Ihan mielnkiinnosta kysyn: mikä on Nokia-mission ja helluntailiikkeen suhde?
Markku Koivisto on puhetavaltaan helluntailaistyyppinen, ja muutenkin koko mission toiminta on varsin fundamentalistisen makuista. Puheet (siis Koiviston) ovat tyyliltään - ne, joita olen kuullut - kaikkea muuta kuin valmisteltuja: pikemminkin jutustelua, jossa usein ei ole tyylitajun häivääkään.
Minusta Yli-Vainio-vainaan toiminnassa oli paljon samoja piirteitä kuin tässä Koiviston nykyisessä hurnahengessä. Mitä mieltä te muut olette?
Minusta huolestuttavinta koibistolaisuudessa opn se, että siihen vietellään puolustuskyvyttömiä nuoria. Semmoiseen toimintaan syyllistyviä pitäisi ainakin tarkkailla erityisesti. Ymmärtämättömien johtaminen harhaan ei liene kunniaksi uskonnolliselle hurmosliikkeellekään.
Markku Koivisto on puhetavaltaan helluntailaistyyppinen, ja muutenkin koko mission toiminta on varsin fundamentalistisen makuista. Puheet (siis Koiviston) ovat tyyliltään - ne, joita olen kuullut - kaikkea muuta kuin valmisteltuja: pikemminkin jutustelua, jossa usein ei ole tyylitajun häivääkään.
Minusta Yli-Vainio-vainaan toiminnassa oli paljon samoja piirteitä kuin tässä Koiviston nykyisessä hurnahengessä. Mitä mieltä te muut olette?
Minusta huolestuttavinta koibistolaisuudessa opn se, että siihen vietellään puolustuskyvyttömiä nuoria. Semmoiseen toimintaan syyllistyviä pitäisi ainakin tarkkailla erityisesti. Ymmärtämättömien johtaminen harhaan ei liene kunniaksi uskonnolliselle hurmosliikkeellekään.
Vastaukset 28
Vanhimmat
lähetystä parantumiskokouksesta?
minä teen sitä ihka ensimmäistä kertaa.
en tiedä, kuka saarnasi, mutta puhe oli mielestäni samaa luokkaa, kuin sinunkin arvioisi. enemmän se oli siis jutustelu, kuin saarna.
mutta sehän ei ole aina kuitenkaan tärkeää sanajulistuksessa, kuinka hieno puhe on rakenteeltaan ja tyylitavoiltaan.
helluntailiikkeellä ja nokia-missiolla ei taida olla minkäänlaista suhdetta. nokia-illoissa käy väkeä kaikkialta, niin helluntailaisesta, kuin luterilaisestakin piiristä.
nokia-missio on itse mielestään luterilais-karismaattinen järjestö ja niinhän sen toiminta taitaa käytännössä ollakin.
henkilökohtaisesti en tunne vetoa koivistolaisuuteen, koska en koen siinä olevan monta itselleni vierasta juttua.
en yhdistä ylivainiota ja koivistoa toisiinsa ja se EI johdu siitä, että ylivainio oli helluntailainen.
Nokia- missiolla on tyylinsä ja sisältönsä perusteella helluntailaisuuden kanssa paljon enemmän yhteistä kuin luterilaisuuden tai muiden vapaiden suuntien. Se on tehnyt myös helluntaiseurakunnan kanssa yhteistyötä. Nokia- missio toimi helluntaiseurakunnan tiloissa sen jälkeen kun Koivisto potkaistiin luterilaisesta kirkosta ulos.
itse sano kuitenkin olevansa luterilainen, eikä ole siis eronnut kirkosta?
aika vähissä taitaa olla yhteistyö koviston ja paikallisen helluntaiseurakunnan kanssa nykyisin, vai mitä?
tottahan on, että "sisällön puolesta" yhtäläisyyksiä on enemmän helluntailiikkeen kanssa, kuin perinteisen suomalaisen luterilaisuuden. kai tiedät kuitenkin, mitä ns. karismaattinen luterilaisuus pitää sisällään? sitä ilmenee täällä suomessakin..
sitäpaitsi kaikki elävä usko Jeesukseen ponnistaa karismaattisuudesta. Jeesushan oli karismaatikko nro 1, armon tuoja!
No aika vähissä taitaa olla myös koiviston ja luterilaisen seurakunnan yhteistyö nykyisin.
mukaan, se on yhteistyössä vähän kaikkiin seurakuntiin ( paitsi ortodoksit, mormonit, Jt ) Varmaan voisi sanoa, että kannattajia ja vastustajia on kaikista seurakunnista... Minusta ei ole mitään väliä sillä minkä seurakunnan kanssa se toimii...
Mielestäni Jumalalle ei ole olemassa kirkkojen välisiä eroja. Vaan sillä on väliä, että olemme elävässä uskossa Jeesukseen kristukseen... Ei niinkään sillä mihin kirkkoon tai seurakuntaan kuulut..Ei sillä, että kukaan olisi muuta väittänytkään, mutta totesimpa vain..
koivistokin lienee tyypillinen yksityisyrittäjä uskonto-saralla. sitä en ihmettele, ettei mahtunut luterilaiseen karsinaan, mutta ettei mahdu helluntailaiseen, kuvaa oikein hyvin nykyistä tilannetta, jossa pikku-koivistoja putkahtelee sinne sun tänne.
toisaalta taas suomen helluntaiseurakunnat ovat kadottaneet sen helluntaikarismaattisen pohjansa, jolta ovat ponnistaneet. senkin tähden ylilyönti-porukoita syntyy, kuin sieniä sateella.
Jumala tahto on, että seurakunta elää ja uskovalla on kaipaus elää tuota elämää.
huom! elämällä en tarkoita nauru- ja jumppailmiöitä ja niitä seuraavaa menestysoppia.
mitä tuo kuuluisa yhteistyö seurakuntatasolla käytännössä pitää sisällään?
"pienempiä" tilaisuuksia on järjestetty eri seurakuntien tiloissa mutta nykyään melkeinhän ne taitaa olla isoissa saleissa yms paikoissa.... ja talkootyöläisiä tapahtumiin on ollut eri seurakunnista.. ainakin nämä tiedän.. Ja kävijöitä on kaikista eri seurakunnista, se ei ole suljettu tilaisuus vaan avoimet ovet periaatteella. Tosin en ole nyt viime aikoina käynyt tai kuullut siitä mitään... Joten tämä saattaa olla vanhentunutta tietoa :-)
peräänkuulutankin: jätetään oma seurakunta ja mennään talkoilemaan nokia-missioyhteisöön.
automaattinen kysymys kuuluukin: hajoittavatko nokia-mission kaltaiset yhteisöt paikallisseurakuntia?
ja sehän saattaa vaan lisätä sitä kiintymystä ja hengellisen kodin tuntua siinä omassa seurakunnassa.
Yksi yhteinen seurakuntahan ei muutenkaan tapahdu kuin vasta taivaassa. Siihen asti on olemassa erilaisia kirkkoja ja seurakuntia...
rekisteröity nimimerkki ja galleria sivu meille uteliaille ;-D
ai lisää kiintymystä omaa seurakuntaa kohtaan? ainoastaan siinä tapauksessa, kun aidan toiselta puolelta ruohoa nauttinut huomaa tullensa petetyksi.
vaan... onneksi on erilailla ajattelevia ihmisiä ;-)
sehän on vaan Jumalan luomaa rikkautta myös meidän uskovien kohdalla !
ikää on jo liiankin kanssa, mutta se ei paina.
sukupuolikin on.
en käy elokuvissa juuri lainkaan.
mielimusiikkia on kaikki muu paitsi ei iskelmä, eikä operetti.
suomalaista tanssimusiikkiakaan en ymmärrä ollenkaan. paitsi tango unto monosen ja iiro rantasen esittämänä.
pukeudun kierrätysvaatteisiin eli sokokset ja stokmannit ovat vieraita paikkoja.
vapaa-aikanani LEIVON PULLAA ja SIENESTÄN, paitsi talvella, jolloin enimmäkseen makailen.
jos voittaisin miljoonan, ostaisin saksalaisen pakettiauton.
*tode sanoo:*
"ja kun he saapuivat Jerusalemiin, niin SEURAKUNTA, ja apostolit ja vanhimmat ottivat heidät vastaan; ja he kertoivat, kuinka Jumala oli ollut heidän kanssaan ja tehnyt suuria." apt.15:4
Mitään karsinoitahan elävä kristitty ei tarvitse, kristittyjen yhteys on Jeesuksen tahto.
Tietysti maaseudulla on ahdashenkisempää, ei olla totuttu muihin uskoviin kuin omaan jäykkään seurakuntaan, mutta uskovien herääminen muuttaa kyllä pienemmätkin paikkakunnat.
Kun Koivisto kävi Helsingin Saalem-seurakunnassa http://www.saalem.fi/srk_esittely/historiasta_nykypaivaan.php oli käytävillä eteisessä 400 henkeä seisomassa ja 500 käännytettiin pois ovelta, saliin mahtuu 1620. Järjestysmiehet kertoivat kolehdin olleen seurakunan suurin koskaan keräämä. Monet toivovat Koiviston uutta vierailua. http://www.saalem.fi/tapahtumat/kuukausiohjelma.php
Viime lauantaina Nokiamission kokouksessa http://www.nokiamissio.com/ Helsingin kulttuuritalolla oli 1300 henkeä kaikista uskonsuunnista. http://www.kulttuuritalo.fi/tapahtumat.php
lähtien seurakunnan pastorin puheessa pitää olla tyyli tajua..asiaa siinä pitää olla..sanoit että pelkäät että nuoria vietellään siihen...ei vietellä vaan kutsu käy monelle ja he haluavat kokea sen vaikka sitte koiviston kokouksessa...muuten homoseksuaalisuuteen vietellään nuoria ja opetetään pitämään sitä normaalina onko sulla moisesta kokemuksia???
Homoksi ei kukaan viettelemällä muutu. Uskovaiseksi tuntuu muuttuvan. Siinä on iso ero.
Tyyliyön puhe on huono puhe, olipa aihe mikä tahansa.
susta tuntuu että uskovaiseksi vietellään...tuo "susta tuntuu" on sillai häilyvä käsite kattos tuntu ei ole tiedon väärti eikä mutu tuntumalla kannata ottaa vakavasti kantaa...uskovia on erillaisia ja seurakuntia kans on erillaisia ja mä tiedän että kaikille löytyy seurakunta yhteys mut mihinkään seurakuntaan kuulumalla ei pelkästään tulla uskoon
Iminen voi esimerkiksi sairauden tai puolisosta eroamisen seurauksena joutua henkisesti tasapainottomaan ja heikkoon tilaan. Lahko tarjoaa jäsenilleen voimakasta yhteisöllisyyttä, joka voi tuntua turvalliselta ja lievittää yksinäisyyttä. Tällainen heikko ihminen voi jopa spontaanisti hakeutua yhteisön jäseneksi, jolloin hänet on helppo lumota, koska hän on rakkaudeksi naamioidulle manipulaatiolle altis.
Olen samaa mieltä siitä, että Koiviston toiminta on samankaltaista kuin Ylivainion.
Niilo Ylivainio toi Suomeen ihmeiden ja kokemusten nälän.
Koivisto tekee sitä samaa nyt, ja nuoret jotka eivät kiinnostu narkista, alkoholista, jne kiinnostuvat nyt uudenlaisesta "narkista":
Ihmeet ja merkit, ja kaikki yliluonnollinen toiminta.Se tuo vipinää ja jännitystä ja kun vain on johdon kanssa samaa mieltä eikä kyseenalaista, saa vielä hyvän virankin.
Huonolla itsetunnolla varustetut nuoret, saavat nyt kerrankin päteä ja tuntea olevansa tärkeitä ja ihmeellisiä sekä merkityksellisiä henkilöitä.
Tunteilla pelataan ja kansa hurmioituu.
Sopivaa taustamusiikkia oikean tunnelman luomiseksi, ja avot!
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?ref=Sananl. 17:28&rnd=1128887950279
Olen pettynyt kun oletkin taas täällä!
Tee parannus homouden synnistä ja ota vastaan pelastus Jeesuksessa, niin sitten saat olla täällä niin paljon kuin haluat. Ja mielellään vaihda nimimerkkiä!
Jos toinen ihminen on noin vastenmielinen, miten luulet Jumalan ajattelevan sinusta?
Poikalapsella on yhtä suuri oikeus kirjoittaa täällä, kuin sinullakin!
Tämä kun ei nyt ole helluntaiseurakunta, ja sinä et ole "vanhemmistoveli", joka saa täällä syrjiä
jo syrjittyjä ihmisryhmiä.
Päde vain siellä omassa seurakunnassasi, on minun neuvoni, ja mieti, mitä se ihmisyys ja inhimillisyys oikein tarkoittavat?
Olisko sillä jotain tekemistä uskovaisuuden kanssa?
Kyllä kai tämä palsta mielipiteiden vaihtoa varten nimen omaan on. Voi tietysti paasata sovintoverestä tai jostain muusta teesistä mutta lienee kai täällä sijaa keskustelulle myös ihan oikeista asioista. Se kun kuitenkin on niin, että noilla lahkolaisten alinomaa toistamilla annaelämäsijeesukselle-tyyppisillä hokemilla ei ole paljoa tekemistä sen todellisen elämän kanssa, jota itsekukin täällä elää kituutellaan.
En ole luvannut lähteä tältä foorumilta. Homo olen hautaan asti, kuten kaikki muutkin homot ovat. Jos se on sinulle ongelma, en voi asialle mitään.
Tässä ketjussa ei ole teemana homous eikä mikään muukan siihen liittyvä. Ota siis sinäkin kantaa Nokia-herätykseen, vaikka homofobiasi kuinka kiihottaisi sinua horisemaan "synnistä".
Hyvä että joku esille näitä usknnollisia
pääjehuja käsittelyyn tänne areenalle.
Toivottavasti jonku silmät aukeisi ja
totuus pääsisi näkymään. Niilo Y-V on
se Suomen pyhimys ja Markku K sitten se
manttelin perijä. Kummankin puuha oli ja on
väärän kristillisyyden julistaminen.
Raamatun mukaan Evankeliumi on Jumalan
Voima = Jeesus Kristus! Ei siis ihminen
ja ihmeet ja merkit.
http://www.nokiamissio.com/