Nyt tarvitsisin hieman apuva.
Kuka omistaa TALOUSTUTKIMUS OY:n
osakkeita/osakkeet?
Jos tiedät miten tuota asiaa voi
penkoa niin autathan plz.
Haluan nimittäin ottaa selville mistä johtuu
että YLE (SDP) käyttää aina Taloustutkimus
Oy:n tutkimuksia väittäessään että SDP
on Suomen suurin puolue.
Tietääkseni vaalit ovat olleet viimeiksi
vuonna 2003, ja voittaja oli silloin Keskusta.
http://192.49.229.35/E2003/s/tulos/tulos_kokomaa.html
Jos joku väittää että SDP on nyt Suomen suurin
puolue, oletan että kaikkien Suomalaisten
mielipide on selvitetty: muuten YLE spekuloi SDP:n puolesta.
Kuka omistaa TALOUSTUTKIMUS OY:n
osakkeita/osakkeet?
Jos tiedät miten tuota asiaa voi
penkoa niin autathan plz.
Haluan nimittäin ottaa selville mistä johtuu
että YLE (SDP) käyttää aina Taloustutkimus
Oy:n tutkimuksia väittäessään että SDP
on Suomen suurin puolue.
Tietääkseni vaalit ovat olleet viimeiksi
vuonna 2003, ja voittaja oli silloin Keskusta.
http://192.49.229.35/E2003/s/tulos/tulos_kokomaa.html
Jos joku väittää että SDP on nyt Suomen suurin
puolue, oletan että kaikkien Suomalaisten
mielipide on selvitetty: muuten YLE spekuloi SDP:n puolesta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kauna ja epäluulo ovat kavalia myrkkyjä, kamalia ja kavalia, ensimmäiseksi ne myrkyttävät kantajansa.
Selkeä ja kirkas ajattelukyky hämärtyvät.
Tässä on sitä "apuva"
Ole hyvä !
http://www.edeturku.fi/2004/eerolehti.htm
Saako Eero Lehden omistamalta yhtiöltä aina toivotunlaisen gallupin, eli sosialisti myönteisen tuloksen?
Ennenkaikkea; Paljonko YLE on siirtänyt varoja Taloustutkimus Oy:n tileille?
Yhtiö muuten omistaa Eero Lehti. Eero Lehdellä on paljon kytkentöjä Suomen talouselämään ja on mm. EU:n talous- ja SOSIAALIkomitean jäsen.
Eli paljonko tutkimukset ovat maksaneet YLE:lle ja sen välityksellä koko Kansalle?
Mielestäni yhtiö on täysin jäävi tekemään tuollaisia poliittisia kannatustutkimuksia, joilla yritetään vaikuttaa koko Kansaan.
Liika kytkentöjä.
...ei edes iltahämärissä, ei siis kannata vauhkoontua.
Ottakaa selvää tutkimusmenetelmistä.
Ne ovat meillä erittäin luotettavia.
Tuloksetkin sen kertovat.
Ps. Ja eihän mielipidetutkimuksilla "yritetä vaikuttaa" yhtään mihinkään. Ne vain kertovat kansalaisten tutkimushetkisen kannan, milloin mihinkin asiaan.
nimenomaan yritetään vaikuttaa ihmisten mielipiteisiin. Ei tarvitse olla kovinkaan fiksu että sen älyää. Media on politiikan tärkeimpiä apuvälineitä valtion hallitsemisessa. Kansalaisten mielipiteistä ne ei kerro paljoakaan koska olosuhteet eivät ole valvotut ja kysymyksen asettelua ei yleensäkään tiedetä.
Nytkin mua ihan oksettaa kuinka päivittäin saa kuulla että Tarja Halosen suosio on vakaa ja samaan aikaan kaupungilla kuulee täysin päinvastaista ajattelua.
Tutkimuslaitos ei koskaan tee sellaisia galluppeja, joissa se hakisi tilaajan haluamaa tulosta. Se olisi tutkimuslaitoksen loppu.
Sen sijaan tutkimuslaitokset kyllä myyvät näytteenotto- ja haastettelupalvelujaan sellaisille tutkimusten tilaajille, jotka laativat tutkimuksen kysymykset itse, ilman tutkimuslaitoksen tutkijoita. Näin tekee mm. SAK.
Juuri tästä syystä saimme aikanamme lukea "tutkimustuloksia" siitä, että "työttömien asiaa ajaa eniten SAK ja vasta toiseksi maan hallitus", tai että "ydinvoiman rakentaminen on suotavaa, ettei sähkön hita nousisi kohtuuttomaksi".
Siinä olet nimittäin oikeassa, että tutkimuksilla yritetään aina vaikuttaa kansaan - tavalla tai toisella - mutta syypääkansaan vaikuttamiseen ei ole koskaan tutkimuslaitos, vaan aina tutkimuksen tilannut taho.
Syytä siis sitä, joka on maksanut tutkimuksen tekemisestä, älä sitä, joka on ottanut rahat vastaan. Maksajalla on intressi panostaa rahaa vaikuttamiseen. Tutkimuslaitos on vain tutkimuksen tekninen toteuttaja.
Näin se vaan on.
Gallupeilla yritetään vaikuttaa kansalaisiin, etenkin ennen vaaleja.
Se johtuu siitä, että jokaisessa vaalissa lopputuloksen ratkaisevat ne kansalaiset, joiden mielipide ei ole kovinkaan sitoutunut puolueisiin tai ehdokkaisiin, vaan jotka hakevat ehdokasta/puoluetta vaalipäivään saakka.
Juuri tällaiset, mielipiteestään epävarmat kansalaiset, saivat aikaan, että Tarja Halonen voitti Esko Ahon vuonna 2000, ja että kepu voitti demarit vuonna 2003.
Revi siitä!
Se on joka tapauksessa hyvä asia että kokoomus on iltaruskossa.
-
riemusi on kovin ennenaikainen.
Median tilaamien puoluekannatusgalluppien ainoa idea on saada medialle katsojia/lukijoita/kuuntelijoita. Ei mitään muuta.
Niinpä se, että Sanoma-konserni (Erkko) teetättää tutkimuksensa TNS-Gallupilla (monikansallinen yritys), on saattanut saada aikaan, että YLE (eduskunnan omistama "sitoutumaton" media) teetättää vastaavat tutkimukset Taloustutkimus Oy:llä, jonka omistaa kauppaneuvos eero Lehti (kok), joka omistaa myös merkittäviä HS:n kanssa lukijoista kilpailevia medioita Uudellamaalla.
Puoluekannatusgallupit sinänsä ovat lähinnä viihdettä, koska niissä haastatellaan yleensä 1000 - 2500 äänestysikäistä kansalaista, joiden vastaukset muunnetaan koko väestöä koseviksi erilaisilla korjauskertoimilla. Näytteen otto, eli otanta, on kummallakin tutkimuslaitoksella tutkimusteknisesti rehellinen ja tieteellisen tarkastelun kestävä.
Korjauskertoimien tekniikassa on kuitenkin jotain eroa, koska gallupin ja >taloustutkimuksen tulokset ovat vuosikaudet poikenneet toisistaan johdonmukaisesti samaan suuntaan: Gallupin tutkimuksissa kokoomus saa parempia arvoja kuin taloustutkimuksen tuloksissa, vai oliko se päinvastoin... asialla ei kuitenkaan ole mitään merkitystä tutkimustekniikan kannalta, koska kumpikaan tutkimuslaitos ei huijaa.
Mitä siihen tulee, mikä on suurin puolue, niin maaliskuussa 2003 se oli keskusta 6000 äänen ja 0,2 %-yksikön erolla demareihin. Kun mielipidetiedusteluissa nyt kysytään: "Mitä puoletta äänestäisitte, jos vaalit olisivat nyt", niin se ilmentää plus-miinus 2-3 %-yksikön virhemarginaalilla puoleen tai toiseen, mikä puole saattaisi olla suurin, jos vaalit todella pidettäisi nyt.
Olennaisinta kuitenkin on muistaa, että tutkimustuloksia uutisoitaessa media kirjoittaa otsikot, ei Eero Lehti eikä kukaan muukaan tutkimuslaitosten omistaja.