Iltasanomat sensuroi Sonera-keskustelun

Iltasanomien keskustelupalstalla oli tänä aamuna uusi keskustelu, jossa vaadittiin Soneran sotkujen selvittelyä ja mainittiin webissä julkaistu Sonera-kirja. Yleensä vanhat keskustelut poistetaan palstalta vasta useamman päivän jälkeen niiden hiljennettyä.

Sonera-keskustelu hävisi kuitenkin nopeasti, muutamassa tunnissa heti alkuun päästyään. Tässä herää epäily siitä, että miten puolueetonta Suomen lehdistö itse asiassa on.

Tässä linkki tuohon kirjaan. Onneksi Internetin sensurointiin eivät Soneran ja suomalaisten päättäjien rahkeet riitä:

http://itt2.9online.fr
91408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Paljon on talousasioista ja lakiasioista tietämättömiä, jotka kyseenalaistavat Sonera-kirjan luotettavuuden.

Kirja joka antaa noin tarkkoja tietoja päivämäärineen, nimineen ja jopa kokouksien sisältöjen perusteellisella läpikäymisellä ei voi olla kuin luotettava. Kova väite, on joo.

Jaa miksikö on luotettavaa tietoa?
Koska tuollaisten tietojen antaja on ottanut kaikesta anonyymiydesta huolimatta erittäin kovan riskin kiinnijäämisestä.

Paljastuessaan on hänen/heidän omalla/omilla nimellä/nimillään vastattava sanoistaan ja otettava vastuu kirjasta.

Miksi sitten esiintyä heti anonyymisti?
Eihän kukaan liike-elämän vaikuttaja halua vapaaehtoisesti halua joutua vähintään vuosiksi median jatkuvien haastattelupyyntöjen ja varmasti suoranaisen ahdistelun kohteeksi, ja saada vielä päälle maine henkilönä/henkilöitä jonka vuotamat tiedot johtavat mahdollisesti koko Soneran luhistumiseen ja hallituksen ryvettymiseen kansan silmissä.

Vaikka olisi kuinka tehnyt palveluksen maalleen, olisi samalla tehnyt paljon hallaa Suomen taloudelliselle tilanteelle Soneran kaatumisella erityistilintarkastusten esiin tuomiin epäselvyyksiin ja rikolliseen toimintaan

Sen jälkeen ei ehkä oma yritys ja seura tietyille tahoille enää kelpaisi entiseen malliin.

NELOSEN UUTISET haastattelivat eilen Soneran nykyistä tj:tä ja mitäs tämä sanoikaan:

Ettei Sonera aio lähteä viemään asiaa oikeuteen :-) Jos kirjassa esitetyt syytökset ja väittämät eivät pitäisi paikkaansa olisi yrityksen pääomistajan, eli valtion aika helppo asettaa homma oikeudelliseen tutkintaan ja tarvittaessa kaivaa tekijät esille.

Nyt asiasta noussut kohu yritetään vaientaa lupailemalla että Soneran sisällä tutkitaan kyllä asiaa. Joopa joo.

Jos ja kun Sonera haluaa todella tutkia mahdolliset epäselvyydet se pyytää itse erityistilintarkastusta - osakkaat voivat tätä vaatia myös, esim. Suomen valtion luulisi olevan kiinnostunut asiasta.

Mikäli erityistilintarkastuksessa selviäisi että Sonera on väittämiä vastaten syyllistynyt esim. ns. luovaan kirjanpitoon on Suomella käsissään oma Enron / World Com -skandaali, joka kaataa Soneran hetkessä.

Soneran ostaneella Telialla ei ole hätää, mutta kyllä he tuossa tapauksessa pitkän pennin menettäisivät, eli mitkä ovat heidänkään ja tätä kautta Telian pääomistajan Ruotsin valtion intressit lopulta lähteä Soneran tilejä penkomaan - saihan ruotsi nyt puoli-ilmaiseksi noin miljoona Soneran kännykkäasiakasta puhumaan rahaa Ruotsin valtion kassaan.

Äänestä

Ei tuohon liity, mutta lehdistöllä on omat tietyt aiheensa joista se puhuu, sitten on paljon tabuja yms joista ei ole totuutta saatavilla mistään julkisesta tiedotusvälineestä.

Äänestä

Valtiovallan ylin johto vaati Iltasanomia poistamaan sonerakeskustelun nettifoorumilta kansakunnan edun nimissä. Näin se lienee tapahtunut. Tuskin Iltasanomat olisi alistunut sensuroitavaksi ellei sitä olisi uhattu korkeimmalta taholta.

Relanderin röyhkeydellä ei ole mitään rajoja hänen esittäessään vaatimuksiaan tämänpäivän Iltasanomissa. Mies teki miljardiyhtiöstä keppikerjeläisen ja toimii nyt rahakkaana osakkaana amerikkalaisfirmassa. Mistähän rahat ovat peräisin? Ennen Soneraan tuloa miehellä oli konkurssitausta ja rahaa ei löytynyt.

Äänestä

Ostetaan miljardien lainarahalla UMTS-lisenssi, joka sittemmin tulee lähes arvottomaksi. Siitä huolimatta laitetaan lisenssi kirjanpitoon hankinta-arvoonsa ja lisätään vielä arvonlisäyksenä lainamiljadeista maksetut korot. Näin yhtiöllä näyttäisi olevan huikea omaisuusmassa hallussaan.

Mutta kun ei kuitenkaan ole. Yhtiöllä on todellisuudessa nykyarvion mukaan vain noin 20% UMTS-lisenssin hankinta-arvosta omaisuutta ja loppu 80% plus maksetut lainojen korot ovat uskoteltua omaisuutta, jonka tarkoituksena on esittää yhtiön sidosryhmille, että hyvin menee kuitenkin.

Tällaista nimitetään luovaksi kirjanpidoksi. Sen tosinimeksi sopisi paremmin suuri huijaus, johon tilintarkastajat ovat menneet mukaan.

Äänestä

Sonera/Telia on tämän maan mittakaavassa niin suuri tekijä, ettei mikään mainosrahoitteinen pulju halua menettää mahdollista asiakastaan. Sonera on luultavasti lähestynyt Iltasanomia ja pyytänyt poistamaan keskustelun kaikessa hiljaisuudessa.

Tämä tapaus vain osoittaa, ettei vapaa markkinatalous todellakaan merkitse vapaata keskustelua. Itseasiassa Sonera-kirjan käsittely julkisuudessa tuo mieleen entisen DDR:n.

Äänestä

..että asia todellakin vaietaan kuoliaaksi. Asiassa täytyy olla poliitikkojen maine pelissä niin raskaasti, että käsky on käynyt jostain hyvin korkealta, että turpa tukkoon. Ei Relanderin maine siinä mitään paina, hän on 'expendable', mutta kysymys on aivan ilmeisesti niistä poliitikoista, joilla on ollut näppinsä pelissä....tai sitten asiassa on vielä jotain muutakin, mikä ei edes ole tullut esille...vielä...

Äänestä
  • Kansalaiskeskustelua on käyty siitä tekikö Smartrustin johtaja itsemurhan vai murhattiinko hänet.
    Motiivi kadoksissa. Paitsi jos hänet murhattiin.

    Äänestä

  • moro kirjoitti:

    Kansalaiskeskustelua on käyty siitä tekikö Smartrustin johtaja itsemurhan vai murhattiinko hänet.
    Motiivi kadoksissa. Paitsi jos hänet murhattiin.

    http://ra.yle.fi/ramgen/a-ohjelmat/a-studio/relander.rm

    Risto Johnson haastattelee tässä relanderia.
    Johnson muuten kuoli äkilliisesti 49-vuotiaana heinäkuussa 2001.

    Äänestä

Kuten ennen Sonerakirjaa oli keskustelu verotoimiston mainoksesta "om pappa inte betalar". Keskustelu rönsyili ruotsinkielisten etuihin ja kiintiöihin korkeakouluihin hakiessa, josta joku korkeampi taho ei varmaankaan pitänyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ripa kirjoitti:

Iltasanomien keskustelupalstalla oli tänä aamuna uusi keskustelu, jossa vaadittiin Soneran sotkujen selvittelyä ja mainittiin webissä julkaistu Sonera-kirja. Yleensä vanhat keskustelut poistetaan palstalta vasta useamman päivän jälkeen niiden hiljennettyä.

Sonera-keskustelu hävisi kuitenkin nopeasti, muutamassa tunnissa heti alkuun päästyään. Tässä herää epäily siitä, että miten puolueetonta Suomen lehdistö itse asiassa on.

Tässä linkki tuohon kirjaan. Onneksi Internetin sensurointiin eivät Soneran ja suomalaisten päättäjien rahkeet riitä:

http://itt2.9online.fr

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu