eli entiseltä nimeltään komunistit. Kautta maailman.
maaialman vaarallisin tauti?
21
1654
Vastaukset
- "!!!!
eikö maailman vaarallisin tauti ole ahneus?sitähän vastaan kommunismi taistelee!ja sinunlaisesi rasistit ovat myös vitsaus!!!
- toivon
nii,se o hullu läppä et suurinosa mitä kuulee kommunismista puhuttavan on vaa se mitä se oli Neuvostoliitos, tappo jengii,päläpälä.ei siit mitään kuule,mitä se oikeesti on,ei sitä ees ymmärretä mitä se tarkottaa,mikä se idea on.Kapitalismi tappaa joka päivä tuhansii ihmisii,...se on se hiton ahneus ja vallanhimo joka tappaa kommunismin,mut ei se oo kommunismia!
- ............
toivon kirjoitti:
nii,se o hullu läppä et suurinosa mitä kuulee kommunismista puhuttavan on vaa se mitä se oli Neuvostoliitos, tappo jengii,päläpälä.ei siit mitään kuule,mitä se oikeesti on,ei sitä ees ymmärretä mitä se tarkottaa,mikä se idea on.Kapitalismi tappaa joka päivä tuhansii ihmisii,...se on se hiton ahneus ja vallanhimo joka tappaa kommunismin,mut ei se oo kommunismia!
Kapitalismin takia kuolee päivittäin tuhansia ellei kymmeniätuhansia ihmisiä!!!
- Lausteskin
Tuossa äskeisessä ei ollut rasistisia elementtejä joten tuo on turhaa syyttelyä.
- NL ei ollut kommunistinen
toivon kirjoitti:
nii,se o hullu läppä et suurinosa mitä kuulee kommunismista puhuttavan on vaa se mitä se oli Neuvostoliitos, tappo jengii,päläpälä.ei siit mitään kuule,mitä se oikeesti on,ei sitä ees ymmärretä mitä se tarkottaa,mikä se idea on.Kapitalismi tappaa joka päivä tuhansii ihmisii,...se on se hiton ahneus ja vallanhimo joka tappaa kommunismin,mut ei se oo kommunismia!
Kaikkihan sen tietää, miten hyvä aate kommunismi on!
- Ressu
Kommunismia tai sosialismia ei ole, tai ei ole ollut olemassa missään maailman valtiossa.
Kaikki näkemämme on ollut vain irvikuvaa.
Ihminen ei ole ollut valmis todelliseen sosialistiseen järjestelmään.
Valitettavasti olemme tuhon tiellä. Sitä ei enemmistö huomaa. Riistokapitalismi tuhoaa meidät.- oikeistohumanisti
"Kaikki näkemämme on ollut vain irvikuvaa."
Se on ollut sitä kuuluisaa ihmisen perusluonnetta.
"Ihminen ei ole ollut valmis todelliseen sosialistiseen järjestelmään."
Eikä tule koskaan olemaankaan. Ihminen perusluonteeseen kuuluu kilpailu. Luonnossa kilpaillaan olemassaolosta. Nyt ja aina. Ihminen on osa luontoa.
"Valitettavasti olemme tuhon tiellä. Sitä ei enemmistö huomaa. Riistokapitalismi tuhoaa meidät."
Siitä olen samaa mieltä, että markkinahössötys on mennyt aivan liian pitkälle. Mutta minkäs teet? Ehkä jonain kauniina päivänä vielä ihmiset havahtuvat todellisuuteen: luonnonresursseja ei ole loputtomasti, ihmisyhteisö on sairas ja maapalloa tuhotaan vähä vähältä. Riistokapitalismi ei kuitenkaan tuhoa meitä, vaan se tuhoaja on veikeä vekotin nimeltään ihminen. Viettien kontrollointi onnistuu aniharvalta ihmiseltä. - politrukki
Suomessa yrittäjän tuloista saattaa menna 70% veroihin, joten täyssosialismi on enää 30% päässä.
Suomessa on siis päästy siihen mistä Marx haaveili.
Mitä väität sillä,että ihminen ei ole ollu valmis sosialismiin? Kyllä hän suomalainenkin elää vain 30% päässä täyssosialismista ja ihmiset ovat sosialismiin tyytyväisiä. Sosiaalidemokraatit ovat onnistuneet luomaan järjestelmän jossa ihmistä ja tehtaita ei sosialisoida, vaan ihmisten palkaa ja tehtaiden tuotto. - Kapitalisti1967
politrukki kirjoitti:
Suomessa yrittäjän tuloista saattaa menna 70% veroihin, joten täyssosialismi on enää 30% päässä.
Suomessa on siis päästy siihen mistä Marx haaveili.
Mitä väität sillä,että ihminen ei ole ollu valmis sosialismiin? Kyllä hän suomalainenkin elää vain 30% päässä täyssosialismista ja ihmiset ovat sosialismiin tyytyväisiä. Sosiaalidemokraatit ovat onnistuneet luomaan järjestelmän jossa ihmistä ja tehtaita ei sosialisoida, vaan ihmisten palkaa ja tehtaiden tuotto.Vaikuttaako siltä että ihmiset ovat tyytyväisiä?
Istuuko keskiverto yrittäjä iltaisin takan ääressä miettimässä kuinka hienoa on maksaa 50-70% veroja, ja täytellä lomakkeita uusimman sääntelyn noudattamisesta?
Onko keskiverto työtön, siis joustamattomaan ay-monopoliin ja hintasääntelyyn perustuvan suunnitelmatalouden uhri, tyytyväinen osaansa työmarkkinatuen 9 euron korvauksen saajana?
Totta kyllä että julkinen sektori on sellaiset. 50-55% (riippuen kuinka lasketaan) BKT:stä. Mutta BKT ei kerrokaan meille kaikkea, koska yksityisellä sektorilla BKT kertoo siitä kuinka arvokkaana ihmiset asioita pitävät...kun taas julkisella sektorilla BKT kertoo vain kuinka paljon euroja kulutetaan. Tämähän oli ja on tilanne kommarimaissa, saatettiin nostaa BKT:tä tuottamalla valtavia määriä hyödytöntä tavaraa. Kapitalistisessa järjestelmässä moinen ei auta, koska tavaroita ei osteta ja BKT mittaa ensisinjaisesti kulutusta.
Niinpä vaikka BKT olisi 50-50 tai 55-45, kapitalistinen puoli taloudesta on tuotannolla ja erityisesti tuotannon arvolla mitattuna paljon suurempi.
- diag.
n. 9,5% suomalaisista on saanut tartunnan taudista. Epidemiologit eivät kuitenkaan vielä ole olleet huolestuneita tilanteesta. Taudin luonne lienee huonosti tai hitaasti tarttuvaa sorttia, mutta toivotaan parasta.
- ..........
riippuu ihmisestä,jos on tarpeeksi tyhmä ja ahne niin tartuntavaara on hyvin pieni!
- Ihmiskunna tuho
Feministit uhkaavat kieltää vähitellen seksin ihmiskunnalta ja eristää miehet ja naiset toistaan tasa-arvon saavuttamiseksi. Tämä merkitsee puutetta ja lopulta ihmiskunnan tuhoa.
- Kiiklanteri
Eikö eristäminen tarkoita jotain muuta kuin tasa-arvo?
- diabolos
Mielummin sairastuisin kommunismiin kuin näihin.
- bushin ja luukkaisen orja
Vapaamuurarien kannalta kaikki ihmisten välinen kanssakäyminen on sairautta.
- thinktank
Siinä tapauksessahan he luultavasti vastustavat kapitalismia ja markkinataloutta.
Tämä on sitä kauan kaivattua asiallista keskustelua kommunismin toimivuudesta. No, eihän kaikkien tarvitse olla tosissaan; teilataan Pääoma satukirjaksi ja heitellään ihme aforismeja kapitalismin paremmuudesta.
- tautiin
lääke; T T T eli täystyöllisyys, terveys ja turvallisuus.
- ei kivat taudit
kaksi maailman (tähän mennessä) vaarallisinta tautia on ameeba (joku aivo juttu virus joka menee nenä kautta) ja joku lihan syöjä virus. ei kiva pitäis muuttaa pohjois navalle.
- haistakaa vittu
Kommunismi = terrorismi = ihmisoikeuksien vihaaminen = kuolemantuomion arvoinen rikos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380