Vanhanen-ilmiö: Tukijat katoavat!

Pressanvaaleissa on aina nähty erilaisia ilmiöitä. Yleensä joku ehdokas on kasvattanut kannatustaan.

Näissä seuraavissa presidentinvaaleissa sen sijaan on nähtävissä erittäin mielenkiintoinen ja myönteinen ilmiö: KEPU-messias Matti Vanhasen tukijoukot katoavat ilmiömäisellä tavalla. Päivä toisensa jälkeen KEPU-vaikuttajat siirtyvät toisten ehdokkaiden taakse. Eilen puolueen arvostetuimpiin henkilöihin kuuluva perusrehti Hannu Takkula siirtyi Bjarne Kalliksen leiriin.

Aiemmin jo nähtiin, että Esko Ahon vaalipäällikkö Hannu Yli-Saunamäki ei halunnut toimia Matti Vanhasen kampanjassa. Yli-Saunamäki lähti Sauli Niinistön kampanjaan.

Hätäännys ja kaaos ovat niitä sanoja, joilla nyt voi luonnehtia KEPU:n puoluetoimiston ja Matti Vanhasen tilannetta.

Mannertenvälisen nahjuksen "maltillinen" ja "hillitty" tyyli on huomattu jo ulkomaillakin. Matti Vanhanen sijoittui viimeiseksi tutkimuksessa, jossa vertailtiin 52 maan johtajia.

Hyvin menee, mutta menköön!

9

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosiaankin

      Totti Karpela
      ylikonstaapeli, Espoo

      "Sauli Niinistö on ainoa oikea vaihtoehto Suomen presidentiksi."

      Lainattu Saulin www.sivuilta/

      • Keskustaporvari

        ...Totti sen Niinistön tyttöystävän velipoika?
        Jos on, niin ihmekkös tuo, jos se sitä kannattaa :)


      • Sivistynyt keskustaporvari
        Keskustaporvari kirjoitti:

        ...Totti sen Niinistön tyttöystävän velipoika?
        Jos on, niin ihmekkös tuo, jos se sitä kannattaa :)

        Totti-Mikaelhan oli se, jolta missi Tanja Vienonen nimen Karpela sai.


    • Keskustaporvari

      Minäkin pidän Takkulaa rehtinä miehenä, joten uskon sen, mitä hän sanoo syyksi tähän mainittuun temppuunsa.
      "-Tällä hetkellä ne arvovalinnat, joita hallituksessa on tehty, eivät kaikilta osin vastaa sitä, mihin minä olen sitoutunut."
      Hän siis viittasi mm. tähän hedelmöityshoitolakiin, joka on tulossa eduskuntaan.
      Muistuu tässä vain mieleen, miten KK-mieskin ihasteli Mari Kiviniemen ja Paula Lehtomäen avarakatseisuutta tässä hedelmöityshoitoasiassa. Juuri tällaista "avarakatseisuutta" Takkula lähti pakoon.
      Takkulan siirtyminen Kalliksen joukkoihin saa melkoisella varmuudella liikettä keskustan puolueaktiiveihin erityisesti pohjoisessa. Ei ole vaikea ennustaa, että keskustan kentältä löytyy tulevissa presidentinvaaleissa hirmuinen määrä aktiiveja, jotka provosoituvat ottamaan lunta kenkäänsä Vanhasen puolesta ennennäkemättömällä raivolla.

    • borgin olavi

      Heh, "puolueen arvostetuimpiin henkilöihin
      kuuluva Hannu Takkula". joko Känä ei
      tunne politiikkaa tai sitten hän
      on surkea propagandisti.
      Hannu Takkula on toivoton onnenonkija
      jonka lähtö keskustasta olisi
      kaiken puolin toivottavaa.
      monta äänestäjää hän ei mukanaan vie,
      niin pahasti hän on jo mokannut
      useamman kerran. Muuten, ketä ne
      muut Vanhasen jättäneet KEPU-vaikuttajat
      ovat?

      Miksi Vanhanen olisi palkannut
      saman miehen, Yli-Saunamäen, kampanjapäällikökseen,
      jonka johdolla Esko Aho hävisi vaalit?
      Ja miksi Niinistö otti kansanliikkeen
      vetäjäksi hävijän, Yli-Saunamäen.
      (Känälle tiedoksi että etunimi on Tapani)

      • jean-luc picard

        Hyvän kuvan sain Hannu Takkulasta. Mutta niinpä hän itsekin sitten aikanaan taisi kannattaa eri asioita kuin minä ja kuinka olisin hänenkään uskonut kannattavan.


    • Mediakonsultti

      "Eilen puolueen arvostetuimpiin henkilöihin kuuluva perusrehti Hannu Takkula siirtyi Bjarne Kalliksen leiriin."
      ----------

      Hannu Takkulan arvostus keskustassa on verrattavissa Kirsi Pihan arvostukseen kokoomuksessa.
      - molemmat ovat olleet innokkaita tv-esiintyjiä, varsinkin Riitta Väisäsen Kymppitonnissa ja muissa visailuissa
      - median kiinnostus molemmista perustuu sellaiseen ulkonäköön, jolla pääsisi vaikkapa Anttilan ja Halpa-Hallin vaatemainoksiin
      - molemmat ovat piipahtaneet hetken puolueensa varapuheenjohtajina, mutta eivät ole vakiinnuttaneet asemaansa
      - kumpikaan ei ole kyennyt esittämään erityisen arvostettuja mielipiteitä, saati linjaamaan puolueensa ohjelmaa, vaan lähinnä munanneet itsensä konservatiivisen ahdasmielisillä mutta samalla populistishenkisillä lausahduksilla
      - kumpikin on kotoisin Suomen äärilaidoilta, joista saaneet kansanedustajapaikkansa tietyn kohderyhmän turvin
      - molemmat ovat päässeet EU-parlamenttiin, mutta eivät saavuttaneet siellä vastaavaa arvovaltaa kuin muut suomalaiset ryhmätoverinsa
      - kumpikaan ei ole saanut ministerinsalkkua
      - molemmat ovat pettymysten jälkeen heitelleet edustajatovereistaan turhan kärkeviä mielipiteitä

    • Tuomari Uusio

      Eilen puolueen arvostetuimpiin henkilöihin kuuluva perusrehti Hannu Takkula siirtyi Bjarne Kalliksen leiriin.

      * Takkualla on myös muita hänen päätöksiinsä vaikuttavia henkilökohtaisia ja yhteiskunnallisia vakaumuksia kuin puoluevakautta antava puoluevakaumus.

      Aiemmin jo nähtiin, että Esko Ahon vaalipäällikkö Hannu Yli-Saunamäki ei halunnut toimia Matti Vanhasen kampanjassa. Yli-Saunamäki lähti Sauli Niinistön kampanjaan.

      * Yli-Saunamäki on kokoomuslainen, joka vuokrattiin Esko Ahon kampanjaan tarjoamaan laajempaa porvarillista näkökulmaa, sitä, miten vedotaan myös kokoomuslaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4986
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2269
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      2134
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      214
      2109
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1334
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1128
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      956
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      933
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      877
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      839
    Aihe