Vapaa-ajattelijoiden pakkomielteinen ja ahdasmielinen katsomus ei ole vapaata ajattelua. Mitä vapautta muka on, että systemaattisesti kielletään eri ajattelumallit? Jos vapaa-ajattelijoiden keskustelupalstalla tuo ajatuksen Jumalasta myönteisestä näkökulmasta, viestit tulkitaan julistukseksi ja poistetaan.
Tämän epäkohdan ymmärtävät useimmat, jonka seurauksena vapaa-ajattelijat ovat pieni mutta äänekäs ateistiretkue. Eroa ajoissa, ole aidosti vapaa.
============>
Vapaa-ajattelijoita ärsytti armo-kampanja, ja vertasivat sitä heidän eroa kirkosta-kampanjaansa. Markkinoinnissakaan ei saa antaa kilpailijasta huonoa kuvaa, joten mikäli kampanjoita voisi verrata, olisi kirkon kampanjan täytynyt olla yllä esitetyn kaltainen. Sitähän se ei ollut.
P.S.
Tuo Eroa kirkosta-teksti pitää muuten paikkansa, sillä ovat muuten harvinaisen tiukkapipoista porukkaa ja käyvät esimerkistä, miten käy kun ahdasmielisyys ja häpeämättömyys käyvät käsi kädessä.
Tämän epäkohdan ymmärtävät useimmat, jonka seurauksena vapaa-ajattelijat ovat pieni mutta äänekäs ateistiretkue. Eroa ajoissa, ole aidosti vapaa.
============>
Vapaa-ajattelijoita ärsytti armo-kampanja, ja vertasivat sitä heidän eroa kirkosta-kampanjaansa. Markkinoinnissakaan ei saa antaa kilpailijasta huonoa kuvaa, joten mikäli kampanjoita voisi verrata, olisi kirkon kampanjan täytynyt olla yllä esitetyn kaltainen. Sitähän se ei ollut.
P.S.
Tuo Eroa kirkosta-teksti pitää muuten paikkansa, sillä ovat muuten harvinaisen tiukkapipoista porukkaa ja käyvät esimerkistä, miten käy kun ahdasmielisyys ja häpeämättömyys käyvät käsi kädessä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
tarvitse "liittyä" mihinkään ei sen kummemmin kirkkoon kuin vapaa-ajattelioihin vaan olla aivan vapaa ajattelija.
Se että jotkut ovat tiukkapipoisia niin siille ei paljon voi. Antaa heidän olla.
Mitä vapaus itse asiassa on. Useimmin tulkitaan vapaus vapautena jostakin mutta mielestäni vapaus on vain vapautta ei sen enempää puolesta kuin vastaan.
Vapaus on sidonnaisuuden ymmärtämistä.
Vapaa-ajattelija on samallainen nimitys kuin kristitty. Ei se tarkoita vapaasti ajattelevaa, yhtä vähän kristityt ovat ristiinnaulittuja.
Kirje galatalaisille 2
19. Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,
20. ja minä elän, en enää minä, vaan Kristus elää minussa; ja minkä nyt elän lihassa, sen minä elän Jumalan Pojan uskossa, hänen, joka on rakastanut minua ja antanut itsensä minun edestäni.
Mukavata, että silmät aukenevat.
sinähän se sokea olet.noki noki kanaseni, huomenna päädyt pataan.
jeesus oli maailman ensimmäinen kalifornialainen.sillä oli pitkä tukka,kulki kaapu päällä,sandaalit jalassa,nautti punaviiniä,puhui rauhasta ja rakkaudesta ja perusti oman uskonnon.
Voisitko mainita nimeltä pari muutakin ?
Vapaa-ajatteliana ehdotan, että mikäli tuette ja kannatatte vapaa-ajattelemista, niin älkää kuuluko vapaa-ajattelijoihin.
Vapaa-ajatteliat eivät ole valmiita vastaanottamaan ajatuksia, jotka kiistävät tieteellisen maailmankuvan. He ovat niitä, jotka nauroivat Einsteinille. He luulevat jo tietävänsä kaiken, eivätkä siksi näe syytä enää kiistää valmiita ajatuksiaan.
näihin "vapaa-ajattelijoihin", enkä tule kuulumaankaan. Sama pätee tietysti lähes jokaiseen kansalaiseen, vapaa-ajattelijat ovat visusti hiljaa omista jäsenistään, heidät kun lasketaan promilleissa. Siitä olen samaa mieltä, että heidän maailmansa on ahdas ja riitaisa.
Heti kun tunnustaudut vapaa-ajattelijaksi, et ole enää vapaa ajattelija. Sanoilla leikkiminen on kivaa.
Joidenkin osaksi lankeaa muuttaa maailmaa. Joidenkin osaksi olla eri mieltä. Itse en ole kuulunut maailmanparantajiin.
Kun jo vihdoin kysyt filosofian hyödyllisyyttä, olet ottanut jo yhden väärän askeleen.
Aforismit ovat hauskoja.
aforismit ovat ajatuksillä leikkiä, sinä leikit sanoilla. Sivistyksen kintakiilto ei tuo sinulle oikeaa sivistystä, tollo.
Jos a)kykenee erottamaan ensimmäisenä lauseena olleen huomautuksen tätä seuraavista aforismeista, b) kyseistä mielipidettä ei olisi ilmaantunut lainkaan.
Kolmanneksi, onko minun vikani, jos sinä et niitä tajua, etkä tunne niitä syviä, joita kyseiset aforismit tuskin edes raapaisevat?
Neljänneksi, jos haluat ajatella ajatuksilla olevan sisältöä senkään enempää kuin sanoilla leikkiminen, on asenteesi varsin tylsä. Kuinka sen ilmaisisi... - tollo?
... että kun et ole vapari koskaan ollut, mihin perustuu näkemuksesi:
"---heidän maailmansa on ahdas ja riitaisa."
En ole koskaan mihinkään vapaa-ajattelijoiden järjestöön liittynyt vaikka kirkosta erosinkin. En voi siis vapaa-ajattelijoista erotakaan.
Ei ole vain yhtä ainoaa syytä erota evankelis-luterilaisesta valtionkirkosta. Jokaisella on omat perusteensa. Myös uskovaisia eroaa kirkosta.