Kaakkoissuomessa on jo teiden viitoitus venäjän kielellä puhumattakaan mainoksista.
Koskahan palvelut järjestetään myös venäjäksi?
Nimim. "Rajanaapurina venäläiset"
Koskahan palvelut järjestetään myös venäjäksi?
Nimim. "Rajanaapurina venäläiset"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Kaakkoissuomessa on jo teiden viitoitus venäjän kielellä puhumattakaan mainoksista."
niin,häiritseekö se sinua?
"Koskahan palvelut järjestetään myös venäjäksi?"
Suomi ei ole nelikielinen maa
venäjäksi jo nyt. Kaupoissa on venäläistä henkilökuntaa ja virastoja kaavaillaan kohdealueella palvelemaan venäjäksi. Pakkovenäjäkään ei ole kaukana.
Saattaa olla, että joudutaan lähettämään venäläinen armeijakunta takaamaan oikeudenmukainen venäläisen vähemmistön kohtelu!
Ennen kuin armeijakuntanne pääsisi täyttämään todellisen tehtävänsä, näyttäisin jollekin komissaaroville vaikka Raamatusta psalmin 23:10
Siinä lukee selvästi, "Ä-lä siir-rä van-haa ra-ja-pyyk-ki-ä, jne..."
Olen huomannut tuon asenteen Venäjän ulkopolitiikassa, mm Tshetsheniassa. Siksi aloinkin täyttää lippaita, joita on 6 kpl ja jokaseen pistän 30 raamatunjaetta. Tuliannos on siis 180 raamatun jaetta ja tyhjennän sinua kohti jakeita sarjana, aina kun kirjoitat samaan sävyyn. Miten koet sen???
sami s
http://www.galleria.suomi24.fi/saminen
On vain kohteliasta kirjoittaa kyltit myös venäjäksi.
Eikä pakkovenäjä sinänsä paha idea ole. Minusta järjestelmää pitäisi muuttaa niin, että vanhemmat saisvat valita lukevatko heidän pilttinsä venäjää vai ruotsia. Valinnanvara olisi, eikä narinalle ja purnaukselle olisi enää perusteita.
vaan sitä että Kaakkois-Suomen kaupungeissa on kyllästytty ympäriinsä eksyksissä ajeleviin itärekkoihin, jotka ajavat päin matalia siltoja, ovat poikittain milloin missäkin ja pitävät kartanluku hetkeä keskellä risteystä. Sinänsä hassua koska itse en ole eksynyt Venäjällä, vaikka kyltit ovatkin kyrillisillä kirjaimilla enkä osaa lukea niitä täydellisesti. Toisaalta rekat ajelevat eksyksissä vieläkin ja seisovat poikittain risteyksessä lukemaassa karttaa jne. koska heillä on sisäänkirjoitettu kyvyttömyys suunnistaa. Olen nähnyt venäläisten menettelevän omassa maassaan samalla tavalla. Mutta yritys hyvä kymmenen saada sekoilevat rekat sompaamasta keskeltä kaupunkia. Käydessäni kerran Imatralla eräs venäläinen kysyi minulta "missä Joensuu". Yritin auttaa häntä kartan avulla, mutta hänpä korottikin ääntään ja huusi "Ei ei, kartta Imatra, minä nyt Mikkeli. Miksi minä Mikkeli, tarvitse Joensuu". Yritin selittää hänen olevan Imatralla, mutta hän tuhahti, viittasi kintaalla ja lähti kaasuttamaan Lappeenrantaa kohti. No mitäpä minä siihen, naurattaa tapaus vieläkin. Noin pihalla sijainnistani en ole itse missään päin maapalloa ollut.
satamia ja tausta-alueita!
Se on totta.
Kieli on pienin ongelma. Viimeksi Venäjä yritti ns. paraatimarssia käyttämällä tieyhteyksiä ja heitä joskus motitettiin ja hajotettiin pienempiin ryhmiin jatkokäsittelyä varten.
Siitä oppineena ne jotka haluaa valtaa onnen sijaan, odotti sen verran että saatiin kunnon tiet, jotka ensin nimetään venäjäksi ja sitten tullaan liberaalisti vähitellen siviiliautoissa ja rekoissa ilman punatähtee kyljessä. Kun verkosto ja soluttautuminen valmista, kaikenlainen kauppa käy puolin ja toisin, koska suomalainen uskoo valheen että viina on hyvää ja naista ei voi unohtaa.
Jos tämän valheen tuhoisi ensin yleensä ottaen ja sitten alkaisi esim. atk-nörtit murtautua tiedostoihin katsomaan kuka mitäkin oikeesti pyörittää ja kelle rahat menee todellisuudessa. Sitten vain ihmissuhteet hyötykäyttöön ja jokanen saa improvisoida hyväksi katsomallaan tavalla. huumori ja joustavuus auttavat. Ei kannata vierasta kieltä tai puukkoa varoa enempää kuin kotimaistakaan. Jumalaa sen sijaan kannattaa pelätä. Lähtee turhat epäluulot kun alkaa tekeen kansalaispidätyksiä. Ei ole rikos
venäläiselle asua Suomessa tai päinvastoin. Rikollista on vain tehdä Jeesuksen neuvoja vastaan
oli kyseessä minkämaalainen tahansa missä maassa tahansa.
MP
Köyhä puolueväki on myynyt meidät rengeiksi ihan kaikille ulkomaisille keinottelijoille.Tässä vaan odotellaan päivää jolloin työstä saa vain raippoja palkaksi.