Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Hiusten ja muun karvoituksen väri ?

Morjens

Mulla on nyt sitten vähän epäselvää, että onko oikealla "blondilla" siis aidosti vaalea hiuksisella tytöllä/naisella myös vaaleat kainalo ja häpykarvat ??

Joskus näkee, että on vaaleat hiukset, mutta tummat kulmakarvat. Jos on vaaleat kulmakarvat niin oliskohan silloin myös vaaleat häpykarvat? Mitenkäs on asian laita?

Kasvaako kaikilla naispuolisilla sitten säärikarvoja? Vaalealla ne ei tietysti näy niin hyvin?

Valaiskaapa nyt vähän tiätämätöntä.
167700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

aidosti vaalea hiuksisella tytöllä/naisella myös vaaleat kainalo ja häpykarvat ??”
Kulmakarvojen väri, ja häpykarvoituksen väri on sama kun värjäämättömät hiukset, siis vaaleat. Jos on ”tummat kulmakarvat” ja muuten vaalea, tarkista mikäs sen aitoväri nyt sitten olikaan, tai päinvastoin. Onhan noita värejä olemassa, ei kaikkiin väreihin voi uskoa.

Äänestä
  • Itselläni luonnostaan todella tummanruskeat paksut hiukset, iho taas hyvin kuulas ja vaalean kalpea, kulmakarvat vaaleat, samaten häpykarvat eivät ollenkaan mustat vaan pikemminkin ruskeat, ja säärikarvoja ei edes juurikaan kasva! Niin että pieleen meni tämäkin teoria.

    Äänestä

  • paikkansa! kirjoitti:

    Itselläni luonnostaan todella tummanruskeat paksut hiukset, iho taas hyvin kuulas ja vaalean kalpea, kulmakarvat vaaleat, samaten häpykarvat eivät ollenkaan mustat vaan pikemminkin ruskeat, ja säärikarvoja ei edes juurikaan kasva! Niin että pieleen meni tämäkin teoria.

    minulla ainakin luonnostaan vaaleat hiukset, tummat kulmakarvat ja tummat pillukarvat. Vain säärikarvojen ja kainalokarvojen sänki vaaleaa:)

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    minulla ainakin luonnostaan vaaleat hiukset, tummat kulmakarvat ja tummat pillukarvat. Vain säärikarvojen ja kainalokarvojen sänki vaaleaa:)

    Kaikki karvat on tummia paitsi (aito) hiusvarustus. En tosin ole ihan blondi, vaan sellainen oljevärinen.

    Sääriinkin kasvaisi mustat karvat jos antaisin niiden kasvaa. Ripset ja kulmat on pikimustat, alapäänkarvat tummanruskeat. Käsivarsien karvoitus on kyllä vaalea, samoin muistaakseni kainalot on aika vaaleat.

    Äänestä

  • Älä viitsi antaa väärää tietoa!

    Äänestä

on aina punaiset häpykarvat, jos on aito punapää.

Äänestä
  • "siellä" on mulla häpyhuulet.
    Kertoo joku.

    Äänestä

  • Miksi laukoa täällä "totuuksia", jos ei oikeasti tiedä?

    Äänestä

Minulla on vaaleat hiukset ja kulmakarvat. Säärikarvat ovat vaaleita, melkein "näkymättömiä", mutta häpykarvat ovat tummat kuten bruneteilla.

Äänestä

Selviää ne karvojen värit sullekin sitten jos pääset niitä näkemään.

Useimmiten kyllä kulma- ja häpykarvojen värit ovat lähellä toisiaan, hiukset voivat olla jotain muuta.

Äänestä

olen aito blondi.Kulmakarvat ja säärikarvat ovat vaaleita. Mutta kainalokarvat ja alapään karvoitus tummemat kuin hiukseni,siltikarvoistus on kuitenkin vaaleempaa kuin esim brunella.

Äänestä
  • vai että punapäällä on AINA punaiset pillukarvat jos on aito punapää. kyllä tällä tietämättömät puhuu paskaa jälleen. joillain punapäillä (samoin kuin blondeilla) on kaikki karvat hiusten kanssa samaa väriä, toisilla taas kulmakarvat ja kainalo&pillukarvat tummat (tai jopa pikimustat). mä tunnen useammankin aidon blondin, joilla aivan pikimustat kulma&pillukarvat. sen verran voi kyllä johtopäätöksiä tehdä että sellaisilla blondeilla ja punapäillä, joilla selkeästi kumakarvat ja silmäripset ovat hiusten kanssa saman väriset, niin 99%todennäköisyydellä myös karvat kaulasta alaspäin ovat tuota samaa väriä.

    Äänestä

perskarvat??

Äänestä

on niin että oikealla blondilla on kaikki karvat vaaleat, eli nainen jolla on ainoastaan hiukset vaaleat EI ole blondi.

Äänestä
  • ....kylläpä tuli asiaan. Ei taidakkaan olla ihan selkee juttu tää. Löytyiskö netistä mistään oikean blondin kuvaa nakuna. Sellainen, että olis vaaleet pimpsan karvat ja hiukset ??? En löydä muita kuin brunetteja tai sitten ajeltuja nyppypimpsoja (aaaarggg!)

    http://www.101lifestyle.com/images/celebs/carolina_kluft/carolina-kluft_005.jpg
    Oiskos sitten tuolla naapurin tytöllä vaaleat pimpsan karvat, kun kulmakarvat on vaaleat?

    Äänestä

Itselläni oli aikoinaan tyttöystävänä todella valkotukkainen tyttö,jolla tosiaan myös alapää aivan valkoista karvaa.On harvinaista,mutta sellainen on aito blondi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiätämätön kirjoitti:

Morjens

Mulla on nyt sitten vähän epäselvää, että onko oikealla "blondilla" siis aidosti vaalea hiuksisella tytöllä/naisella myös vaaleat kainalo ja häpykarvat ??

Joskus näkee, että on vaaleat hiukset, mutta tummat kulmakarvat. Jos on vaaleat kulmakarvat niin oliskohan silloin myös vaaleat häpykarvat? Mitenkäs on asian laita?

Kasvaako kaikilla naispuolisilla sitten säärikarvoja? Vaalealla ne ei tietysti näy niin hyvin?

Valaiskaapa nyt vähän tiätämätöntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu