Löytyykö kuvia valmistuvasta suuresta mahtavasta uudesta mormooni-ihmisten temppelistä täällä internetissä?
Olisin kovin kiitollinen linkeistä-
Milloin se taas valmistuukaan,haluaisin varata aikaa
siunaustilaisuuteen.
Olisin kovin kiitollinen linkeistä-
Milloin se taas valmistuukaan,haluaisin varata aikaa
siunaustilaisuuteen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
http://www.lds.org/temples/construction/0,11437,1940-1-166-0,00.html
Avoimien ovien päiviin ei tarvitse varata aikaa. Niistä ilmoitetaan vajaan vuoden kuluttua. Temppelin käytöön vihkimiseen voivat osallistua vain jäsenet.
vain jäsenet?
"Avoimien ovien päiviin ei tarvitse varata aikaa. Niistä ilmoitetaan vajaan vuoden kuluttua."
Jos kristitty haluaa osallistua avoimien ovien päivään, saako hän kantaa näkyvästi kristillistä symbolia eli ristiä kaulassaan tai muualla?
Jeesuksen rukoilemista ette tietenkään voi sinänsä estää, mutta saako kristitty rukoilla ääneen (ei siis huutaen vaan normaalilla puheäänellä), että Jumala vaikuttaisi niin, että tämän paholaisen temppelin vaikutus jäisi mahdollisimman vähäiseksi?
Esittämäsi kuvat olivat aika laajalta alueelta. Voisitko liittää vielä sellaisia kuvia, joissa näkyy paholaisen tunnukset eli pentagrammit vai pannaanko ne paikalleen vasta vihkimisen jälkeen?
ristin käytto tietenkin sopii missä vaan, mutta hyvän maun vastaista on tehdä sillä mielenosoitusta temppelialueella. Mistä olet kuullut, että meillä olisi jotain Kristuksen rukoilemista vastaan? Tosin me rukoilemme Isää, kuten Kristus neuvoi: Rukoilkaa siis te näin: "Isä meidän, joka olet taivaassa..."
Et tiedä mitä esität, kun kirjoitat tällaista: "Jumala vaikuttaisi niin, että tämän paholaisen temppelin vaikutus jäisi mahdollisimman vähäiseksi?"
tulleet valvomaan rakennustöitänne. Muuten Tapani oletko humanoidi vai oletko syntynyt maan päällä
Tellus nimisellä planeetalla.
kuten huomaat, meillä on taivaallisia rakentajia. Ha laskeutuvat kuparinvärisissä aluksissaan neuvomaan, valvomaan ja jopa tekemään vaativimmat työt ;-)
Ilmoitelkaa sitten palstalla kun temppeliin pääsee excursiolle tällainen "filistealainen"
Vieraile sivulla http://www.helpingmormons.org/temples.htm
Draaman keinoin tehty jännittävä esitys. En tiennytkään, että rituaalit ovat noinkin salaisia. Tottakai haluan käydä temppelissä ennenkuin se on ulkopuolisille myöhäistä.
Samalla yritetään tuputtaa lähetyssaarnaajia käymään kotonanne.
Sama kuin kävis jonkun luksushotellin aulassa ja sais sieltä nipun Vartiotorneja.
Tule, tule vain. Meillä on parhaat bileet, pyrotekniikka ja sauhukoneet viimeisen päälle, dj:t suoraan Suolajärveltä. Kuumimmat ambient ja trance/psycedelic-trance -biitit. Meno vallan mahdoton!
"Marriot" loistoholeiketju.
Turust
tulossa!
Osaatko sanoa kuinka paljon mormoonit joutuvat
rahojaan panemaan rakennustyön toteuttamiseksi?
Teettekö ehkä talkootyötä kuten veljenne Jehovan Todistajat?
Kuinka monta ihmistä nyt sitten mahtuu kerralla
jumalanpalvelustoimituksiin? Tarkoitan seurakuntalaisia ja papistoa yhteensä?
"ristin käytto tietenkin sopii missä vaan, mutta hyvän maun vastaista on tehdä sillä mielenosoitusta temppelialueella."
En puhunut mielenosoituksesta, vaan normaalista pukeutumiseen kuuluvasta rististä.
Entä saako (en itse aio tulla) paikalle paidassa, jossa on paholaisen symboli eli pentagrammi? Se varmaan käy, kun näitä samoja tunnuksia on itse temppelissäkin.
Kertaakaan en kuullut map-kirkossa Isä Meidän-rukousta!
Se oli aina enemmän tai vähemmän samalla kaavalla! ensin kiitetään Smithin palautetusta evankeliumista ja Kristuksesta, pyydetään siunausta ja päätetään rukous Kristuksen nimeen...
Mutta että "Isä Meidän"... eieieie!
varmasti kaikilla sisarilla tulee nyt kylmät väreet, kun temppeliä tehdään ja kuvia voi katsella. Kun itse olin kirkon jäsen, meillä naisilla meni aina kylmät väreet kirkossa, jos joku johtaja puhui tai jotakin muuta tapahtui. oletimme, että se oli pyhä henki, mutta en ole varma.
Ihan höpöjuttu! Massahsyteriaa ja massasuggestiota!
Pysykää kaukana noista henkivaltojen tyyssijoista!
taas pulina käy. Kateelliselta kuulostaa.
MAP-kirkossa leviävät kätten päällepanemisen kautta riivaajahenget ihmiseltä toiselle. Jos joku on useampaan kertaan siunattu eri tehtäviin tai saanut voitelua päähänsä sairastamisen takia, hänessä voi olla kymmeniä riivaajahenkiä. Ensimmäinen vaaran paikka on pikkuvauvalla, joka 'siunataan' kirkossa. Sama jatkuu lapsen sairastaessa ja 8-vuotiaana kasteen jälkeen annettavassa 'pyhän hengen lahjassa' tulee riivaajahenkiä lisää.
Itse näin konkreettisesti kodissani, miten nämä pahat henget vaikuttivat pappeudenhaltijan kautta, jolle ne olivat siirtyneet kätten päällepanojen kautta ties keiltä ja mistä.
Kun jokaista tavanomaista 'siunaamista' tekemässä on kolme vanhinta, voi kerralla siirtyä riivaajahenkiä 'siunattavaan' kolmesta ihmisestä.
Kannattaisi tosiaan katsoa, millaisten käsien alle pääklultansa antaa 'siunattavaksi'. Seuraukset voivat olla vakavat.
Ei kai kukaan kristittykään voi olla noin taikauskoinen.
Kyllä Raamattu riivaajista puhuu ja Jeesus ajoi ulos riivaajia. Ovatko riivaajat mielenterveyshäiriöitä, pakkomielteitä, sairaalloisia riippuvuuksia, fundamentalistista oikeaoppisuutta, rakkaudettomuutta, välinpitämättömyyden henkeä, ilottomuutta, masennusta, työnarkomaniaa tai uskonnollista suorittamista, sitä en tiedä. Omassa perhepiirissäni olen nähnyt näitä kaikkia, olen kuullut mormonipappeudenhaltijan kiroavan toisen ihmisen pappeuden valtuudella sanoen, että hänellä on avaimet kirota toinen ihminen.
- Kristuksesta tämä ei ole. Joko se on vain mormonismia tai sitten se on paholaisesta. Paholaiseksi minä ymmärrän kaiken elämää tuhoavan, kutistavan ja sairastuttavan joka on Jumalan ja elämänilon ja kasvun vastakohtaa. En siis usko persoonalliseen pahaan tai persoonallisiin riivaajahenkiin. Mutta selkeyden vuoksi käytin tuota uskonnolliseen kieleen kuuluvaa ilmaisua.
En usko mihinkään sellaiseen, kaikki tuo on minusta ihan selvää taikauskoa (yliluonnollista).
Hmmm.
Mutta voit mennä Kirkon julkisille sivuille ja etsiä sieltä. Miten löydät julkiset sivut on taas eriasia, kun noita vastustajan sivuja on tuvan täydeltä sekoittamassa totuudenetsijöiden spasmoja.
Julkisilta sivuiltalöydät mahdollisuuden etsiä eri maiden sivuja oikeassa ylä nurkassa olevan listan avulla valitse Finland ja eiköhän sieltä kuvia löytyne.
Mieti nyt vähän miten kirjoittelet tänne, eihän kukaan uskalla kiinnostua mormonikirkosta jos porukka on noin kitkerää.