhteen ei taida juuri synnitöntä löytyä.>Milloin olen asiasta voivotellut? Kunhan vain totesin, että ellei Jumala langeta tuomiotaan ihmiskunnalle tietyyn aikaan mennessä (itse veikkaan 50-100 vuotta), niin ihmiskunta tekee sen ihan itse omalla tyhmyydellään.

    >>>Ja etenkin ateistien on vaikea hyväksyä vedenpaisumusta todisteista huolimatta todillsena tapahtumana, sillä tarkoittaisi käytännössä samaa asiaa kuin hyväksyä Jumalan olemassaolo.

    Äänestä

"Mitä sinä et usko?"

En usko kysymyksen esittäjää! Voisin sanoa sen niinkin että on aivan sama mitä joku uskoo tai ei usko. Sellaisen uskoa jonka usko on vahva, jonkun usko tai epäusko ei kykene horjuttamaan.

Äänestä

noin alas???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mlkvst kirjoitti:

että;

- ...Saatanan ohjailema puhuva käärme olisi aiheuttanut Eedenin puutarhassa kapinan houkuttelemalla Eevan haukkaamaan kiellettyä hedelmää. (Olisivatko täydelliset ihmiset todellakin menneet noin halpaan??)


- ...vedenpaisumusta olisi koskaan tapahtunut. (Maapallon historiasta ei löydy mitään todisteita jotka puhuisivat asian puolesta)


- ...maapallo olisi lakannut pyörimästä Joosuan pyynnöstä (Joosua 10:12)


- ...ihmisiä olisi ollut maan päällä vasta noin 6000 vuotta. (Aivan naurettava väitekin!)


- ...Jeesuksen [näkymätön] läsnäolo olisi alkanut vuonna 1914


- ...elämme nykyään tämän "asiainjärjestelmän" viimeisiä aikoja


- ...Harmagedon on sellainen mitä Jehovan todistajat kertovat (Vai kuulostaako moinen massateurastus sinusta kosmisen "kiistakysymyksen" järkevältä loppuratkaisulta? Harmagedon on vain Jehovan todistajien keksimä painajainen. Älkää pelätkö VT-Seuraa ja sen ennustuksia, se on jo monta kertaa osoittatunut vääräksi profeetaksi.)


- ...Jehovan todistajat olisivat se "ainoa oikea uskonto" (Itseasiassa uskon, että koko Vartiotorniseura on luhistumispisteessä ja koko lahko kohtaa loppunsa seuraavan 10-20 vuoden aikana eikä MIKÄÄN mahti maailmassa tule sillä hetkellä heidän avuksensa.)


Mitä sinä et usko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu