Ensimmäinen kunnon päätös Eu´sta.

Kyllä Suomeen mahtuu hyvin 1000 sutta. Onhan täällä mahtava hirvikanta ja aikoinaan on ollut huomattavasti enemmän susia. Pakko pyörtää aikaisemmat puheet Eu´sta. Luonnonsuojelijana yhdyn täysin tähän ehdotukseen.
6218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

EU:n kulmakerroin Suomen osalta lienee ihan vain koko maan asukastiheys, joten nehän me voitaisiin laittaa Eiraan syömään vanhoja rikkaita leskiä ja saataisiin taas entisten kauppaneuvosten rahat kansantalouteen pyörimään....

Äänestä

Sillä ehdolla, että määrästä puuttuvat 800 sutta sijoitetaan Helsingin Keskuspuistoon.

Perusteluna on se, että suurin osa meistä susista tykkäävistä vihreistä asuu pääkaupunkiseudulla. Helsingin yliopistossa on luonnontieteen laitos. Suuri susikanta keskuspuistossa antaa hyvän mahdollisuuden villieläinten tutkimiseen luonnontilassa - se on muutenkin kätevää ei tarvitse matkustaa mihinkään hevonkuuseen.

Yliopistolliseen tutkimukseen valittuja susia ammutaan nukutusnuolella ja laitetaan niille radiopanta. Kaikille radiopantasusille annetaan nimi, esim. Erkki. Erkkiä seurataan radiopeilillä ja merkataan reviiri ruutuvihkoon.

Äänestä

... Sinä susia kaipaat lisää?. Eikö olisi parempi antaa enemmän hirvenkaatolupia vähentämään liikaa hirvikantaa? Eikö olisi parempi, että ihmiset söisi hirvet eikä sudet?

Äänestä
  • Siisselikannan kolminkertaistamista.

    Äänestä

  • Kaima näkyy olevan tuota mieltä.

    Äänestä

  • Keskustaporvari kirjoitti:

    Kaima näkyy olevan tuota mieltä.

    Hölmönoloisen äärikepukuoren alla voi hyvin sykkiä lämmin luonnonsuojelusydän. Jopa Kakka-Hokkanen voi olla ihminen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskustaporvari kirjoitti:

Kyllä Suomeen mahtuu hyvin 1000 sutta. Onhan täällä mahtava hirvikanta ja aikoinaan on ollut huomattavasti enemmän susia. Pakko pyörtää aikaisemmat puheet Eu´sta. Luonnonsuojelijana yhdyn täysin tähän ehdotukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu