onko syy sikakorkeissa sähkönhinnoissa?? eikö jokin aika sitten sähkönhintojen korotuksia puolusteltu vähäsateisilla kesillä!! ja nyt on rahaa niin että maksetaan hirveitä optioita??!!!
todella törkeää jos näin on!!!!!!!!!!1
todella törkeää jos näin on!!!!!!!!!!1
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valtionyhtiö, monopoliasema, perusteettomat hinnan korotukset. Näillä aineilla leivottiin 18 miljardin arvonnousu ja 0,5 miljardin optiot. Arvonnousu tuli pelkästään hinnankorotuksista. Tälläisestä neroudesta suomessa maksetaan ja maksu otetaan kuluttajilta korotettujen hintojen muodossa. Valtio eikä fortum maksa penniäkään noista miljoonista vaan jokainen kuluttaja laskuissaan. Konkreettinen ja suoraviivainen tulonsiirto sanoisin.
mieleen että Suomessa ei tämä markkinatalous oikeestaan vielä toimi. En tiedä toimisiko sitten Fortumin osalta jos valtio ei omistaisi sitä ollenkaan, saati sitten kansanedustajamme. Ei voi kuin ihmetellä sitä että edustajamme omistavat siivuja firmasta ja sitten luovat lakia ja päätöksiä koskien kyseistä liiketalouden alaa.
Ai niin mutta Suomihan on maailman vähiten korruptoitunein maa, kyllä ne taitaa pystyä pitämään omat ja valtion asiat erillään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=665&posting=22000000009699041#22000000009699041
kiskotaan kansalta kiskurihintoja aiheuttaa pomolle miljoonaoptiot on kuin pakkovero!
Herää kysymys, kuinka paljon ovat päättäjät saaneet lahjuksia?
ihan kuvitteellinen tilanne mutta jos olisin suorassa TV lähetyksessä laulamassa maammelaulua niin jos vaikka kuvitteellisesti kehoittaisin sen lälkeen Suomen päättäjiä suksimaan vitsuun ja haukkuisin roistoiksi niin saisinkohan kuvitteellisesti millaisen rangaistuksen, sakkoa? linnaa?
ainakin saisit raikuvat aplodit!