Mitähän raamattu sanoo kihlauksesta?
Avoliitot tuomitaan kyllä,mutta mites tuo kihlaus on jos asuu erillään?
Avoliitot tuomitaan kyllä,mutta mites tuo kihlaus on jos asuu erillään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
.
...avioliitossa olevaan. Silti heille on luvallista Uuden Testamentin opetuksen hengen mukaisesti olla avioyhteydessä vasta sitten, kun avioliitto on virallisesti vahvistettu oli kyseessä sitten kirkollinen tai siviilivihkiminen.
Avioliiton solmimista edeltävä kihlausaika on tutustumista toista sukupuolta olevaan seurustelukumppaniin riittävän läheisesti, mutta vain sielun ja hengen tasolla, että voitaisiin varmistua siitä, että onko perusteltua luottaa toiseen niin paljoa, että uskaltautuu menemään hänen kanssaan loppuiän kestävään aviosuhteeseen.
Siunausta Jeshuassa !
.
Mitään vihkimistä ei ole säädetty uudessa testamentissa.Se on siinä kun ryhtyy toiseen niin eroaminen on senjälkeen luvatonta mikäli toinen ei ole uskoton.
Osoita paikka jos löydät.
Joosefkin otti Marian tykönsä ja liitto oli sillä valmis.
Mooseksen laistakin vihkiminen puuttui.
Voi olla kihloissa ja asua erillään,ilman että se on Jumalan tahtoa vastaan,vai?
Onko kuitenkin velvoitettu solmimaan avioliiton?
Mitäs jos kihlauksen aikana toteaakin että toinen ei olekkaan juuri se oikea?
Jos et tiedä mität unnet, voi rauhassa odottaa ennenkuin hyppäät sänkyyn. Vasta sitten kun tunteesi ovat niin varmalla pohjalla että tiedät ettet aio erota on eria asia se sänkyyn hyppääminen.
Kyse ei ole nyt siitä miloin sänkyyn mennään!!!
Vaan voinko asua erillään vaikka sormukset on sormessa ilman seksiä?
.
Uusi Testamentti pyrkii säilyttämään kaiken sen hyvän, mitä Vanhassa Testamentissa on säädetty eli ne säädökset, joita Uudessa Liitossa ei nimenomaan mainita aikansa eläneiksi.
Tämän perustelen seuraavalla jakeella: (2.Tim.3:16-17 huomioi, että käytän RK-käännöstä)
"Koko Raamattu on syntynyt Jumalan Hengen vaikutuksesta ja on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi ja kasvatukseksi vanhurskaudessa, jotta Jumalan ihminen olisi täydellinen ja valmis kaikkiin hyviin tekoihin."
Siis on asioita, joita meidän kannattaa tarkastella Raamatun VT:sta. Muistanet varmaan, miten Ya'akov pakeni veljeään Eesauta enonsa Laabanin luo Mesopotamiaan ja työskenteli ensin 7 vuotta saadakseen vaimoksi Raakel'in. Kun tuo 7-vuotisaika umpeutui, järjestettiin heille hienot itämaiset häät ja siihen aikaan oli tapana hääparin viettää hääyö yhdessä eli maata ensi kertaa yhdessä vasta hääjuhlayönä. (1,Moos.29:20-23 valitettavasti muutoin hieno itämainen hääjuhla saa särön tässä esimerkissä, koska Laaban pettää Ja'akovia...)
"20. Jaakob palveli siis seitsemän vuotta saadakseen Raakelin, ja ne tuntuivat hänestä muutamilta päiviltä; niin hän rakasti häntä.
21. Senjälkeen Jaakob sanoi Laabanille: "Anna minulle vaimoni, sillä aikani on nyt kulunut umpeen, mennäkseni hänen tykönsä".
22. Silloin Laaban kutsui kokoon kaikki sen paikkakunnan asukkaat ja laittoi pidot;
23. mutta illalla hän otti tyttärensä Leean ja vei hänet hänen luokseen; ja hän yhtyi häneen."
Vielä muutama sananen kihlautumisesta. Otan siitä esimerkin UT:sta, jota tapaa Jeshuan aikalaiset noudattivat:
a) Matt. 1:18-20,25 (tähän aikaan Jeshuan äiti Miryam ja isä Josef olivat kihloissa, jolloin he eivät vielä olleet maanneet yhdessä)
"18. Jeesuksen Kristuksen syntyminen oli näin. Kun hänen äitinsä Maria oli kihlattu Joosefille, huomattiin hänen ennen heidän yhteenmenoaan olevan raskaana Pyhästä Hengestä.
19. Mutta kun Joosef, hänen miehensä, oli hurskas, ja koska hän ei tahtonut saattaa häntä häpeään, aikoi hän salaisesti hyljätä hänet.
20. Mutta kun hän tätä ajatteli, niin katso, hänelle ilmestyi unessa Herran enkeli, joka sanoi: "Joosef, Daavidin poika, älä pelkää ottaa tykösi Mariaa, vaimoasi; sillä se, mikä hänessä on siinnyt, on Pyhästä Hengestä.
24. Herättyään unesta Joosef teki, niinkuin Herran enkeli oli käskenyt hänen tehdä, ja otti vaimonsa tykönsä
25. eikä yhtynyt häneen, ennenkuin hän oli synnyttänyt pojan. Ja hän antoi hänelle nimen Jeesus."
- - -
Lopuksi vielä lainaus Uuden Liiton aikaisesta hääjuhlasta, johin Jeshua'kin osallistui (Joh.2:1-11)
"1. Ja kolmantena päivänä (tarkoittaa nykyviikon tiistaita) oli häät Galilean Kaanassa, ja Jeesuksen äiti oli siellä.
2. Ja myös Jeesus ja hänen opetuslapsensa olivat kutsutut häihin.
3. Ja kun viini loppui, sanoi Jeesuksen äiti hänelle: "Heillä ei ole viiniä".
4. Jeesus sanoi hänelle: "Mitä sinä tahdot minusta, vaimo? Minun aikani ei ole vielä tullut."
5. Hänen äitinsä sanoi palvelijoille: "Mitä hän teille sanoo, se tehkää".
6. Niin oli siinä juutalaisten puhdistamistavan mukaan kuusi kivistä vesiastiaa, kukin kahden tai kolmen mitan vetoinen.
7. Jeesus sanoi heille: "Täyttäkää astiat vedellä". Ja he täyttivät ne reunoja myöten.
8. Ja hän sanoi heille: "Ammentakaa nyt ja viekää edeskäyvälle". Ja he veivät.
9. Mutta kun edeskäypä maistoi vettä, joka oli muuttunut viiniksi, eikä tiennyt, mistä se oli tullut - mutta palvelijat, jotka veden olivat ammentaneet, tiesivät sen - kutsui edeskäypä yljän
10. ja sanoi hänelle: "Jokainen panee ensin esille hyvän viinin ja sitten, kun juopuvat, huonomman. Sinä olet säästänyt hyvän viinin tähän asti."
11. Tämän ensimmäisen tunnustekonsa Jeesus teki Galilean Kaanassa ja ilmoitti kirkkautensa; ja hänen opetuslapsensa uskoivat häneen."
Koska Jeshua itse osallistui sukulaistensa häihin, niin Hän antoi meille samalla kauniin esikuvan, että mekin niin tekisimme sekä omaistemme kohdalla että muitten läheisten sekä tietysti viettäisimme omia häitämme, jos se oikea löytyy !
Siunausta Jeshuassa !
.
.
Kihlausaika on nimenomaan annettu tarkkailun ajaksi eli sinun ja kihlattusi tulee tarkoin harkita ja punnita mielessään, että onko tämä juuri se oikea.
Voitte ihan hyvin asua erillänne ja kun teille sopia, voitte tapailla omaan tahtiin...
Häitten aika tulee vasta sitten, kun olette varmistuneet siitä, että oikea aviokumppani on löytnyt ja mikäli olet uskossa, niin kihlattusikin tulee olla uskossa Jeshuaan siten, että hän uskaltaa sen myös avoimesti tunnustaa. Mitään piilokomerokristittyä sitä et tarvitse !
Siunausta Jeshuassa !
.