Vihreä liitto - nimensä mukaisesti ja liikkeen perustamisaikoina - taisi olla mm. parempia elinoloja ajava puolue.
Miksi siis niitä parempia elinoloja Vihreät ovat hallituksessakin ajaneet vain pääasiassa helsinkiläisille?
Samanlainen eteläsuomi- ja kaupunkipuolue kuin kokoomus ja demarit.
Vihreän liiton luonnonsuojelulliset ajatuksetkin lähtevät hyvin kaupunkilaisihmisen ajatusmaailmasta: suojellaan se luonto tuonne jonnekin että halukkaat kaupunkilaiset voi sitten hypätä autoihinsa (muutenhan sinne naturaan ei pääse kun yleiset liikennevälineet on ajettu alas) ja käydä katsomassa kerran viidessä vuodessa - jos viitsivät.
Suomalainen maan- ja metsänomistaja on ollut aina tämän maan paras ja ainoa todellinen luonnonsuojelija. Heidän ansiostaan tässä maassa on vieläkin hienoa metsäluontoa. Tehometsänhoito, jonka ovat ajaneet vallalle vihreiden hallitusystävät, kokoomuslaiset metsäpatruunat ja sosiaalidemokraattiset tehdastyöläiset, on ollut se tuholainen - harva maaseudun asukki on niitä helvetinkoneita edes halunnut metsäänsä hyörimään.
Se, että vihreät näin vaalien alla loikkasi hallituksesta ydinvoiman varjolla ei muuta yhtään mitään - vuosien varrella olisi ollut paljon tärkeämpiäkin asioita taisteltavaksi ja parempia syitä lähteä vallankahvasta.
Miksi vihreä liitto on kaupunkipuolue???
Maaseutu kunniaan
0
164
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803