Aamulehti: Sauli nuolee turkkilaisten perseitä

tilaama tutkimus tipahti luukusta tänään. Suomalaisista 99 prosenttia vastustaa Turkin jäsenyyttä EU:ssa. Sauli ja Saulin puolutoimisto ja heidän tilaaman Aamulehden tutkimus puhuu täyttä paskaa.
9271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...

Äänestä

Sanoma ja Alma Media vedättävät niin kuin EU:n perustuslakisopimuskysymyksessäkin. ÄLÄ usko!

Äänestä

Suomen kovin porvari, joka tuottaa Taloustutkimuksessa gallupit sille valtiovarainministeri-Eerollekin?

Äänestä

miksi monet vaikutusvaltaiset tahot niin haluaisivat turkin eu-jäseneksi. Turkissa on paljon ihmisiä ja halpaa työvoimaa. Toisaalta eu-jäsenyys tarkoittaa että eu-kansalaiset turvaavat yrityksien sinne menon. Aivan kuin aikanaan pankkituki, jolla veronmaksajien rahoilla rahoitettiin kasinopelin haitat ( ja vieläpä lisättiin niitä haittoja) ja pankkien hotkotus.

Turkkiin on paljon helpompi mennä sijoittajien takomaan rahaa kun on eu turvana. Jatkuvasti hössötetään että turkin on laitettava ihimisoikeusasiansa kuntoon mutta se nyt on vain sellainen populistinen syy.

Samoin eu-vastustajat leimataan islamilaisuutta suvaitsemattomiksi. Mutta voi jäsenyyttä vastustaa ihan sillä että sen tietää maksavan eu:n veronmaksajille kymmeniä miljardeja euroja. Kai sitä maksajillakin voi olla mielipide?

Äänestä

Turkin jäsenyys on hyödyllinen kaupallisesti ja mm. lisää Suomen turvallisuutta, koska Turkista tulisi selkeästi EU:n suurin islaminuskoinen jäsen.

On siis hyvin ikävää, että Suomessakin on asiaa ymmärtämättömiä, jotka myötäilevät Ranskan, saksan ja muiden maiden rasismiin vivahtavia mielipiteitä turkkilaisista

Äänestä
  • Kyse ei uskoakseni ole rasismista, vaan nimenomaan IHMISOIKEUS-kysymyksistä.
    Nyt nostaa taas oikeisto-ajattelu päätään, tulee väistämättä mieleen halpatyövoima. Sorry, mutta olematta vasuri, en myöskään luota oikeistoon.

    Perustelkaa, että saatte ääneni..!!!

    Äänestä

  • Yrtzi kirjoitti:

    Kyse ei uskoakseni ole rasismista, vaan nimenomaan IHMISOIKEUS-kysymyksistä.
    Nyt nostaa taas oikeisto-ajattelu päätään, tulee väistämättä mieleen halpatyövoima. Sorry, mutta olematta vasuri, en myöskään luota oikeistoon.

    Perustelkaa, että saatte ääneni..!!!

    Kun viittasit halpatyövoimaan, niin tarkoitat, etteivät turkkilaiset saisi muuttaa muualle Eurooppaan ansaitsemaan paremmin kuin omassa maassaan, mutta suomalaisille sen pitäisi olla sallittua?

    Äänestä

  • Jaba_43 kirjoitti:

    Kun viittasit halpatyövoimaan, niin tarkoitat, etteivät turkkilaiset saisi muuttaa muualle Eurooppaan ansaitsemaan paremmin kuin omassa maassaan, mutta suomalaisille sen pitäisi olla sallittua?

    Käsittääkseni sorvailu EU-tuista on aika kinkkistä. No kyllähän britit ja sakemannit tajuavat että jotain sulle on multa pois. Toisin kun Suomen poliitikot. ("Joojoo jeejee EUEU direktiivi seonjopäätettyeeuussa kylmeyritettiinkimutku.")

    Turkissa on pirusti turkkilaisia ja jotain suokuokkakivipelto-jussuffeja. (Ei siinä mitään. Niin pitääkin.) Kysyn vaan että kuka ne tuet maksaa? Siitä pitää keskustella nyt, eikä sitten kun Turkki on jo jäsen.

    Äänestä

Turkki, ja paskat.
Kirjoittanut: loponen J. homo 12.10.2005 klo 15.42
   Vai on 75% turkin jäsenyyden kannalla?
Ja paskat.
Aamulehti yrittää vääntää törkeästi, suorastaan
vanhaan kunnon kommarityyliin meitä Turkkiin... lisää kebabbia lisää!!
Asia taitaa olla kuitenkin aivan toisin:
EU (eräät tahot) haluaa turkin astinlaudaksi kaukaasian öljykentille. Öljy, tuo perkeleen musta haiseva merikomposti on tässä avain kysymys. Se vain on niin että KAIKKI hamuaa sinne: USA etsii uutta tukikohtaa, Venäjä lisää painettaan, Islamilainen maailma, Intia... ja nyt piskuinen Suomi, tai siis ainakin Aamulehti. Ja tässäpä on vielä sellainen hassu NATO -virityskin, siis että jos ja kun Kaukaasian skenaario virittyy sotilaalliseksi, on eräillä tahoilla halua sitoa Venäjän luoteiskulmille 22 divisioona, joka on pois Kaukaasiasta USA:n ja NATOn armeijaryhmien tieltä. Suomen NATO jäsenyys sitoo tämän, mutta ei Eestin, Latvian eikä Liettuan. Ne sitoo rykmentin per kantri.

Voinhan olla väärässäkin. Mutta pahoin pelkään etten kauheasti.

Salem aleikum!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saulin kirjoitti:

tilaama tutkimus tipahti luukusta tänään. Suomalaisista 99 prosenttia vastustaa Turkin jäsenyyttä EU:ssa. Sauli ja Saulin puolutoimisto ja heidän tilaaman Aamulehden tutkimus puhuu täyttä paskaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu