sinne! Niin! Että tiaroksi vaan kaikille! Kyllä se Sjoki on mahrottoman huippu paikka..
Mul on ikävä
Justiisa
81496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No niin onkin! Sen takia mä en täältä mihinkään lähärekkään!!! :D
Onnea teille kahdelle, vissiin syntyperäisiä pohjalaisia kumpikin. Itse asuin vajaa kuusi vuotta Seinäjoella, ja vaikka siellä paljon hyviä tyyppejä onkin, niin SE VAAN ON, että ei-pohjalaisella tulee jossaikin vaiheessa mitta täyteen:
- pieni kaupunki, samat naamat ja sisäänpäinlämpiävyys
- ei kovinkaan nättiä, (lähes) kaikki vanhat kauniit rakennukset on purettu
- "maisemat": aakeus ja laakeus sekä järvien puuttuminen (Kyrkkäriä ei TODELLAKAAN lasketa!) ei sykähdytä muualta tullutta
Ja ennenkaikkea:
- pohjalainen ylpeys ja kateellisuus, ylitsevuotava kotiseuturakkaus (jokainen voi miettiä mitä seurauksia sillä mahdollisesti on) ja "m'oon meiltä" - asenne, joka loppupeleissä ilmenee myös nuorilla. Aluksi ihastutti, lopulta vihastutti ja ÄRSYTTI!!
Joo, ei tosiaankaan ole ikävä sinne asumaan. Mutta kiva on käydä kerran vuodessa, koska niinkuin aluksi sanoin, monta hyvää (pohjalais-)tyyppiä sinne jäi. Ja sen jälkeen osaa taas arvostaa nykyistä asuinpaikkansa..
Mutta hyvät jatkot teille ja muille pohjalaisille, pitäkää periaatteistanne kiinni! Ja huomatkaa: se on parempi sekä teille että minulle, että ymmärsin muuttaa sieltä pois :)
Ilmeisesti neidillä on jääny aamu pillerit ottamatta, ehkä me pärjätään ilman Ibi lovea täällä, mutta hyvää jatkoa ison kirkon typy (:
sisäänpäinlämpenevyys! Kai sitäkin? Mutta loppuviimein samajuttu jokapaikassa! :) Näin se vain on!
No en onneksi ole edes joutunut asumaan siellä koskaan!!! Pari tuttua asuu siel ja sen takia on tullut käytyä tsekkaamassa kylä pahanen. Ei siis niin mitään nähtävää ja tylsä kaupunki. Provinssirock taitaa olla kaupungin ainoa vetonaula.
Ja kirjoittaja oli ihan oikeassa niiden so call asenne vammasta ja kotiseuturakkaus skeidasta:)Mut eiköhän siel joku ns. hyväki tyyppi ole, vaikka nämä tuttavani eivät niihin kuulukkaan, niin pidän jostain ihme syystä kulissi ystävyyttä pystössä. -Tai en oikeastaan enää, kuulosti niin tyhmältä! En ainakaan poikkea Sjoelle!
Varmasti hyvä näin.
NYT TULEE KEHU!!!
Seinäjoella on tän maan paras kiinalainen ravintola (tosin pakko tunnustaa että ihan kaikissa en ehkä ole käynyt)! Siis se siellä Torikeskuksen alakerrassa.. En ole isolta kirkolta yhtä hyvää löytänyt.
"Keito vai salaati?!"
Olen käynyt siellä ja parempia, huomattavasti parempiakin on!
Että heh heh! Ei kehut onnistunu!! Ei voi seinistä mistään kehua =)
jop!! jop!!