Ruotsin vastaava feministi palsta meni kanssa feministien solvaamiseksi sen jälkeen kun Miesvihaajat eli Könskriget 1 ja 2 esitettiin keväällä Ruotsissa.
Syyttäkää vain itseänne miestenvihaajat.
Syyttäkää vain itseänne miestenvihaajat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
..tuskin ruotsin esimerkki suomessa toistuu, meillähän vallankumous on onnistunut, meillä hallitsija on nainen, ruotsissa ei..
..suomalainen mies ei vain ole huomannut tätä, kuten ei paljon muutakaan..
..onneksi presidentin valtaoikeudet on viety, joten presidentti voi presidenteerata rauhassa, mitä nyt vähän nöyryytti e. ahoa..
Ruotsissa äärifeministit ovat jo aikoja sitten Margareta Winbergin johdolla soluttautuneet hallitukseen. Feministivirkanaiset ovat muiluttaneet genustutkimuksen pakolliseksi joka paikkaan. Hallituksen virallinen kanta perustuu ns. sukupuolivaltaperspektiiviin. Ts. Yhteiskunnalliset ongelmat johtuvat ainoastaan yhteiskunnan patriarkaalisuudesta. Esim. vaimoaan lyövä mies ei ole psyykkisesti häiriintynyt, vaan täysin terve yksilö. Feministit vastustavat jyrkästi valtion varojen käyttämistä väkivaltaisten miesten rehabilitointiin, koska se ei ole heidän teorioidensa mukaista. Norjassa, jossa on rehabilitointiohjelma, 7 kymmenestä väkivaltaisesta miehestä pääse eroon väkivaltaisesta käytöksestään parisuhteessa.