Suomen Lähetysseura tekee esimerkillistä rauhantyötä Lähi-idässä. Toisin kuin nämä täälläkin riehuvat sekundasiionilaiset, he eivät asetu kummankaan osapuolen politiikan tukipilareiksi, vaan auttavat kaikkia kansallisuuteen ja uskontoon katsomatta. Lähetysseura työskentelee yhdessä sekä messiaanisten seurakuntien että palestiinalaiskristittyjen kanssa.
Jerusalemissa sijaitseva Shalhevetjah-keskus on työn tärkeä kiintopiste. Keskuksen toiminta sai alkunsa 1940-luvulla. Edelleen Shalhevetjah-keskuksessa toimii samanniminen hepreankielinen seurakunta. Siellä järjestetään myös jumalanpalveluksia, kursseja ja leirejä.. Kerhoja pidetään heprean, arabian, amharan, venäjän, englannin, suomen, kiinan ja thain kielellä.
Lähetysseuralla on yhteistyötä messiaanisten seurakuntien kanssa myös Jaffassa ja Haifassa. Lähetystyötä tehdään myös kiinalaisten ja thaimaalaisten vierastyöläisten parissa lähes koko maan alueella.
Palestiinalaisalueilla toimitaan yhteistyössä Jordanian ja Pyhän maan evankelisluterilaisen kirkon kanssa. Kummioppilastoiminnan kautta tuetaan vähävaraisten lasten koulunkäyntiä kirkon kouluissa. Lähetysseura avustaa myös kirkon seurakunta- ja diakoniatyötä Ramallahissa ja Jerusalemissa.
Lähetysseura on toiminut Israelissa ja palestiinalaisalueilla yli 80 vuotta. Sillä on tällä hetkellä alueella 13 työntekijää.
Suomen Lähetysseura
2
388
Vastaukset 2
- tiedät
sekundasikaniskanatsimusulmaani tuliko ihannoimasi aatteet kaikki.sellaistako suomesta haluat
- Viaton
KTS ainakin on hyvin kaukana Suomen Lähetysseuran ihanteista. Niin paljon vihaa ja mytomaniaa KTS:n propaganda tällä palstalla sisältää. KTS:n on aika etsiä totuutta Lähi-idän ongelmista. KTS, ihannoit liikaa mytomaniaa ja kuolemaa, HERÄTYS!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231225Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️591140- 82901
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)104863Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21757- 115676
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet227676Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210669- 62658
- 99592
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html274535Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104508Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 7469
- 39454
- 33439
- 47430
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas22405Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko42399
