Suomen Lähetysseura

Suomen Lähetysseura tekee esimerkillistä rauhantyötä Lähi-idässä. Toisin kuin nämä täälläkin riehuvat sekundasiionilaiset, he eivät asetu kummankaan osapuolen politiikan tukipilareiksi, vaan auttavat kaikkia kansallisuuteen ja uskontoon katsomatta. Lähetysseura työskentelee yhdessä sekä messiaanisten seurakuntien että palestiinalaiskristittyjen kanssa.

Jerusalemissa sijaitseva Shalhevetjah-keskus on työn tärkeä kiintopiste. Keskuksen toiminta sai alkunsa 1940-luvulla. Edelleen Shalhevetjah-keskuksessa toimii samanniminen hepreankielinen seurakunta. Siellä järjestetään myös jumalanpalveluksia, kursseja ja leirejä.. Kerhoja pidetään heprean, arabian, amharan, venäjän, englannin, suomen, kiinan ja thain kielellä.

Lähetysseuralla on yhteistyötä messiaanisten seurakuntien kanssa myös Jaffassa ja Haifassa. Lähetystyötä tehdään myös kiinalaisten ja thaimaalaisten vierastyöläisten parissa lähes koko maan alueella.

Palestiinalaisalueilla toimitaan yhteistyössä Jordanian ja Pyhän maan evankelisluterilaisen kirkon kanssa. Kummioppilastoiminnan kautta tuetaan vähävaraisten lasten koulunkäyntiä kirkon kouluissa. Lähetysseura avustaa myös kirkon seurakunta- ja diakoniatyötä Ramallahissa ja Jerusalemissa.

Lähetysseura on toiminut Israelissa ja palestiinalaisalueilla yli 80 vuotta. Sillä on tällä hetkellä alueella 13 työntekijää.

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedät

      sekundasikaniskanatsimusulmaani tuliko ihannoimasi aatteet kaikki.sellaistako suomesta haluat

    • Viaton

      KTS ainakin on hyvin kaukana Suomen Lähetysseuran ihanteista. Niin paljon vihaa ja mytomaniaa KTS:n propaganda tällä palstalla sisältää. KTS:n on aika etsiä totuutta Lähi-idän ongelmista. KTS, ihannoit liikaa mytomaniaa ja kuolemaa, HERÄTYS!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      203
      6461
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      263
      4372
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3565
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      108
      3382
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      57
      3382
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2856
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2437
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2417
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2346
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe