ongelmia sängyssä

sweetie

Ongelmani on, että yhdyntä sattuu. Olemme tehneet sitä jo lähemmäs puoli vuotta, joten kyseessä ei pitäisi enää olla mikään "alkukaunkeus"kaan.. Eniten kipeää tekee kun mies työntää peniksenä sisälleni, sekä joskus sattuu hiukan myös jälkeenpäin. Osaisiko joku sanoa mistä on kysymys ja mikä auttaisi?

4

1287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odotapas kun hoitsukka hakee koulukirjan...

      Hakee sivua....

      1. Vaginismi=emättimen ympärillä olevien lihasten kouristustila.

      2. Vulvodynia= Emättimen aukko aristaa

      Oletko tarpeaksi kostea?

      Voisitko harkita gynekologille menoa, sillä jos sinulla on emättimen rakenteellinen vaiva, niin hoito on olemassa!

      Lääkäriin, sinulla on oikeus normaaliin seksiin ;)

    • diidaa

      minua sattuu myös sisälle tulo, ja jälkeenpäin myös. onko kipu polttelevaa ja kirvelevää? aika usein gynet tuomitsee kivut sukupuolitaudiksi mutta esim papa kokeen kautta minulle selvisi että minua sattuu siksi että emättimestäni puuttuu päällimmäinen solukerros. sytolyysi on vaiva nimeltään... apteekista saa ovestin nimistä voidetta vaivaan. ehkäisyrengas auttaa myös minua paljon, koska erittää paikallisesti naishormonia ja sen puutteesta emättimessä on ikäänkuin kyse. ja sitten on vaan se, että toisia vaan sattuu aina vähän. tiedän, että en luultavasti ikinä tule nauttimaan täysin kivutonta seksiä. sisääntulo sattuu luultavasti aina vähän :( minulla on myös ystävä jota jostain syystä sattuu sisääntulo myös AINA. menee ohi esim parin sekunnin nopeilla työnnöillä mutta perseestähän se on. märkyys auttaa eli ei kun liukkariostoksille... mutta kannattaa ihan oikeasti käväistä lääkärillä. tiedän että kynnys menoon saattaa olla korkea (minulla on), mutta se kannattaa jos asian saa hoitoon. tiedän omakohtaisesti että seksikivut ovat kamalia enkä halua että kukaan muu pitkittää asian ratkaisua niin kuin minä pelkäämällä menoa lääkäriin ja toivomalla että asia korjaantuisi itsestään. nyt olen tilanteessa missä en vieläkään osaa nauttia seksistä tai haluta sitä siksi että se sattui niin kauan niin pahasti. ja sitähän ei kukaan varmaan halua...

      • sweetie

        Niin, molemmat sanoitte tosta kosteudesta ja luulen että se on osasyy. Silloin kun on kunnolla märkä, ei se sisään työntäminen satu niin paljoa, ja jälkeenpäin ei tunnu ollenkaan. Sattuu kuitenkin silloinkin sisääntyöntövaiheessa hiukan. Mutta kiitos neuvoista!
        Olen menossa gynelle nyt ensimmäistä kertaa muutenkin kohtapuoleen, e-pillereiden hankkimisen takia. Voiko silloin samalla siis kysyä noista kipujutuista vaikka se aika on vain 15 minuuttia?


      • diidaa
        sweetie kirjoitti:

        Niin, molemmat sanoitte tosta kosteudesta ja luulen että se on osasyy. Silloin kun on kunnolla märkä, ei se sisään työntäminen satu niin paljoa, ja jälkeenpäin ei tunnu ollenkaan. Sattuu kuitenkin silloinkin sisääntyöntövaiheessa hiukan. Mutta kiitos neuvoista!
        Olen menossa gynelle nyt ensimmäistä kertaa muutenkin kohtapuoleen, e-pillereiden hankkimisen takia. Voiko silloin samalla siis kysyä noista kipujutuista vaikka se aika on vain 15 minuuttia?

        tottakai voi kysyä! sä voit kysyä vaikka kaikki ongelmas läpi jos siltä tuntuu... tässä on kyse sun hyvinvoinnista - ja sulla on oikeus olla itsekäs just siinä asiassa. luulen oikeasti kyllä että kyse on vain märkyyden puutteesta. pitkät esileikit on jees jos saa pidettyä innon yllä. ottakaa rauhallisesti ja nauttikaa toisistanne ajan kanssa. ja huomaat että kivutkin vähenee :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1279
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      811
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      556
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    Aihe