Faktoja homoudesta:

-Homous ei ole raamatullista

-Homous on oma valinta

-Homoseksuaaliksi kasvetaan

-Homo voi muuttua heteroksi

-Homot ovat myös ihmisiä

-Homoja tulee auttaa

-Helluntailaiset auttavat homoja
12838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

-Homous ei ole raamatullista
Eikö siis rakkaus olekaan Raamatsuta tuttua? Mitenkäs Daavidin rakkaus Joonataniin?

-Homous on oma valinta
Todista!

-Homoseksuaaliksi kasvetaan
Todista!

-Homo voi muuttua heteroksi
Ei ole ainuttakaan muuttunutta vielä todettyu. Ei ole siis todistettu.

-Homot ovat myös ihmisiä
Tämä on totta.

-Homoja tulee auttaa
Jos ihmisellä on avun tarve, häntä tulee auttaa. Homous ei nyt ole syy avun tarpeseen sen enempää kuin helluntailaisuuskaan.


-Helluntailaiset auttavat homoja
Ei pidä paikkaansa. Enimmälseen syrjitte ja puhutte valheita mm. eheytystaikaukossanne.

Äänestä
  • Onko maa pyöreä? Mitä sanoo Raamattu? Pitää sen teksti uskoa sanasta sanaan joka kohdasta, kun kerran uskomaan rupeaa, eikä vaan muutamia jakeita, joilla voi lyödä lähimmäisiään.

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Onko maa pyöreä? Mitä sanoo Raamattu? Pitää sen teksti uskoa sanasta sanaan joka kohdasta, kun kerran uskomaan rupeaa, eikä vaan muutamia jakeita, joilla voi lyödä lähimmäisiään.

    Aloittajan vastattavaksi tarkoitin äskeisen.

    Äänestä

  • >>> -Homous ei ole raamatullista
    Eikö siis rakkaus olekaan Raamatsuta tuttua? Mitenkäs Daavidin rakkaus Joonataniin?

    ..eivät miehet, jotka makaavat miesten kanssa...

    Äänestä

  • yooko kirjoitti:

    >>> -Homous ei ole raamatullista
    Eikö siis rakkaus olekaan Raamatsuta tuttua? Mitenkäs Daavidin rakkaus Joonataniin?

    ..eivät miehet, jotka makaavat miesten kanssa...

    Muistapa myös, mitä sanotaan lahkoista, kuten helluntaiLAHKOSTA...

    Äänestä

  • Työmies kirjoitti:

    Aloittajan vastattavaksi tarkoitin äskeisen.

    Sinäkin vaimoltasi kysellyt neuvoja.

    Ole onnellinen,että saat päivävuorossa työskennellä,vaan juttele yksi tunti vaimosi kanssa,kun kotiudut.
    Akkamaisia vastuaksia voi ilmetä rasituksen myötä ja virheetkin ilmenevät samasta syystä.

    Äänestä

Daavid oli Bi-seksuaali muuten rakkaus mieheen ei voinut olla suurempi kun naiseen, sitten muita faktoja lisäksi.
"Kulttuuri laajassa merkityksessään on perinteiden, tapojen ja arvojen muodostama kokonaisuus, jonka tietyn kulttuuripiirin ihmiset ovat ajan myötä ympärilleen luoneet. Tapakulttuuriin vaikuttavat yhteisön perinteet, kuten uskontoon ja moraalikäsityksiin liittyvät normit ja lait. Myös maantieteelliset ja ilmastolliset olosuhteet voivat vaikuttaa jossain määrin. Tavat ovat perinteitä alttiimpia muutoksille, koska ne ovat enemmän tai vähemmän aikakauteen sidottuja. Tässä tapakulttuurissa kirjoitettiin Uusi Testamentti Raamattua ja tähän kulttuuriin perustuu koko käsitys nykyisestä kulttuurista.
Antiikin Kreikka ja Rooma
Antiikin Kreikka ja Rooma on aika suuri käsite ja koska aikaa ei ole paljon yritän saada vain yleiskäsitteen asiasta selväksi. Se on kaikkein eniten muokannut nykyisiä sääntöjä ja myös Raamatun säännöstöjä ja uskomuksia.
Antiikin Kreikka
Kreikka syntyi kaupunkivaltioista kuten Ateena ja Sparta. Antiikin juuret ovat näissä pikkuisissa valtioissa. Koska Kreikka oli kulttuurien "solmukohdassa" Kreikkaan kehittyi hyvin omaperäinen ja monipuolinen kulttuurin. Tärkein kulttuurin välittäjä oli Kreeta, mutta painopiste siirtyi manner-maalle kun Theran saaren tulivuoren räjähdettyä Kreeta jäi hyökyaallon alle. Kreikkalaiset eivät olleet samaa valtiota, mutta kuitenkin yhtenäisiä, kuten Olympian kisoissa saatettiin huomata: kaikkialta Kreikan siirtokunnista tuli urheilijoita. Kreikkalaiset perustivat siirtokuntia kaikkialle: Espanjaan, Ranskaan, Afrikan pohjoisrannikolle, Mustanmeren rannoille ja Etelä-Italiaan minne kasvoi Suur-Kreikka. Kreikkalaiset missä sitten olivatkaan tekivät suuren eron itsensä ja muiden eli barbaarien välille.
Ateenan syntyi 500-luvun lopussa eKr. demokratia, jossa kansa ei pelkästään ylimystö päättivät valtion asioista. Demokratian takia syntyi filosofia, viisauden rakkaus. Ateenasta tuli viisauden ja taiteen keskus. Siellä vaikuttivat Sokrates, Platon joka oli Sokrateen oppilas, Aristoteles joka oli Platonin oppilas, Hippokrates, Pythagoras ja kuulu historian kirjoittaja Herodotos. Kun Kreikan pikkuvaltiot heikentyivät Aleksanteri Suuri valloitti ne. Hän levitti kreikkalaisuutta esim. hän antoi ateenalaiselle sotapäällikölle, joka oli mm. tähtitieteilijä Egyptin faaraon työn. Tuo mies oli Ptolemaios jonka suku piti Egyptiä vallassa pitkään mm. Kleopatra oli Ptolemaios-suvun edustajana faaraona. Rooman valtakunta valloitti Kreikan 168 eKr.
Ateenassa oli lasten kasvatus vapaata. Heistä tuli filosofeja ja runoilijoita tai muuta vastaava kun taas Spartassa pojat eristettiin sotakouluun 7-vuotiaana. Miesten suhde naisiin ei ollut erityisen läheistä joskus vain tarkoituksella jatkettiin sukua. Naisten asema oli Kreikassa kuten ennen joka puolella: Heillä ei ollut esimerkiksi. äänioikeutta. Kreikkalaiset halveksivat ruumiillistä työtä. He tekivät vain pakollisen jonka huomasi Ateenan väkiluvusta: 200000 vapaata ihmistä ja 300000 orjaa.
Kreikkalaisilla oli monia ammatteja kuten arkkitehti, sofisti joka on opettaja, maanviljelijä, käsityöläinen, sotilas, strategi, kauppias, asianajaja, tuomari, lääkäri jne. Kreikkalaiset panivat paljon arvoa hygienialle ja kunnolle. He kylpivät omissa kylpyammeissaan. Ateenassa oli myös kylpylöitä. Miehet pukeutuivat laskostettuihin kankaisiin ja naiset suurinpiirtein saman kaltaisiin asuihin. Naiset käyttivät juhlissa samankaltaisia koruja kuin nykyäänkin. He käyttivät usein ulkona sandaaleja. Kreikkalaiset söivät aamiaisen, pikaisen lounaan ja yön tultua runsain ateria: illallinen. He söivät lihaa, keittoa ja leipää. He pitivät pitoja ja pelasivat pelejä jotka olivat saman tapaisia kuin nytkin. Teatteri oli tärkeä kreikkalainen ajanviete. Teatterit rakennettiin vuorenrinteisiin. Kreikkalaiset kirjoittivat komedioita ja tragedioita. Kreikkalaisten mielestä: Mens sana in corpore sano eli terve sielu terveessä ruumiissa. Kreikkalaiset ihailivat sopusuhtaisia miehiä, joten heidänkin elämänsä täyttivät urheilu.
Olympialaiset saivat alkunsa Olympian kisoista joita kreikkalaiset järjestivät joka neljäs vuosi. Kreikkalaisten pääjumala oli Zeus joka eli Olympos-vuorella vaimonsa Heran kanssa. Olympoksella eli myös kaunis Afrodite ruman ja ontuvan miehensä Hefaistoksen kanssa, siellä asuivat myös Ares, Ateenan suojelija Pallas Athene joka oli myös tieteitten ja taiteitten jumalatar, kaksoset Artemis ja Apollon. Vedessä asui Poseidon ja maan alla luolissa Hades.
Kreikkalaisten kirjallisuudessa puhutaan sankareista kuten Homeroksen kirjoittamassa Iliaassa ja Odysseiassa. Iliaassa kerrotaan Troijan sodasta ja Odysseiassa Odysseuksesta Troijan sodan sankarista, joka on kotimatkalla vaimonsa luokse Ithakaan. Siirtykäämme Roomaan
Rooman valtakunta.
Perimätiedon mukaan Rooma perustettiin 21.4.753 eKr. Perustajat olivat Romulus ja Remus, Rea Silvian ja Mars-jumalan lapset. Heidät jätettiin heitteille ja susiemo imetti heitä, kunnes paimen löysi heidät ja otti heidät lapsikseen. Historioitsijat ovat kieltäneet tarun olevan totta. Rooman elämä oli sitä samaa aina iän kaikkiaan. Roomalaisten jumalan palvonta oli saman kaltaista kuin kreikkalaistenkin.
"Egypti oli kuuma ja aurinkoinen maa ja vaatetus sen vuoksi mahdollisimman kevyttä. Lapset saattoivat oleilla alastomina, ja aikuisetkin riisuivat työskennellessään mielellään vaatteensa. Hohtavan valkeasta, viileästä ja kosteutta imevästä pellavasta valmistettiin harsomaisen ohuita kankaita, jotka sekä tärkättiin että pliseerattiin. Kansan asut olivat karkeampaa pellavaa. Lammasta pidettiin epäpuhtaana eläimenä eikä villavaatteita käytetty. Puuvilla oli jo ilmeisesti varsin varhain levinnyt Intiasta Egyptiin." Egyptiläisten vaatetus Tämä vaatetustyyli siirtyi myös Rooman valtakuntaan ja tietenkin myös Antiikin Kreikkaan.
Mitä ovatkaan erotiikka, seksuaalisuus tai sensuelli?
Nykyään etiikkamme ja kulttuurimme moraalisäännöstö antavat määritelmät, mutta miten oli asian laita antiikin aikana? Nykykäsitykset antiikin seksuaalisuudesta ovat kahdenlaiset, joka tuomitsevat tai ihailevat, kumpikin näkökulma on väärin. Emme voi ”tuomita” nykyarvoin antiikin maailmaa. On sanottu ettei antiikin seksuaalisuudella ollut lakeja, se oli irstasta, pornografista ja perverssiä. Taas väärin, tuomitsemme yhä nykyarvoin antiikin ihmisen. Sitä paitsi antiikin ihmisellä oli sääntöjä ja moraali seksinkin suhteen, rajanvedot olivat vain erilaiset kuin nykyään. Antiikin ihminen ei erottanut samoin kuin me uskontoa ja seksuaalisuutta. Toki jumaliakaan ei haluttu loukata ja yhdynnät temppeleissä eivät olleet hyväksyttyjä. Ihmisen ”saastaiset eritteet” loukkaisivat jumalia jne. Antiikin seksuaalisuus oli osa ihmisen hyvän elämän ideaalia.
Seksuaalisuus oli halua kauniiseen. Kauneuden ja rakkauden jumalatar Afrodite oli johdattajana jo Troijan Pariksen lumotessa kauniin Helenan. Lesbos saaren runoilija Sapfo antoi mielihalun (sydämen) johdattaa, jota Afrodite oli peukaloinut tai miten Platon teoksessaan Gorgias toteaa, ettei Afroditen voimaa voi vastustaa.
Antiikin ihmiselle kumpikin sukupuoli oli objekti. Erityisesti ihailtiin (nuoren) miehen vartaloa, jopa niin, että naisetkin kuvattiin usein miesten vartaloissa toki ilman siitintä. Ihannevartalo oli atleettinen ja hyvin trimmattu, jäntevä. Kauneusihanteena miehillä oli pieni siitin ja suuret kivekset. Naisvartalon ihanteena oli poikamaisuus. Antiikin kreikkalaisilla ja roomalaisilla oli varsin luonteva suhde siittimeen, hedelmällisyyden symboliin. Hermes jumala esitettiin usein siittimin, Dionysos kultissa kanniskeltiin valtavia fallossymboleja ja erityisesti roomalaisilla yleistyi valtavan siittimen omaava Priapos-jumala. Pohtiko antiikin ihminen pornografian, seksin tai eroottisuuden eroja? Tuskin, hänelle seksuaalisuus oli yhtä kaikki samaa.
Seksuaalisuuden syntyäkin Platon Aristofaneen suulla selittää teoksessa Symposium (pidot). Samoin löytyy Aristofaneelta ja Platonilta luonnehdinnat kreikkalaisten pederastisista suhteista, rakkaudesta (sukupuoliyhdynnästä) nuoreen poikaan. Kreikkalaisilla (miesten) seksuaalisuuteen kuului poikavuosina ottaa vanhempi rakastaja ja toimia passiivina osapuolena. Vartuttuaan mies otti itse nuoren passiivin rakastajan. Kreikkalainen tai roomalainen ei pohtinut homoseksuaalisuus tai heteroseksuaalisuuden rajoja. Seksuaalisuus oli samaa, siinä kaikki. Homo/biseksuaalisuus ei ollut moraalisesti tuomittavaa. Tuomittavan raja kulki passiivin ja aktiivin välillä. Nuoren pojan ei ollut soveliasta esittää aktiivia osapuolta eikä ottaa rahaa, samoin vanhemman miehen ei ollut soveliasta esittäytyä passiivina. Pederastinen suhde oli siis jotain jota jumalatkin harrastivat. Herättääkö tämä ristiriitaisia tunteita? Seksuaalisuutta tarkastellaan liikaa akselilla luonnoton-luonnollinen. Sanat homoseksuaalisuus (homois=eri; heteros=sama) muutenkin korostaa likaa aktia. Englantilainen historioitsija Kenneth Dover kirjallaan: Greek homosexuality hylkäsi täysin moralistisen otteen ja aloitti varsin kauaksi kantavan uuden luvun antiikin elämää ymmärtävässä historiantutkimuksessa.
Pederastinen suhde oli Kreikassa yhteiskunnallinen instituutio, eikä se ilmennyt pelkästään seksuaalisena aktina vaan yhtä lailla, rakkautena, hellyytenä, huomionosoituksina ja kasvattavana. Platon totesikin pederastisen suhteen merkityksen kansalaisia kasvatettaessa (Pidot). Pederastinen suhde oli siis initiaatioriitti hyvään elämään ja kunnolliseen kansalaisuuteen. Vaikka naiset oli syrjäytetty yhteiskunnasta, ei pederastinen suhde selity puutteella. Pederastialla oli poliittinen ja sosiaalinen ulottuvuus, aivan kuten avioliitolla oli tarkoitus tuottaa valtiolle jälkeläisiä. Oliko pederastinen ilmiö vain väliaikainen, ei välttämättä. Roomalaisetkin tunsivat samanlaisen moraalinormiston, jossa pederastinen suhde ei ollut luonnoton. Pederastia oli hillittyä, siihen ei liittynyt aina hurmosta. Se ei ollut biologinen vaan sosiaalinen, pedagoginen ja eettinen instituutio.
Roomalaisesta seksuaalisuudesta (niin kuin monista muistakin asioista) olemme saaneet hyvän kuvan Pompeijin kaivausten ansiosta. Pompeijin sensuellit ja eroottiset maalaukset ovat tyydyttäneet eri tarpeita kuin nykyään. Kylpylöiden ja domusten eroottiset kuvat olivat yleisiä. Kylpylöihin houkuteltiin väkeä ja ilotaloissa niiden tarkoitus oli opettava. Antiikin ihminen tunsi erilaiset asennot yhtä hyvin kuin sukupuolitauditkin. Naisten välisiä rakkaussuhteita kuvataan harvoin (miehet taiteilijoina) eikä silloinkaan objekteina tai edestä. Mies oli kuitenkin vapaampi, eikä naiselle sallittu yhtä paljoa vapauksia kuin miehelle. Aviorikokset olivat vakavampia naisille kuin miehille
Lisää tietoa tästä.
Nyt on pohjaa luotu Raamatun tutkimukseen kulttuuri ja historiaa unohtamatta. Kulttuuriperimä alastomuuteen on selvä, siihen ei myöskään Raamattu muuten puutu kun kertoo, Kristityn pitää pukeutua siveästi.
Homoseksuaalisuus nykymuodossaankin on kiellettyä siitä on selvät ohjeet. Kuitenkin avioliiton rikkominen vaikkakin siitä säädettiin kuoleman tuomio vanhan lain piirissä, sitä katsottiin myös läpi sormien, siitä on kertomus Daavidin hairahdus. Mooseksen laki sallii usean vaimon yhtäaikaisen pitämisen (katso 2Moos.21:10, 5Moos.21:15-17, 25:5-10).
2Moos.21:10
"Jos hän ottaa itselleen toisen vaimon, niin älköön vähentäkö ensimmäiseltä tämän ravintoa, vaatetusta ja aviollista oikeutta."
Koska Mooseksen laki sallii moniavioisuuden ei moniavioisuus ole syntiä. Synti tarkoittaa Mooseksen lain rikkomusta (1Joh.3:4, Room. 7:7). Huorin tekeminen tarkoitti toisen miehen vaimon kanssa makaamista. Mutta mies jolla oli useita vaimoja ei tehnyt huorin koska hän makasi omien vaimojensa kanssa.
Monilla, jos ei suurimmalla osalla, Vanhan Testamentin profeetoilla ja patriarkoilla (hengellisillä isillä) oli useita vaimoja:
Aabrahamilla 2 päävaimoa (1Moos.11:29, 1Moos.16:3, Gal.4:22) ja useita sivuvaimoja (1Moos.25:5),
Jaakobilla 4 vaimoa (1Moos.29:30, 30:3, 30:9),
Mooseksella 2 vaimoa (2Moos.2:21, 4Moos.12:1),
Saulilla 2 vaimoa (1Sam.14:50, 2Sam.3:7),
Salomolla 1000 vaimoa (1Kun.11:3),
Daavidilla 17 vaimoa (2Sam 15:16, 1Aikak 3:1-5).
Nykyaikana ihmisten käsitys synnistä on epämääräinen sekamelska jossa "synti" tarkoittaa saarnaajan omista mielihaluista haluista riippuen milloin mitäkin. Nykykristittyjen mielestä "synti" voi viitata kirkollisen avioliiton ulkopuolisiin suhteisiin, rasismiin, suklaan syöntiin, tupakointiin, itsetyydytykseen, tai mihin tahansa riippuen saarnaajan sen hetkisistä mielihaluista ja päämäristä.
Raamatussa sensijaan, "synti" on määritelty vähemmän tulkinnan varaa jättäen: Raamatussa synti tarkoittaa Mooseksen lain rikkomusta (1Joh.3:4). Ilman Mooseksen lakia me emme voi edes tunnistaa syntiä (Room.7:7).
"Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus." (1Joh.3:4)
"Mutta syntiä en olisi tullut tuntemaan muuten kuin lain kautta; sillä en minä olisi tiennyt himosta, ellei laki olisi sanonut: "Älä himoitse."" (Room.7:7)
Esimerkki siitä mihin kirkon teologinen mielivalta (laittomuus) on johtanut, on se että papisto on määritellyt itsetyydyksen synniksi. Itsetyydystä ei ole kielletty Mooseksen laissa, eikä se siten ole syntiä. (Kirkko on pitänyt itsetyydytystä syntinä vuosisatojen ajan). Onan ei harjoittanut itsetyydystä, vaan onanilla oli vaimo. Onanin synti oli se että hän kieltäytyi siittämästä lasta veljensä vaimolle (1Moos.38:8-9, vrt 5Moos.25:5-10).
1Moos.38:8-10
Niin Juuda sanoi Oonanille: "Yhdy veljesi leskeen ja ota hänet avioksesi ja herätä siemen veljellesi." Mutta kun Oonan tiesi, ettei jälkeläinen olisi oleva hänen, niin hän antoi, aina kun yhtyi veljensä vaimoon, siemenensä mennä maahan, ettei hankkisi jälkeläistä veljelleen. Mutta se, minkä hän teki, oli paha Herran silmissä; sentähden hän antoi hänenkin kuolla.
Termi "onanointi" tulee nimenomaan Oonanin nimestä. Saatanan kirkon, eli katolinen kirkonedustajat määrittelivät masturboinnin synniksi Raamatun vastaisesti että pääsisivät syyttämään ketä tahansa milloin tahansa häpellisestä teosta. Oonan ei ollut yksinäinen, eikä Oonan varsinaisesti runkannut. Onan vaan kieltäytyi palvelemasta Jumalaa levittämällä pyhää siementä.
Jeesus nuhteli Juudaan maakunnan tottelemattomia kaupunkeja sillä näiden rikkomukset olivat Sodomaakin pahempia (Matt.11:23-24). Vaikka antiikin Jerusalem ei ollut kuuluisa homoseksuaalisuudesta Raamatussa Jerusalemia kutsutaan Sodomaksi.
Ilmestyskirja 11:8
"Ja heidän ruumiinsa viruvat sen suuren kaupungin kadulla, jota hengellisesti puhuen kutsutaan Sodomaksi ja Egyptiksi ja jossa myös heidän Herransa ristiinnaulittiin. "
Jerusalemia kutsutaan hengelliseksi Sodomaksi koska on olemassa myös hengellistä homoseksuualisuutta. Vanhassa liitossa homoseksuaalisuus tarkoitti pyhän siemenen tuhlaamista ja hukkaan heittämistä. Mutta myös hetero voi heittää siemenensä hukkaan: Onan oli hetero joka syyllistyi hengelliseen homoseksuaalisuuteen. Onan kieltäytyi siittämästä lasta veljensä vaimolle minkä tähden jumala salli kuoleman kohdata häntä (1Moos.38:9-10, vrt 5Moos.25:5-10). Fariseukset haluavat unohtaa Onanin synnin koska se paljastaa että myös heterot voivat olla perverssejä ja lain kirouksen alaisia.
Onan heitti hukkaan pyhän siemenen. Mutta uudessa liitossa siemeneksi kutsutaan Jumalan sanaa. Uudessa liitossa sodomiitteja ovat ne jotka heittävät hukkaan oman elämänsä. Aikakautemme sodomiitit omistavat elämänsä penkki-urheilulle, autoille, turhuuksille, mitättömyyksille tai alkoholille. Sodomiitteja ovat myös ne jotka heittävät Jumalan sanan hukkaan ja vääristelevät Raamattua.
Jeesuksen elinajan fariseukset olivat ymmällään kun Jeesus kutsui heitä "avionrikkoja sukupolveksi". Fariseukset näkivät itsensä nuhteettomina kun pysyivät aviossa. Mutta Jeesus näki että he rikkoivat liiton jumalan kanssa.
Mooseksen laissa huoruus tarkoittaa avioliiton rikkomista. Naitu mies ei saanut maata toisen miehen vaimon kanssa, mutta sai kyllä ottaa lisää vaimoja. Naitu vaimo ei saanut maata muiden kuin aviomiehensä kanssa. Yksinäiset miehet ja naiset saivat koska tahansa ottaa itselleen aviopuolison.
Kun ei ole avioliittoa, ei ole huoruuttakaan. Huoruus on sopimusrikos ja huoruus koskeekin vain avioliitossa eläviä.
Erityinen kuvaus kahden miehen välisestä rakkaudesta ja liitosta on Daavidin valtaannousuhistoriaan kuuluvat kuvaukset Daavidin ja kuningas Saulin pojan Jonatanin ystävyydestä. Siinä kerrotaan mm. että Jonatan solmi liiton Daavidin kanssa, koska rakasti tätä enemmän kuin omaa henkeään (1. Sam. 18:3, 20:16-17). Hän puolustaa Daavidia isänsä edessä ja pitää yhtä tämän kanssa (1. Sam 20:30). Kun Daavid joutuu pakenemaan Saulia, nuorten miesten ero on sydäntä särkevä: he suutelevat toisiaan ja itkevät yhdessä (1. Sam. 20:41). Jonatanin kuoltua Daavid valittaa "veljensä" kohtaloa: tämän rakkaus oli Daavidille "naisen rakkautta ihanampi" (2. Sam. 1:26). Daavidilla onkin epäilemättä samaan aikaan vaimo, Saulin tytär Mikal.
Vaikka miesten välisiin hellyydenosoituksiin, esimerkiksi suudelmiin, ei varmasti Israelin kulttuurissa suhtauduttu samalla tavalla kavahtaen kuin meidän kulttuurissamme, kertomuksessa ei silti kuvata ihan mitä tahansa ystävyyttä.
Tällainen kahden miehen välinen ystävyys, liitto, tunnetaan myös muualta ympäristökansojen kirjallisuudesta: Gilgamešin ja Enkidun rakkaus ja ystävyys vanhassa mesopotamialaisessa Gilgameš-eepoksessa tai Akilleuksen ja Patroklosin ystävyys Homeroksella. Kaikissa näissä kuvauksissa korostuu molemminpuolinen emotionaalinen rakkaus, tasaveroisuus ja se, että suhde on kaikkia muita suhteita merkittävämpi.
Niissä saattaa viitteenomaisesti tulla esiin myös suhteen fyysis-eroottinen ulottuvuus. En usko että Daavidin ja Jonatanin kertomuksessa tätä olisi, vaikka rivien välistä se voi pilkoittaa. Kuvauksista puuttuu toisaalta roolijako aktiiviseen (miehinen) ja passiiviseen (naisellinen) osapuoleen, kyse on kahden miehisen miehen tasaveroisesta yhteydestä.
On kaikissa tapauksissa selvästi vältettävä liittämästä homoseksuaalisuuden käsitettä Daavidin ja Jonatanin liittoon.
Yhtä vähän kuin tämä kategoria soveltuu negatiivisiin samaa sukupuolta olevaan kohdistuvan seksuaalisluonteisen teon kuvauksiin Raamatussa, yhtä vähän se soveltuu tähän positiiviseen ystävyysliiton kuvaukseen.
Jaakob hankki vaimon rahalla:
1Moos.29:15
Ja Laaban sanoi Jaakobille: "Olet tosin sukulaiseni, mutta palvelisitko silti minua palkatta? Sano minulle, mikä on palkkasi oleva." ... Raakelilla oli kaunis vartalo ja kauniit kasvot. Ja Jaakob rakasti Raakelia; niin hän sanoi: "Minä palvelen sinua seitsemän vuotta saadakseni Raakelin, nuoremman tyttäresi."
Juudan sukukunnan kantaisä Juuda osti seksiä:
1Moos.38:15
Kun nyt Juuda näki hänet, luuli hän häntä portoksi; sillä hän oli peittänyt kasvonsa. Ja hän poikkesi hänen luokseen tiepuoleen ja sanoi: "Anna minun yhtyä sinuun." Hän näet ei tiennyt, että nainen oli hänen miniänsä. Tämä vastasi: "Mitä annat minulle saadaksesi yhtyä minuun?" Hän sanoi: "Lähetän sinulle vohlan laumastani."
Jumala käski profeetta Hooseaa naida "haureellinen vaimo".
Hoos.1:2
Kun Herra alkoi Hoosealle puhua, sanoi Herra Hoosealle: "Mene, ota itsellesi haureellinen vaimo ja haureudesta syntyneet lapset, sillä maa on peräti rikkonut avion luopumalla Herrasta."
Hoos.4:14
"En minä rankaise teidän tyttäriänne siitä, että he porttoja ovat, enkä miniöitänne siitä, että he avion rikkovat, sillä miehet itse poikkeavat syrjään porttojen kanssa ja uhraavat pyhäkköporttojen kanssa; ja ymmärtämätön kansa kukistuu."
Profeetta Simson käytti prostituoitujen palveluja
Tuomarien kirja 16:1
Niin Simson meni Gassaan, ja hän näki siellä porton ja meni sen luo... Ja Simson makasi siellä puoliyöhön asti. [...] Sen jälkeen hän rakastui erääseen Soorekin laaksossa asuvaan naiseen, jonka nimi oli Delila. "
Portto Raahab oli prostituoitu jonka ei ole kerrottu vaihtaneen ammattiaan.
Hebr.11:31
Uskon kautta pelastui portto Raahab joutumasta perikatoon yhdessä uppiniskaisten kanssa, kun oli, rauha mielessään, ottanut vakoojat luoksensa. Ja mitä minä vielä sanoisin? Sillä minulta loppuisi aika, jos kertoisin Gideonista,
Baarakista, SIMSONISTA, Jeftasta, Daavidista ja Samuelista ja profeetoista, jotka uskon kautta kukistivat valtakuntia, pitivät vanhurskautta voimassa, saivat kokea lupauksien toteutumista, tukkivat jalopeurain kidat,
Vanhan testamentin profeetat kuvaavat tulevaisuutta, joka on vastakkainen synnin kiroukselle. Nämä vanhurskaat oppineet näkivät edeltä maailman, jossa ei ole sotia, köyhyyttä eikä luonnonmullistuksia. He kuvaavat olotilaa, jossa vallitsee luonnon, eläinkunnan ja ihmisen välinen sopusointu ja tasapaino. Kaikki maan sukukunnat palvovat Jumalaa ja elävät rauhassa toinen toisensa kanssa. Hengellinen Israel on koottu ja palautettu omaan maahansa ja se johdattaa pakanakansat palvelemaan Jumalaa, joka hallitsee Hengellisestä Jerusalemista käsin. Tulevaa Jumalan valtakuntaa maan päällä kuvataan, että siitä on tullut, ”…kuin Eedenin puutarha” Hes.36:35. Tästä tapahtumasta Jeesus kertoo Matt.25:31-46. On tärkeää nähdä ero tämän tuomion ja Ilm.20:11-15 kerrotun ”suuren valkean valtaistuimen” edessä tapahtuvan tuomion välillä. Ilmestyskirjassa kuvattu tuomio koskee kaikkina aikoina eläneitä uskomattomia ihmisiä ja se tapahtuu vasta myöhemmin, 1000-vuotisen maanpäällisen valtakunnan lopulla. Tällä tuomiolla jokainen, ilman uskoa Jumalaan, kuollut tuomitaan ikuiseen kadotukseen, ”tuliseen järveen”.
Matteuksen evankeliumin kuvaama tuomio koskee vain niitä, jotka ovat elossa Hänen palatessaan maan päälle. Näiden joukossa on uskomattomia ja uskoon tulleita. Uskovista tulee 1000-vuotisen valtakunnan ensimmäiset asukkaat. Vanhurskaat pakanat yhdessä vanhurskaan Hengellisen Israelin kanssa elävät ennalleen asetetussa Jeesuksen kuningaskunnassa.
Jeesus sanoi, ”Mutta kun Ihmisen Poika tulee kirkkaudessaan… hän istuu kirkkautensa valtaistuimelle” Matt.25:31. Tämä liittyy selvästi Hänen toiseen tulemukseensa suuren ahdistuksen jälkeen. Tämä tapahtuma on osa Hänen voimallista hallitustaan maan päällä. Vuosisatojen ajan uskovat ovat ikävöineet tämän ajan koittamista, rukoillen Ilm.22:20 mukaan.
Tämä UT:n totuus on ilmoitettu jo VT:ssa. Sukupolvi toisen jälkeen hengelliset israelilaiset odottivat jumalallista kuningasta, joka hallitsisi maan päällä ja toteuttaisi 1.Moos.3:15 ja 49:10 lupaukset. Daavidille Jumala lupasi, että tuo kuningas nousisi hänen suvustaan 2.Sam.7 luku. Daavin liitosta tuli perusta tulevaisuudelle, ”Katso päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä herätän Daavidille vanhurskaan vesan; hän on hallitseva kuninkaana ja menestyvä, ja hän on tekevä oikeuden ja vanhurskauden maassa” Jer.23:5.
Vaikka Jeesus kerran tuli maan päälle Hänen oikeudenmukainen hallituksensa ei ole vielä alkanut. Jeesus itse puhui ajasta, jolloin tuo hetki koittaa. Kaikki profeettojen kertoma täyttyy tuolloin Jes.9:6-7, Hoos.3:4-5, Dan.7:13-14, Sak.9:9-10.
Useimmat ajattelevat joutuvansa Jumalan eteen tuomittaviksi vasta kuolemansa jälkeen. Suurimmalle osalle näin tapahtuukin. Kuitenkin kansojen tuomio koskee elossa olevia. Jeesus sanoo eteensä koottavan, ”kaikki kansat”. Tätä tuomiota on alettu kutsua ”kansojen tuomioksi” erotukseksi muista tuomioista Vaikka tuomiota nimitetään kansojen tuomioksi se ei koske kansallisia ryhmiä. Kyseinen kreikkalainen sana ”kansat” tarkoittaa myös pakanoita ja asiayhteydestä käy ilmi, että tuomio koskee yksilöitä, ei kokonaisia kansoja, ”…hän erottaa toiset toisista…”. Jeesus jakaa joukon ”vuohiin” ja ”lampaisiin”. Toiset oikealle ja toiset vasemmalle puolelleen. Hengellisessä Israelissa vuohet ja lampaat olivat yhdessä laitumella, mutta päivän päättyessä paimen erotti ne omiksi ryhmikseen. Todellisen elämän tapahtuma on esikuva tulevasta. Ne, jotka säilyvät hengissä vihan ajasta kohtaavat Jumalan Pojan kasvoista kasvoihin. Hän päättää ketkä pääsevät valtakuntaan ja ketkä jäävät ulkopuolelle.
Kun pakanat on koottu Jeesuksen tuomioistuimen eteen, heidän tekonsa paljastuvat. Jeesus on suvereeni tuomari, puolustaja, syyttäjä ja valamiehistö samassa persoonassa. Vain hän tietää täydellisen totuuden jokaisesta. Hän jakaa joukon kuten paimen tekee vuohiin ja lampaisiin.
Kun jako on tehty Hän sanoo miksi näin tapahtuu. Jeesuksen mukaan oikeus tapahtuu sen mukaan kuin ihmiset ovat toimineet Häntä kohtaan. Kun Jeesuksen sanat kuullaan molemmat joukot kysyvät Häneltä selitystä. Oikealla puolella olevat vanhurskaat kysyvät, ”…Herra milloin me näimme sinut nälkäisenä ja ruokimme sinua, tai janoisena ja annoimme sinulle juoda? Ja milloin näimme sinut outona ja otimme sinut huoneeseemme, tai alastomana ja vaatetimme sinut? Ja milloin me näimme sinun sairastavan tai olevan vankeudessa ja tulimme sinun tykösi?” Matt.25:37-39.
Miksi Jeesus sanoo, että kaikki tämä tehtiin tai ei tehty Hänelle, vaikka Hän itse ei ole ollut maan päällä? Hänen vastauksensa on varmaan monelle shokki, ”…Totisesti minä sanon teille; kaikki mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle” Matt.25:40.
Keitä ovat nuo, joita Jeesus nimittää ”vähimmiksi veljikseen”? Asiayhteys liittää tapahtuman heti suuren ahdistuksen jälkeen. Tulee olla kolmas ryhmä, pakanoista muodostettujen vuohien ja lampaiden lisäksi. Tuo joukko on juutalainen kansa. Vain Jeesukseen uskovat pakanat ovat kyllin rohkeita auttamaan näitä vainottuja ja vierailemaan heidän luonaan jopa vankiloissa.
Elossa olevien pakanoiden usko ilmenee siinä, kuinka he suhtautuvat vainottuihin juutalaisiin vihan aikana. Kun Saul vainosi kristittyjä Jeesus kysyi häneltä, ”Saul, Saul, miksi vainoat minua?” Apt.9:4. Jeesus samaistuu seurakuntaansa ja vihan aikana ”veljiinsä” juutalaiseen kansaan.
Pelastus ei kuitenkaan riipu hyvistä töistä. Raamattu on aina sellaista opetusta vastaan. Meidät ”…vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja” Room.3:28. Koska usko, joka tuo pelastuksen, on yksin Jumalan armoteko, on selvää, että uskovat itse asiassa ovat luodut tekemään hyviä tekoja heissä vaikuttavan Jumalan armon avulla, Ef.2:8-10. Samaan viittaa Jaakobin kirjeen 2:15-17, kun se kehottaa tekemään hyvää uskonveljille ja –sisarille.
Vain ne, jotka uskovat Jeesukseen juutalaisten Messiaana uskaltavat ja haluavat auttaa vainottuja. Side uskovien välillä on vahvempi kuin side kansallisuuksien välillä. Tosi kristillisyys ja juutalaisvastaisuus ovat täysin vastakkaisia asioita, kuten vanhurskaus ja synti. ”Me tiedämme siirtyneemme kuolemasta elämään, sillä me rakastamme veljiä. Joka ei rakasta, pysyy kuolemassa” 1.Joh.3:14. Pyyteetön rakkaus toisia uskovia kohtaan on Jumalan armon ja rakkauden osoitusta meidän kauttamme.
Jeesuksen mukaan oikeamieliset perivät valtakunnan ja pääsevät iankaikkiseen elämään Matt.25:34, 46. Vanhurskaat pakanat, jotka ovat elossa vihan ajan jälkeen, pääsevät messiaaniseen valtakuntaan luonnollisissa, kuolevissa ruumiissaan. Tämä sukupolvi aloittaa 1000-vuotisen valtakunnan kansoittamisen. Heistä muodostuvat pakanakansat, jotka tulevat palvomaan Jumalaa, kuten Jesaja sanoo, ”Aikojen lopussa on Herran temppelin vuori seisova vahvana, ylimmäisenä vuorista, kukkuloista korkeimpana ja kaikki pakanakansat virtaavat sinne. Monet kansat lähtevät liikkeelle sanoen: Tulkaa, nouskaamme Herran vuorelle, Jaakobin Jumalan temppeliin, että hän opettaisi meille teitänsä ja me vaeltaisimme hänen polkujansa; sillä Siionista lähtee laki, Jerusalemista Herran sana Jes.2:2-3.
Maallisen elämänsä 1000-vuotisessa valtakunnassa jälkeen, nämä messiaaniseen aikakauteen siirtyvät ihmiset, jatkavat elämää kirkastetuissa ruumiissa, kun Jumala luo uudet taivaat ja uuden maan. Vuohien osa on joutua ”iankaikkiseen tuleen”, kadotukseen, joka on ”valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä” Matt.25:41. Tällä rangaistuksella ei ole loppua. Samaa sanaa käytetään, kun kuvataan vanhurskaiden tai jumalattomien iankaikkista osaa.
Kauan sitten Jumala lupasi Aabrahamille ”Ja minä siunaan niitä, jotka sinua siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat” 1.Moos.12:3. Nämä sanat täyttyvät kansojen tuomioistuimella. ”
Lähde http://naturisti.org/kristilliset/

Äänestä

Homoseksuaali voi muuttua heteroseksuaaliksi.

Äänestä
  • Jos voi, miksi sitä ei ole vielä koskaan eikä missään todistettavasti tapahtunut?

    Äänestä

  • Homon ei ole mitään tarvetta muuttua heteroksi. Hetetoseksuaalisuus ei takaa sen onnellisempaa elämää. Kiihkouskovainen ehkä, ainakin teoriassa, voi eheytyä mieleltään tasapainoiseksi ja sopuisaksi yksilöksi, joka elää ja sallii sen toisillekin. En kyllä tiedä, onko sitä todistettavasti tapahtunut...

    Äänestä

  • Ei tarvitse olla kun Daavidin kaltainen, se riittää.
    Daavid on esimerkki se rakasti miestä niin kun vaimoaan, ehkä jopa ennemmän kun naista (1. Sam. 18:3, 20:16-17 1. Sam 20:30). Kun Daavid joutuu pakenemaan Saulia, nuorten miesten ero on sydäntä särkevä: he suutelevat toisiaan ja itkevät yhdessä (1. Sam. 20:41). Jonatanin kuoltua Daavid valittaa "veljensä" kohtaloa: tämän rakkaus oli Daavidille "naisen rakkautta ihanampi" (2. Sam. 1:26).

    Äänestä

Huono on yleistietosi. En kyllä noilla tiedoilla menisi paljoa aiheesta kirjoittelemaan;)

>>
-Homous ei ole raamatullista
>>

Siinä mielessä totta, että Raamatussa ei juurikaan ole käsitelty seksuaalisuutta eri ilmenemismuodoissaan. Parissa juutalaisten heimolaissa on maininta kielletyistä akteista siinä missä on kiellettyä viljella useampaa siementä samaan peltoon tai pitää sekoitekuituvaatteitakin. Ei näistä kielloista kovin kummoisesti noteerattu, sillä Raamattu kuvaa Daavidin ja Jonatanin suhdetta hyvässä valossa;)

0 pistettä.

>>
-Homous on oma valinta
>>

Ihminen ei kykene valitsemaan syntymässään saatua seksuaalista suuntautumistaan. Tämä on todistettu lukuisissa eri tieteellisissä tutkimuksissa. Seksuaalisesta valinnasta ei voi puhua, koska miehen tai naisen HAJU laukaisee aivoissa KIIHOITTUMISEN ilman että tätä välttämättä edes tiedostaa.

0. pistettä.

>>
-Homoseksuaaliksi kasvetaan
>>

Seksuaalinen suuntautuminen on synnynnäistä. Katso edellisen väittämän korjaus.

0. pistettä.

>>
-Homo voi muuttua heteroksi
>>

Väärin. Seksuaalinen suuntautuminen on pysyvää ja ainoastaan biseksuaalit voivat valita komppaninsa sukupuolen, joskin eivät sitä keneen rakastuvat, jolloin tällainen valinta olisi melkoisen julmaa. Tieteellisesti ei ole kyetty todistamaan yhtä ainutta seksuaalisen suuntautumisen muuttumista, joka olisi kestänyt länsimaisen psykologian tutkimukset.

0. pistettä.

>>
-Homo voi muuttua heteroksi
>>

Mitäs muuta ne voisivat olla?

1. piste.

>>
-Homoja tulee auttaa
>>

Homoseksuaalien yhteiskunnallinen asema on epävakaa johtuen ihmisten ennakkoluuloista ja fanaattisen uskonnollisuuden lietsomasta homofobiasta. Tätä vastaan tulee toimia, mutta avun tarvitsijoita eivät ole homot, vaan fundamentalistit, jotka sortavat lähimmäisiään uskonnon varjolla sekä muut ennakkoluulojen vangit.

1/2. pistettä.

>>
-Helluntailaiset auttavat homoja
>>

Yleensä helluntailaiset kuuluvat nimenomaan ymmärtämättömään ja fundamentalistiseen kansanosaan, jotka uskonnon varjolla syrjivät niitä lähimmäisiään, jotka ovat sattuneet syntymään homoiksi:(

0. pistettä.

Eli yhteensä 1,5 / 7 pistettä.
=> Yleistieto homoista tasolla HYLÄTTY!

Tämä on seurausta lähinnä siitä että tietojen lähde on ollut vain erittäin yksipuolista propagandaa tarjoava uskonnollinen yhteisö.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


M.S. kirjoitti:

-Homous ei ole raamatullista

-Homous on oma valinta

-Homoseksuaaliksi kasvetaan

-Homo voi muuttua heteroksi

-Homot ovat myös ihmisiä

-Homoja tulee auttaa

-Helluntailaiset auttavat homoja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu