Bush ei arvosta Eurooppaa, tuki Turkin jäsenyydelle on tästä selvä merkki. Suuri miinus merkki USA:n ulkopolitiikalle.
Bush ei arvosta Eurooppaa.
wwwnational
10523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tokihan jenkit yrittävät heikentää EU:ta, koska se on heidän taloudellinen ja tulevaisuudessa mahdollisesti valtapoliittinenkin kilpailijansa. Ei USA hyväntekeväisyydellä ole talousmahdiksi kasvanut.
Jenkit ovat eurooppalaisia, juuret ovat edelleen syvällä Euroopassa. Jenkkien oli pakko antaa tukensa Lähi-Idän tilanteen ja Turkin tuen jatkuvuuden vuoksi.
Säälittävää, että he katsoivat tämän puuttumisen keskusteluun aiheelliseksi. Vielä säälitävämmäksi tilanteen tekee se, että neuvoa orjallisesti noudatettiin, tähän ei tainnut Itse G.W Bush uskoa hyväksyessään lausunnon. Iso miinus merkki jenkeille, todella iso.
tuon olen tulkinnut. Siksi juuri Turkki. Se kun hidastaisi EU:n taloudellista kehitystä. Entisistä sos.maista taidetaan selvitä, mutta Turkki on "purematon luu" siintä emme selviä.
70 miljoonaa turkkilaista jos joskus pääsee schengen sopimuksen piiriin niin silmätipat loppuvat apteekin hyllyltä.
itsensä kanssa keskusteleva on jakomielinen
USA on loppupeleissä itsekäs jolle ainoana supervaltana pysyminen on tavoite numero YKSI.
Eurooppa on kiva liittolainen kunhan pysyy USA:ta heikompana.
Riitaisa EU on USA:n tavoite, joka muuta luulee on naivi hölmö.
Lue Zbigniew Brzezinskin kirja
THE GRAND CHESSBOARD - American Primacy And It's Geostrategic Imperatives
niin saat hyvän kuvan USA:n eliitin ajattelusta.
Taisi vastata minulle, emmekä me ole, edes ystäviä. Joissakin asioissa tosin samoilla linjoilla. Älä poju luulottele, jos et tiedä.
vastavuoroisesti.
tiedät. Sen uskoo jokainen. Ylistetty olkoon nimesi, mikä sitten lieneekään.
Eurooppaa tai pikemminkin eu.ta ei arvosteta missään eikä ole mitään syytäkään arvostaa. Eu.ta käytetään kuin työkalua, se otetaan esiin silloin kun sillä halutaan saada itselle jotain hyötyä aikaiseksi, muulloin siitä ei kukaan piittaa.
Näin tekevät kaikki joilla on mahdollisuus saada jotain irti eu.sta ja eu on aina myöntyväinen. Se ei ole koskaan kieltäytynyt peesaamasta ketään olipa asia mikä hyvänsä.