Ja taas hieman Kabbalaa:
Satoja vuosia sitten prahalainen rabbi Loew pohti kuumeisesti sitä, kuinka voisi parhaiten auttaa ghettonsa jäseniä.
Hän tunsi hyvin Kabbalan mystiikkaa ja päätti luoda juutalaisten avuksi Golemin, savesta muovaillun ihmishirviön, eräänlaisen väkivahvan robotin, joka tekisi kaikki raskaat työt ja puolustaisi yhteisön jäseniä vihamielisiltä hyökkäyksiltä.
Rabbi asteli Moldaun rantaan, muovaili savesta ihmishahmon ja herätti sen henkiin Kabbalan loitsujen avulla. Olento nukkui päivisin ja heräsi toimiinsa joka ilta, kun rabbi Loew laittoi sen suuhun paperilapun, jossa oleva voimallinen SANA toimi olennon perimmäisenä voimanlähteenä.
Kaikki meni hyvin siihen asti, kunnes olioon alkoivat ilmestyä ensimmäiset merkit inhimillisistä tunteista. Tuskastuneena siitä, että oli erilainen kuin muut eikä voinut osallistua lasten leikkeihin muiden tulokkaiden tavoin, se lopulta raivostui, rikkoi paikat, säikytti ihmiset ja pakeni rabbin luota pois. Tarinan mukaan Golem ilmestyy joka 33. vuosi piinaamaan prahalaisia yhä uudestaan ja uudestaan. Tarinat Frankensteinin hirviöstä ja Robocopista perustuvat tähän samaan traditioon.
Kertomukseen kätkeytyy mielestäni allegorinen kuvaus nykypäivän siionismista ja Israelin valtiosta. Ne ovat se tämän päivän juutalaisten Golem, joka on herätetty henkiin Kabbalan magialla, toimii hetken ajan näennäisen hyvin mutta muuttuu lopulta hirviöksi joka tuhoaa kaiken tieltään sekä aiheuttaa juutalaisille ja muillekin ihmisille pikemminkin harmia kuin siunausta.
Lähteitä netissä:
http://www.ced.appstate.edu/projects/fifthd/legend.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Golem
http://www.likekustannus.fi/kirjakeko/tiedot.php?id=3176
Kirjallisuutta:
Gustav Meyrink: Golem
GOLEM
7
783
Vastaukset 7
- rasismia vastaan
Sinulle itsellesi nämä salaopit tuntuvat olevan pakkomielle - ehdotan että ennemmin pohtisit syytä siihen kuin projisoisit kuvitelmiasi kaikkiin mahdollisiin ja mahdottomiin paikkoihin. Tällä tavalla ja tasolla ei kannata avuksia tehdä -edes tällä palstalla.
Siis tämä oli vain tälläistä ääneen ajattelua kun tuo Golem on sellainen juutalaisten juttu.
Tuo valtioiden petomaisuus on toki yleismaailmallinen ilmiö eikä rajoitu Israeliin. Johanneksen ilmestyskirjassa puhutaan valtiopedosta, jonka selässä istuu portto, valtion kanssa liittoutunut uskonnollinen isnstituutio. Tämä kuvaus on yleismaailmallinen ja koskee myös Suomea mutta Israel ja sen kanssa liittoutunut judaismi ovat tuon saman golbaalisen kuvion juutalainen muoto.
- Aki
voi miettiä mihin allegoria sopii. Tähän yhteyteen se sopii huonommin kuin mihinkään muuhun.
Ktsläinen tulkinta: Israelin valtion perustana on taikausko ja magia
Historiantutkimus: varhaiset sionisti-sosialistit perustivat oman valtion, jossa uskonta erotettiin valtion toiminnasta mahdollisimman hyvin. - tinotito
myös satuna. Prahan juutalaisille tuollainen Golem olisikin ollut mainio robotti vainojen keskellä. Siinä olisi juutalaisia kiusannut roskavaki saanut kyytiä!
Niin antoikin Golem kyytiä roskaväelle mutta lopulta myöskin juutalaisille.
Tuo tarina isäntiään vastaan kääntyvästä robotista on ylikansallinen. Sama Golem siirrettynä avaruusaikaan löytyy Arthur C. Clarken 2001 avaruusseikkailun HAL-9000 tietokoneesta.
- Viaton
Mitä yhteistä on KTS:än ja natsisaksan propagandalla. Skitsofreninen mytomania.
Taitaa joku lapinnoita joigannut tuohon KTSään mytomanian henkeä. Kelopökkelön lahojäämä.
Israel on muuuten edelleen Lähi-idän ainut demokraattinen valtio.
Ja tuo KTSn antisemitismi alkaa olla jo PLO tyyppistä valtioantisemitististä harhaoppia. - Mar Sarug
oli ihastuttava. Siis se 20-luvun versio. Lempeä ja jopa sovinnollinen. Hauskakin ja tietysti juonikas, mutta lopulta pikkulapset "rikkoivat" surullisen golemin "sydämen". 9pistettä. Suosittelen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.932955Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt472437Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.441208- 371027
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153879Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä260815Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi10784Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587102 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48658- 37629
