Miten voi olla mahdollista

helluntaiseurakunnan saarnaaja sanoi kokouksessa, että hänelle tuli sellainen tunne, että joku täältä kuolee lähiaikoina ja pyysi sitten ihmisiä tulemaan siunattavaksi hänen luokseen?

onko tämä kovinkin yleistä?

itse olen raivoissani asiasta, koska se säikäytti minulle läheistä ihmistä joka oli vasta ensimmäistä tai toista kertaa kokouksessa.
7287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Miten voi olla mahdollista"

Kaikki on mahdollista sille, joka uskoo.
Hölmö saarnaaja uskoi omia omia horinoitaan. Tunteidensa vietävissä oleva ihmisparka hänkin.

"onko tämä kovinkin yleistä? "

En usko. En ole koskaan kuullut.

Ota yhteyttä saarnaajaan ja kerro kokemastasi. Palaute on tärkeää, jotta hän ottaisi opikseen.

Äänestä

Minusta tuo oli epäasiallista pastorilta.. Itse vähän vierastan ajatusta, että tuollainen asia vain päästetään suusta ilman harkintaa ja vielä kokouksessa... tosin sitähän ei tiedä, että oliko hänelle annettu joku ihminen, jolle osoittaa ne sanat, mutta ei vaan halunnut sanoa suoraan sille ihmiselle... Mutta minusta vähän outoa !

Äänestä

Hän oli harhaopettaja ja halusi ihmisten luulevan että hänellä on joku mystinen Jumalalta saatu kyky tietää asioita ennalta. Olen törmännyt jos jonkinlaisiin "puoskareihin" jotka puhuvat mitä sylki suuhun tuo. Liian monet leveilevät yliluonnollisilla kyvyillään ja yrittävät siten osoittaa olevansa "suuria Jumalan voideltuja ja valittuja" Mutta me tiedämme että monetkin jotka ovat tehneet monta voimallista tekoa voivat joutua kuulemaan sanat "En ole koskaan teitä tuntenut - menkää pois minun tyköäni kaikki te vääryydentekijät"

Syy noiden sanojen kuulemiseen on se että on saatu jostakin joitakin kykyjä mutta niitä on alettu käyttää väärin esim oman "hengellisen egon" pönkitykseen.

Äänestä
  • ......................

    Äänestä

Olitkohan Helsingin Siionissa ja Tauno Rantala puhui nuo sanat? tai Esa Suojalan piirissä.Olisikos sitten ollut Paavo Järvinen Siionista?

olen kuullu heidän rohvetoivan omiaan.

Äänestä
  • äitini oli ja äitillä ei ole mennyt kovin hyvin viime aikoina ja hän haki turvaa seurakunnasta, no okei, myös ruokapakettia, mutta kuitenkin jäi kuunteemaan myös tilaisuutta ja sitten siellä joku älypää menee sanomaan tuollaista, joka sai kylmät väreet menemään äitini selässä.

    Itse olen rukoillut että äitini saisi seurakuntayhteyden ja yhteyden Jeesukseen.

    Kyse ei ollut mainitsemistasi saarnaajista.

    Äänestä

  • .....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


että. kirjoitti:

helluntaiseurakunnan saarnaaja sanoi kokouksessa, että hänelle tuli sellainen tunne, että joku täältä kuolee lähiaikoina ja pyysi sitten ihmisiä tulemaan siunattavaksi hänen luokseen?

onko tämä kovinkin yleistä?

itse olen raivoissani asiasta, koska se säikäytti minulle läheistä ihmistä joka oli vasta ensimmäistä tai toista kertaa kokouksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu