Huomenna Michael Howard...

Kannattaako mennä kuuntelemaan? Onko minkä "opinsuunnan" kannattaja? Toret ehkä tietää vastauksen kysymykseen tai joku muu? Onko odotettavissa Raitista Raamattu-opetusta vai menestysteologiaa vai mitä?
14560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

.........

Äänestä

Aloita tänään vaikkapa lukemalla aloituksen "Tunnetko sinä Jumalan? nm. Wigglesworth".

Äänestä

Saatana kiertelee ympäri Suomen maata kuin kiljuva jalopeura etsiäkseen, kenet hän saisi niellä. Eilen Järvenpäässä, tänään Jyväskylässä, huomenna...? Älä astu menestysteologian kitaan, menestysteologit ovat Jumalan vihollisia, joilla ei ole Pyhää Henkeä!

Äänestä

Suosittelen kyseistä puhujaa lämmöllä. Tämä maa todellakin kaipaa Michael Howardin tyylisiä puhujia jotka saisi nukkuvan kansan hereille.

Ruoka mitä opetetaan voi olla vankkaa mutta varmasti sulattelun jälkeen kantaa hedelmää.

Äänestä

jos haluat harhaantua uskossasi, mene.
vilkaisu howardin keikka-kalenteriin kertoo jo miehestä paljon.
listassa näkyy olevan muutama helluntaiseurakuntakin :-((, onneksi vain muutama, mutta nekin liikaa.

Äänestä
  • Eiköhän ois sinunkin> aika katsoa peiliin!
    Siunataan ja rakastetaan kaikkea ja varsinkin uskon-veljiä ja sisaria...murheellisena Ola

    Äänestä

  • Uskossa kirjoitti:

    Eiköhän ois sinunkin> aika katsoa peiliin!
    Siunataan ja rakastetaan kaikkea ja varsinkin uskon-veljiä ja sisaria...murheellisena Ola

    yritän katsoa peiliin raamatun valaisemana, silti realismin vallassa.
    toisin sanoen, kyllä meidän jo sanankin kehoituksesta täytyy koettaa ihmisiä rakastaa.
    harhaoppia ei raamattu kuitenkaan kehoita rakastamaan eli noissa kahdessa rakastamisessa on vissi ero.

    Äänestä

ja kuuluu sarjaan:

" Voi hyvä Sylvi"!

Äänestä

Joo..Oli siellä paljon puhetta ja hyvin karismaattinen esiintymistapa. Herra haluaa nyt että otamme valtaamme tämän Suomen maan. Tosin syntyi ristiriita. Jumala ei toimi jos emme itse tee asioita mutta kuitenkin parantamis tapauksissa hän ei koskaan käytä ihmisiä ja aineita. Siinä oli kokouksen suurin ristiriitaisuus minun mielestä. Varsinaista menestysteologiaa ei esiintynyt sillä mies työskentelee köyhissä ja kurjissa oloissa Afrikassa eikä juurikaan pukeutumisella ja kampauksilla koreillut toisin kuin Benny Hinn.
MUkaan kertomuksiin mahtui kaksi parantamis ja yksi kuolleistaheräämistapaus. Kaikenkaikkiaan mielenkiintoinen kokous vaikka asioita joita en olisi aikaisemmin kuullut ei esiintynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jyväskylässä. kirjoitti:

Kannattaako mennä kuuntelemaan? Onko minkä "opinsuunnan" kannattaja? Toret ehkä tietää vastauksen kysymykseen tai joku muu? Onko odotettavissa Raitista Raamattu-opetusta vai menestysteologiaa vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu