maaialman vaarallisin tauti?

eli entiseltä nimeltään komunistit. Kautta maailman.
211691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

eikö maailman vaarallisin tauti ole ahneus?sitähän vastaan kommunismi taistelee!ja sinunlaisesi rasistit ovat myös vitsaus!!!

Äänestä
  • nii,se o hullu läppä et suurinosa mitä kuulee kommunismista puhuttavan on vaa se mitä se oli Neuvostoliitos, tappo jengii,päläpälä.ei siit mitään kuule,mitä se oikeesti on,ei sitä ees ymmärretä mitä se tarkottaa,mikä se idea on.Kapitalismi tappaa joka päivä tuhansii ihmisii,...se on se hiton ahneus ja vallanhimo joka tappaa kommunismin,mut ei se oo kommunismia!

    Äänestä

  • toivon kirjoitti:

    nii,se o hullu läppä et suurinosa mitä kuulee kommunismista puhuttavan on vaa se mitä se oli Neuvostoliitos, tappo jengii,päläpälä.ei siit mitään kuule,mitä se oikeesti on,ei sitä ees ymmärretä mitä se tarkottaa,mikä se idea on.Kapitalismi tappaa joka päivä tuhansii ihmisii,...se on se hiton ahneus ja vallanhimo joka tappaa kommunismin,mut ei se oo kommunismia!

    Kapitalismin takia kuolee päivittäin tuhansia ellei kymmeniätuhansia ihmisiä!!!

    Äänestä

  • Tuossa äskeisessä ei ollut rasistisia elementtejä joten tuo on turhaa syyttelyä.

    Äänestä

  • toivon kirjoitti:

    nii,se o hullu läppä et suurinosa mitä kuulee kommunismista puhuttavan on vaa se mitä se oli Neuvostoliitos, tappo jengii,päläpälä.ei siit mitään kuule,mitä se oikeesti on,ei sitä ees ymmärretä mitä se tarkottaa,mikä se idea on.Kapitalismi tappaa joka päivä tuhansii ihmisii,...se on se hiton ahneus ja vallanhimo joka tappaa kommunismin,mut ei se oo kommunismia!

    Kaikkihan sen tietää, miten hyvä aate kommunismi on!

    Äänestä

Kommunismia tai sosialismia ei ole, tai ei ole ollut olemassa missään maailman valtiossa.

Kaikki näkemämme on ollut vain irvikuvaa.

Ihminen ei ole ollut valmis todelliseen sosialistiseen järjestelmään.

Valitettavasti olemme tuhon tiellä. Sitä ei enemmistö huomaa. Riistokapitalismi tuhoaa meidät.

Äänestä
  • "Kaikki näkemämme on ollut vain irvikuvaa."
    Se on ollut sitä kuuluisaa ihmisen perusluonnetta.

    "Ihminen ei ole ollut valmis todelliseen sosialistiseen järjestelmään."
    Eikä tule koskaan olemaankaan. Ihminen perusluonteeseen kuuluu kilpailu. Luonnossa kilpaillaan olemassaolosta. Nyt ja aina. Ihminen on osa luontoa.

    "Valitettavasti olemme tuhon tiellä. Sitä ei enemmistö huomaa. Riistokapitalismi tuhoaa meidät."
    Siitä olen samaa mieltä, että markkinahössötys on mennyt aivan liian pitkälle. Mutta minkäs teet? Ehkä jonain kauniina päivänä vielä ihmiset havahtuvat todellisuuteen: luonnonresursseja ei ole loputtomasti, ihmisyhteisö on sairas ja maapalloa tuhotaan vähä vähältä. Riistokapitalismi ei kuitenkaan tuhoa meitä, vaan se tuhoaja on veikeä vekotin nimeltään ihminen. Viettien kontrollointi onnistuu aniharvalta ihmiseltä.

    Äänestä

  • Suomessa yrittäjän tuloista saattaa menna 70% veroihin, joten täyssosialismi on enää 30% päässä.
    Suomessa on siis päästy siihen mistä Marx haaveili.

    Mitä väität sillä,että ihminen ei ole ollu valmis sosialismiin? Kyllä hän suomalainenkin elää vain 30% päässä täyssosialismista ja ihmiset ovat sosialismiin tyytyväisiä. Sosiaalidemokraatit ovat onnistuneet luomaan järjestelmän jossa ihmistä ja tehtaita ei sosialisoida, vaan ihmisten palkaa ja tehtaiden tuotto.

    Äänestä

  • politrukki kirjoitti:

    Suomessa yrittäjän tuloista saattaa menna 70% veroihin, joten täyssosialismi on enää 30% päässä.
    Suomessa on siis päästy siihen mistä Marx haaveili.

    Mitä väität sillä,että ihminen ei ole ollu valmis sosialismiin? Kyllä hän suomalainenkin elää vain 30% päässä täyssosialismista ja ihmiset ovat sosialismiin tyytyväisiä. Sosiaalidemokraatit ovat onnistuneet luomaan järjestelmän jossa ihmistä ja tehtaita ei sosialisoida, vaan ihmisten palkaa ja tehtaiden tuotto.

    Vaikuttaako siltä että ihmiset ovat tyytyväisiä?

    Istuuko keskiverto yrittäjä iltaisin takan ääressä miettimässä kuinka hienoa on maksaa 50-70% veroja, ja täytellä lomakkeita uusimman sääntelyn noudattamisesta?

    Onko keskiverto työtön, siis joustamattomaan ay-monopoliin ja hintasääntelyyn perustuvan suunnitelmatalouden uhri, tyytyväinen osaansa työmarkkinatuen + 9 euron korvauksen saajana?

    Totta kyllä että julkinen sektori on sellaiset. 50-55% (riippuen kuinka lasketaan) BKT:stä. Mutta BKT ei kerrokaan meille kaikkea, koska yksityisellä sektorilla BKT kertoo siitä kuinka arvokkaana ihmiset asioita pitävät...kun taas julkisella sektorilla BKT kertoo vain kuinka paljon euroja kulutetaan. Tämähän oli ja on tilanne kommarimaissa, saatettiin nostaa BKT:tä tuottamalla valtavia määriä hyödytöntä tavaraa. Kapitalistisessa järjestelmässä moinen ei auta, koska tavaroita ei osteta ja BKT mittaa ensisinjaisesti kulutusta.

    Niinpä vaikka BKT olisi 50-50 tai 55-45, kapitalistinen puoli taloudesta on tuotannolla ja erityisesti tuotannon arvolla mitattuna paljon suurempi.

    Äänestä

n. 9,5% suomalaisista on saanut tartunnan taudista. Epidemiologit eivät kuitenkaan vielä ole olleet huolestuneita tilanteesta. Taudin luonne lienee huonosti tai hitaasti tarttuvaa sorttia, mutta toivotaan parasta.

Äänestä
  • riippuu ihmisestä,jos on tarpeeksi tyhmä ja ahne niin tartuntavaara on hyvin pieni!

    Äänestä

Feministit uhkaavat kieltää vähitellen seksin ihmiskunnalta ja eristää miehet ja naiset toistaan tasa-arvon saavuttamiseksi. Tämä merkitsee puutetta ja lopulta ihmiskunnan tuhoa.

Äänestä
  • Eikö eristäminen tarkoita jotain muuta kuin tasa-arvo?

    Äänestä

Mielummin sairastuisin kommunismiin kuin näihin.

Äänestä

Vapaamuurarien kannalta kaikki ihmisten välinen kanssakäyminen on sairautta.

Äänestä
  • Siinä tapauksessahan he luultavasti vastustavat kapitalismia ja markkinataloutta.

    Äänestä

Tämä on sitä kauan kaivattua asiallista keskustelua kommunismin toimivuudesta. No, eihän kaikkien tarvitse olla tosissaan; teilataan Pääoma satukirjaksi ja heitellään ihme aforismeja kapitalismin paremmuudesta.

Äänestä

lääke; T T T eli täystyöllisyys, terveys ja turvallisuus.

Äänestä

kaksi maailman (tähän mennessä) vaarallisinta tautia on ameeba (joku aivo juttu virus joka menee nenä kautta) ja joku lihan syöjä virus. ei kiva pitäis muuttaa pohjois navalle.

Äänestä

Kommunismi = terrorismi = ihmisoikeuksien vihaaminen = kuolemantuomion arvoinen rikos

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vasemmistolaisuus kirjoitti:

eli entiseltä nimeltään komunistit. Kautta maailman.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu