Ajokoira taas nylyttää, tuolla alempana kertoo, että linja-autonkuljettajan pitää tyytyä osaansa, ajaa pitkiä päiviä, pitää taukotunteja, sitoutua työhönsä alati.
Akt:n parissa on keskusteltu Bussinkuljettajan olojen saattamisesta nykypäivää vastaaviksi, eli normaali työpäivä. katkot pois paitsi ruokatunti, kusetus seis.
Kuka suomalainen nuori jaksaa hakeutua alalle, jossa ei ole vapaa-aikaa ollenkaan?
Työtahti kiivas, vastuu KAUHEA!
Haloo Ajokoira olet työnatantajan leirissä, sehän nähtiin jo lakon iakana kun rikkuroit!
Häpeä Ajokoira!
Akt:n parissa on keskusteltu Bussinkuljettajan olojen saattamisesta nykypäivää vastaaviksi, eli normaali työpäivä. katkot pois paitsi ruokatunti, kusetus seis.
Kuka suomalainen nuori jaksaa hakeutua alalle, jossa ei ole vapaa-aikaa ollenkaan?
Työtahti kiivas, vastuu KAUHEA!
Haloo Ajokoira olet työnatantajan leirissä, sehän nähtiin jo lakon iakana kun rikkuroit!
Häpeä Ajokoira!
Vastaukset 54
Vanhimmat
duunarit menkää lakkon !
Niin pääsen paremmin autollani liikkumaan kun bussit ei ole edessä.
Jos concordia man`lla ei ole kykyjä selviytyä tuosta työstä, eikä tunne motivaatiota tuohon kuljettajan ammattiin, niin hän voi vaihtaa alaa.
Muutenkin kannattaisi jo kääntyä pikkuhiljaa ammattiauttajan puoleen, sillä tuo neuroosi alkaa olla varmaan jo haitaksi.
Ihan turhaa jäkättämistä ja voivottelemista jatkuvasti. Nimimerkki vain vaihtuu alati. Milloin se on con-kuski, milloin mikäkin. Apua, AKT auttakaa, apuun....!!! Lakkaa luuseri valittamasta ja tee duunis, niinkuin ne pitää tehdä.
Noita paljon huonompiakin ammatteja on ja vielä selkeästi huonommin palkattuja. Niissä tehdään ihan samoin ns. pitkiä päiviä, mutta silti ihmiset ovat tyytyväisiä.
Sä et ole visii kunnon kiivas tahtista duunii tehnytkään, jos sanot et tää duuni on kiivastahtista. Vastuuta toki on, mutta ei se nyt niin kauheaaa ole. Tuo vastuu on hallittavissa sillä, että suorittaa työsuoritteensa niin, että siitä ei koidu haittaa tai vaaraa matkustajille.
Tuo taas ei vaadi sen enempää psyykkistä tai fyysistä panostusta, kuin tuossa ratintakana oleminen muutenkaan.
Ps. LAITTOMAN lakon aikana ei voi rikkuroida.
Ja Ajokoira ei ole lähtenyt, eikä tule lähtemään laittomuuksiin.
Samaa mieltä ajokoiran kanssa. Mee perkeleen hyyppä jo terapiaan, ja jätä nää duunit niille jotka osaa ja haluaa näitä tehdä.
Tuollaset dorkat pilaa koko ammattikunnan fiilikset ja sitten ne väittää että ovat kuskien asialla. Kyllä jokainen itse tietää mitä haluu, ja miten haluu duunata. Siihen ei tarvii minkään henkisesti köyhän ruveta provoilee mitään juttuu.
tuo kyseinen concordia man on varmaan tuo suuri suinen hakkilan"luotto" jolla on enemän suuta kuin älyä. Mutta ei tuo kundi kovin korkeelle oo kyllä noteerattukkaan.
Häpeä Ajokoira lurjus!
kehtaat mainostaa rikkurointiasi, ennen sinun laisesi oli uitettu kusipaljussa ja niin voi vielä sinulle käydäkin!
Ay-Homma on tärkeää ja bussikuskin työsidonnaisuudet hakevat vertaa, ei niitä muilla aloilla tunneta ja työ on tiukkaa ja edes vessaan ei tahdo päästä, nyt Eu yrittää polkea työntekijän olot, halpatyövoiman kautta!
Kyllä olet Ajokoira täysi puupää, sinuthan tunnetaan työnantajan kätyrinä, kerrot kaiken mitä kuulet eteenpäin!
HÄPEÄ!
Sekö on rikkuri joka noudattaa työehtosopimusta?
Sekö on Työn Sankari joka on laittomaksi todetussa lakossa ?
Voi saatana että hävettää olla samalla alalla tuollaisten kitisijöiden kanssa!
Nykypäivänä lakkoillaan turhan herkästi, eikä ihme, että akt jäseniä eronnut laittomien lakkojen takia ja siirtyneet loimaan piiriin.Perheellisellä,velallisella ei kertakaikkiaan ole varaa olla lakossa laittomilla lakoilla,kun loimaa paljon edullisempi ja samat edut, paitsi joku turhanpäivänen lehti.Joku saattaa vedota nyt lakipalveluihin vaan itse en ikinä sellaisia palveluita ole tarvinnut kuljettajana,jos tarvii niin sitten aika vaihtaa taloa tai ammattia.
Ajokoirako lurjus?
Eiköhän se ole lurjus joka ei tee asioita niinkuin pitää?
Ajokoira ja nuo muutkaan jotka viime syksyn "lakon" aikana työskentelivät, eivät ole rikkureita vaan miehiä ja naisia jotka hoitivat sovitut,heille kuuluvat velvoitteet.
AY-hommaa on turha Ajokoiralle selittää. v. -74 saakka liitoissa olleena tietää kyllä mitä liitot on saanut aikaan ja mitä ne tekee nyt.
Liitot on etääntyneet jo aikoja sitten varsinaisesta roolistaan, ja nyt koittaa säädellä, ja määräillä mafiamaiseen tyyliin koko yhteiskunnan rakenteita.
Sinä , eikä sinunlaisesi tunne Ajokoiraa, vaikka olisi hyvä tuntea. Teistä kätyreitä (sana suoraan 60-70 luvun taistolaisten huulilta) ovat kaikki jotka ovat eri mieltä teidän rekkaloitsijoiden kanssa.
Loimaa ja tuo VKA,yhdistys(Vapaat Kuljetusalan Ammattilaiset) riittää ajokoiralle, ja kutsuukin samalla muitakin vastuuntuntoisia omasta elämästään päättäviä, mukaan vapaille poluille.
Rikkuri olet nyt ja aina sinut muistetaan.
Ajokoira on 100 % oikeassa, eikä ensimmäistä kertaa!
Kyllä arvon "kolleegoilla" olisi peilin edessä vaikeeta, jos siihen uskaltaisivat kurkistaa asian tiimoilta.
Hehee, loimaan kassa tuskin neuvottelee ensi keväänä uutta työehtosopimusta? Uuten TES:iin pitäisi saada lause "Tämän työehtosimuksen ehdot eivät koske työntekijöitä jotka kuuluvat loimaan kassaan". Voisi käydä kato kassassa...jaaniin mutta sieltähän saa KAIKKI samat edut kun liitosta? Ei muuta kun neuvottelijat loimaan kassasta pöydän ääreen ensi keväänä? Voi olla aika hiljasta...
hahaa, samaan henkeen voidaan luoda systeemi, että AKT.stä irtautuneet neuvottelee omat sopimuksensa!
Mutta sehän ei liiton äijille käy. Peloittaa että siinä vois jäädä huonomalle sopimukselle kuin nuo vapaat kuskit.
AKT.n kassassa kävi kato viime lakon aikaan. Yli 100 kuskia lähti samana päivänä. ja sen jälkeen lisää.
Varikon luottokin oli niin katkera, ettei postittanut liitolle erolappuja vaikka tehtäviinsä kuuluisi. Tais samalla niellä kielensä, kun on niin hiljainen poika että.
Tulevaisuudessa mennään siihen, että ruvetaan solmimaan paikallisia sopimuksia ja koko maata käsittävät jää taustalle. Se suunta on hyvä. Silloin voidaan ottaa huomioon myös yritysten vallitseva tilanne ja elää sen mukaan. Se linja toimii muuallakin maailmassa ja tulee toimimaan ja aukaisemaan huomattavasti työmarkkinoita.
se on jokaisen henkilökohtainen asia, mihin kuuluu.Joku haluaa liiton, toinen loimaan.Itse katsoin loimaan paremmaksi kuin akt: missä sellanen politiikka, että aina mietitään missä olisi seuraavan lakon syy.
Jos nyt töykeiksi ruvetaan niin .....lakkoilkaa ja neuvotelkaa meille lisää liksaa,me ajetaan sillävälin ja tienataan.
Viime lakon jälkeen eräät kurjat rikkurit saivat kusipullosta kusen päälleen, kuljettajan olot on tehty niin huonoksi, että moni kantaa pulloa mukanaan, ja näiden pullojen kanssa sattui vahinkoja.
Ajokoira sinä saat vielä pullollisen nestettä päällesi vahingossa!
Kurjat rikkurit ja Loimaalaiset ovat valmiit nauttimaan Ay-liikkeen sopimuksista ja eduista, Kiinan mallia haetaan tänne Loimaan kautta!
Että osaa olla yksinkertaisen tyhmä mies tuo AJOKOIRA ja hänen kätyrinsä1
työnantaja hyysää tälläisiä hamemiehiä, vastaavia oli keskitysleireilläkin, kantelivat muista vangeista, kiinni kun jäivät, heidän osansa oli surkea!
Eivät pomot suosi esim lakkojen aikana ajaneita kuljettajia, paitsi silloin hymyillään kun lakon aikana tarvitaan kuljettajia.Muuten pomot yrittävät parhaansa mukaan leikkiä jumalaa,pitämättömiä sopimuksia tehdään kuskin kanssa ja yleensä sopimukset unohtuvat samantien.Katalaa porukkaa istumassa esimiesten palleilla, yhteishengestä ei tietoakaan paitsi juuri lakkojen aikana tai kun usea kuski sairastuvalla, silloin mielistellään kyllä.
Taidat olla ihan märkäkorva poju vielä. Sen sortin jutut on sulla.
- Sano yksikin linja missä et pääse kuselle?
- Sano tuo ajosarjan numero mikä on niin tiukaksi
vedetty että et kuselle pääse?
Vastaamalla noihin annat edes hieman uskottavuutta itsellesi, trolleillesi.
Jos mielesi tekee kastella ajokoiran turkki, niin pidä huoli että sulla on nopeet jalat.
Lukekaan nyt vaikka Täällä Pohjantähden Alla pari kertaa kannesta kanteen ja miettikää sitten miten joustavia työnantajat ovat....Kannattaa mennä jo heti huomenna sanomaan ajomestarille että minun kohdalla ei tarvitse noudattaa työehtosopimuksen työaikasäädöksiä eikä palkkataulukoita vaan haluan neuvotella oman sopimuksen...
Ei ole edes totta että joku on noin yksinkertainen. Luuletko että ihminen ei osaa puoliaan pitää, ja että työaikalainsäädäntöä, tai alalla noudatettavaa yleispalkkataulukkoa ei makseta ja liiton ulkopuolella olevat ovat ilman turvaa?
Ihan samat edut sinä saat olet liitossa tai et!
Mutta.. se on vain tyhmää maksaa liikaa. Tuostakin.
Tietysti jos haluaa antaa liitolle pörssipeli nappuloita ilmaiseksi, vain jollakin keinotekoisella hyöty väittämällä, niin vapaaehtoistahan tuo on.
Mutta niin on vapaaehtoista myös tuo, että haluaako kuulua liitton vai ei.
Suomessa kun on tuo kokoontumisen ja järjestäytymisen vapaus, mutta ei pakko!
Naivia vedota johonkin umpipunaiseen täällä pohjantähden alla kirjaan,(mikä on tullut luettua ainakin kolme kertaa)sillä kun ei ole mitään korrelaatiota nykyaikaan.
Mikä yleispalkkataulukko? Mistä sellainen löytyy? Muualta kun AKT:n neuvottelemasta työehtosopimuksesta? Mietipä sitä.
Tuo ns. yleis palkka taulukko tarkoittaa alalla yleisesti käytettäviä(noudatettavia/sovellettavia) palkkoja ja työhtosopimuksia.
Löytyy lain säädännöstä. Mietippä sitä!
No menepä www.finlex.fi ja lue sieltä miten määritellään yleissitovuus. Siihen vaikuttaa esim. se kuinka moni alalla olevista työntekijöistä kuuluu liittoon....Että erotkaa vaan liitosta mutta älkää ihmetelkö siinä vaiheessa kun AKT:n TES ei enää ole yleissitova. Siinähän ajatte ruuhkapäivää 6 tunnin tauolla ilman minkäänlaista korvausta.
Mikä hätä liitonmiehillä sitten on jos kerran sitä ei muka sovellettas? Antaa sellaisten tyytyä tuohon mitä saa. Ei se liitto silti ole se autuaaksi tekevä foorumi. Sitä paitsi tuota sinun kuvailemaasi uhkakuvaa on yritetty ja työntekijä vei asian oikeuteen ja voitti. Häneen sovellettiin kaikkea mitä pitää ja ilman ehtoja. ko. henkilö oli loimaan jäsen.
"Kurjat rikkurit ja Loimaalaiset ovat valmiit nauttimaan Ay-liikkeen sopimuksista ja eduista, Kiinan mallia haetaan tänne Loimaan kautta!"
- mutta hei, Kiinahan on kommunistijohtoinen maa! Eikös Kiinan pitäisi olla sinullekin ihanneyhteiskunta?
Rikkuri = yhteiskunnan tukipylväs, kommunistien kurittaja, uhrautuja, laillisuuden puolestapuhuja, rohkea, itsensä likoon laittaja, valtakunnan pyörien pyörittäjä, joukkoliikenteen tuki ja turva, joukkoliikenteen tarvitsijoiden ystävä, kunnon kansalainen, reilu suomalainen.
olet. Onneksi on suurin osa vielä järjellä varustettua porukkaa kuljetus-alalla. Meillä olisi muuten tuntipalkka vähintään puolet huononpi, muista ehdoista puhumattakaan
Kerrotko tarkemmin tuosta tapauksesta, jossa loimaan jäsen voitti oikeudessa?
Ja 106 työsopimusta taskussa alle kymmeneltä vuodelta.Joo eikun lisää osa-aikaisia
Taukotilan seinältä,että "Kun jumala oli luonut kalkkarokäärmeen,sammakon ja verenimijän, oli hänellä vielä iljettävää ainetta jäljellä,josta hän teki rikkurin. Rikkuri on kaksijalkainen eläin, jolla on korkkiruuvi sielunaan, selkärankana hyytelöä ja limaa...Ym.Ym.Ei taida rikkurit olla suosiossa työkavereden piirissä.
...kun sitä inhaa ainetta oli vielä tämänkin jälkeen, siitä tehtiin kommunisti. Sitten huomattiin, että sammakko ja rikkuri ovat oikeastaan aika symppiksiä olentoja. Kalkkarokäärmeet lähetettiin kauas länteen edellisiä kiusaamasta ja kommunistit itään, mutta muutama kaikkein ikävintä sorttia onnistui luikertelemaan pois Pohjois-Koreaan menevästä junasta, että jäivät tänne ja pesivät nykyisin AKT:ssä.
Jos noi on vaihtoehdot, niin mielummin kommari kuin työkavereiden hyljeksimä rikkuri.
Sinä olet valintasi tehnyt jo vuosia sitten. Ettei kulkisi teillä suvussa.
lyhyesti: Liittoon kuulumatonta koitettiin painostaa liittoon takaisin(eronnut aiemmin), ja vaadittiin työantajaa boikotoimaan ko. henkilöä ja että hänelle ei kuulu samat edut ja vaativat häntä irtisanottavaksi. SIIS HUOMAA: LIITONMIEHET VAATIVAT TOVERIN IRTISANOMISTA! koska tämä ei suostunut enää liiton toiminta stratekiaan. No työnantaja hölmö antoi liiton miehille periksi ja rupesi säveltämään.
No kundi vei asian välimies oikeuteen ja sieltä totesivat että palkka ym. eduissa on sovellettava alalla vallitsevia palkanmaksu perusteita ja muutkin edut on säilytettävä.
Kaveri sai paikan takaisin ja lisäksi tuntuvan korvauksen. asiaa johdatellut AY-mies sai satikutia. ALANA elintarvike teollisuus.
Mies siirtyi myöhemmin toiseen yhtiöön.
Muillakin aloilla on huomattu tuo liittojen mafiamainen toiminta. Sen avulla uhataan yhteiskunta ja työrauhaa jatkuvasti, ja koitetaan säännellä yhteiskunnan asioita. Hyvä esimerkki nyt: SAK tukee suurella rahalla Tarja Halosta presidentiksi! Miksi? Onko Liitot vain yhden poliitisen näkökannaan takana, ja kenen luvalla?
Ei pidä ihmetellä jos liitoista erotaan. Emme ole kaikki demareita tai kommunisteja. Joten miksi tukisimme heitä. Liitto ei anna meille meidän työtä, vaan työnantaja. Meillä on oikeus myydä työpanoksemme kuten haluamme, vaikka ilmaiseksi. Liitoilla ei ole siihen asiaan nokankoputtamista.
Eri liitoista on eronnut jo tuhansia ihmisiä ja lisää eroaa koko ajan. Liitot on kuin sosialismi, niiden aika tuollaisena kuin se nyt toimii ,on ohitse.
Viime "lakon aikaan liitosta erosi ainakin parisataa henkilöä, ja sen jälkeen monia.
Tuo laiton lakko aiheutti myös tuolla keskisuomessa yli 20.n miehen irtisanomisen. Koska liikennöitsijälle koitui niin suuret tappiot, etä karsintaa oli tehtävä.
Varmaan nuo kolleegat kiittää AKT tuosta jalosta tempusta, ja toivovat että liitto maksaisi heidän asunto ym.velat. Muuten he olisivat pystyneet itse hoitamaan nuo. Tuo on sitä toveri henkeä.
Kiitos vastauksestasi.Olen kanssasi samaa mieltä joka sanasta.Suomi on vapaa maa ja se, onko liitossa vai loimaassa tai missä itse kukin on, on jokaisen henkilökohtainen asia, mihin kukaan ei voi puuttua.Sitäpaitsi niinkuin sanoit, ei liitto työtä anna vaan työnantaja, se mihin kuuluu on vain paperinpala loppujenlopuksi.
Enkä yhtään ihmettele sitä, miten suurella voimalla porukka joka alalta on lähtenyt loimaahan.Lakkointo turhan herkässä tukilakkoinenn.Jos asiasta lakkoillaan niin asia erikseen vaan tuntuu, että koko aika haetaan uusia syitä lakkoiluun.
"Tuo laiton lakko aiheutti myös tuolla keskisuomessa yli 20.n miehen irtisanomisen. Koska liikennöitsijälle koitui niin suuret tappiot, etä karsintaa oli tehtävä."
kerrotko mistä firmasta nuo yli 20 miestä irtisanottiin? Kun satun itse olemaan töissä eräässä Keskisuomalaisessa bussifirmassa enkä ole kuullut että täällä ketään irtisanottiin lakon takia...
Kädet ja jalat molemmat on tosi nopeat, eli Ajokoira Rikkuri: Ensin kastut päältä pullosta, sitten kastuvat sinulta housut!
Rikuri on Rikkuri Aina!
Akt tekee tärkeää työtä ja ilman liittoa tekisimme 24. tunnin työpäiviä ilman vuosilomia ym.
Porvarin perusajatus on juuri se, että kukaan ei kuulu liittoon.
Ajokoira on säälittävä!
Kun minä tulin linja puolelle rahtarihommista . Palkatonkatko oli neljä ja puoli tuntia kun minäkin aloitin linjavaunun ohjastajan työt niin oletko ajatellut mitä on tänä päivänä ja kuka sen on neuvotellut . Ei loimaalaiset vaan AKT . Alalla on vielä korjattavaa työmarkkinat myös sen mukana tulee uusia ongelmia joihin on puututava. Olen täältä keskisestä suomesta josta annoit esimerkin suurin osa heistä on työelämässä jo mukana sekä lainojaan maksamassa niin myös AKT jäseninä edellen ovat meinaan terve järkisempiä kuin sinä . Eikä ne taida kaikki olla tyytyväisiä siihen loimaankassaan lue 14,10 ilta sanomat .
Minustakin on mukava katsella AKT:n pomojen rypemistä tunturipalatseissaan.
Tuskin kenelläkään on ammattiliittoa vastaan mitään, mutta muutamien mm. AKT:n öykkäröinti ja laittomuuksien harrastaminen, sekä järjestäytymisvapauden rajoittaminen on perseestä.
juuri tuosta on kysymys, mutta eihän nämä vaippaikäiset "ammattilaiset" tuota tajua.
Liitoilla on ollut oma paikkansa, mutta ajat muutuu ja tarpeet muuttuu. Eräs kuljettaja , jos toinenkin puhuu rintakaarella, kun ovat vasta aloittelemassa tuota uraansa. kolmekymmentä vuotta liittoa riittää ajokoiralle.
Nämä pojut ei huomaa metsää puilta, eikä ymmärrä että kaikki on vapaa ehtoista.
Ajokoira on osuutensa liiton eteen tehnyt. Nyt saa nämä terrierit leikkiä sitten duunaria oikein sydämen kyllyydestä. Mukava katsoa kun pojut putoo vielä korkeelta kun eivät ymmärrä realiteetteja.
voi sua lapsi raukkaa. Nopeat kädet... taitaa päättärillä suihkia oikein urakalla. ilmankos työaika ei riitä kun pitää onanoida työaikanakin.
Sä olet aika turha poika selittämään akt.stä yhtään mitään. kuinka kauan olet ollut mukana, tai alalla. vai oletko noita 5 vuoden ammattilaisia jotka tietää kaiken . ymmärtämättä mistään mitään.
Jos joku on säälittävä , niin sinä ja sinun kaltaisesi joilla ei ole omaa minää ollenkaan.
Et varmaan tunnusta tuota asiaa, kun olet tuossa lakkorintamassa selkäsuorana seissyt ja tovereittesi työn hävittänyt. Mahdat olla ylpeä itsestäsi. Yhdyit sellaiseen lakkoon, josta todellisuutta et tiennyt, mutta se toveri henki. Se pitää olla, vaikka maa alta karkais.
Onko jäänyt pillerit ottamatta? Kysyin että mikä firma on irtisanonut yli 20 kuljettajaa enkä sinun mielipidettäsi lakosta. Nimittäin sellaista firmaa ei Keski-Suomessa ole joka olisi lakon jälkeen irtisanonut tuon määrän kuljettajia. Ei kannata uskoa kaikkea propagandaa mitä työnantaja syöttää.
en tunne alueen firmoja nimeltä, mutta tuossa nm. kuski ei oo ihminen juuri todisti, SUURIN OSA ON JO TAKAISIN TYÖELÄMÄSSÄ. Mutta ei kaikki. Kukaanhan ei tunnusta tuollaista laittoman teon aiheuttamaa vahinkoa, ja tässä se epäkohta onkin.
Osastot olisi pitänyt laittaa yhteisvastuullisesti korvaamaan firmojen menetykset. Silloin ehkä ymmärretään sana työrauha ja sopimuksen oitävyys oikein.
Taidat itse harrastaa itsetyydytystä pysäkillä, kun tuollaista edellinen kirjoitus toi mieleesi.
Sinullahan sitä aikaa tuntuu riittävän, niin on aikaa ilmeisesti tuollaiseenkin touhuun. Enpäs ole ennen kuullutkaan moista, mutta kaikkea sitä näköjään kuulee.
Sen ainakin huomaa, että pissaa on päässäsi ja paljon, ja joskus voit sen vuoksi joutua kusenmoiseen liriin.
Et oo ilmeisesti vielä joutunut riittävän pahaan välikäteen työnantajan kanssa. Tänäpäivänä useat heistä, varsinkin autoalalla, osaavat olla tosi härskejä. Kyllä peijakas jos tulee riittävän häijy omistaja vastaan, niin kyllä tukea tarvitaan. Ei mulla muuten oo mitään Loimaan kassaa vastaan, mutta toisaalta kyllähän se aikamoista siivellä elelyä on. Kyllä meidän pitäis sen verran yhtäköyttä vetää, ettei keskenään tarvi ruveta riitelemään. Yksin on aika pirullinen olla.
Enpä ole joutanut riitelemään enkä paljon asiaakaan sinun kanssasi kirjoittamaan.Mutta kun nimimerkkiäni joka käänteessä morkkaat,niin täytyy jotain vastata.
Olen tässä odotellut että koska minut laitetaan rautoihin,kun sinut olen paljastanut henkilönä joka edustaa liikenne yhtiö Concordia buss oy:tä. Olen kanssasi keskustellut klovin ruokalassa useasti ja itsekseni nauranut,koska et minua ole kuitenkaan tunnistanut. Siellä ruokalassa olen kanssasi tulevaisuudessakin että jos haluat keskustella, niin nykäise hihasta parannetaan mailmaa kuten ennenkin?
Se on hyvä että et ole joutunut riitelemään kanssani, sillä en ole mitenkään riidanhaluinen yksilö. Minä vain ajattelen asioista eritavalla kuin sinä, tai moni muu. Mutta en ajattele toisin yksin, kuten olet varmaan näiltä palstoilta huomannut.
En tosin ole tuota sinun paljastustasi huomannut, ja älä ole huolissasi en minä ainakaan laitata sinua rautoihin, vaikka tuossa "paljastuksessasi " onnistuisitkin. En myöskään edusta näillä palstoilla Concordia Bus Finland Oy.ä , vaan tavallista kuljettajaa, joka on saanut tarpeekseen noista AY-liikkeen toiminta tavoista.
Et ole , etkä tulevaisuudessakaan tule keskustelemaan ja maailmaa parantamaan Klovin varikon ruokalassa. Miksikö? koska kävin ko. ruokalassa viimeeksi vuonna 2000. (se siitä paljastuksesta.)
Itsekseen nauramisessa ei sinänsä ole mitään vikaa, mutta joku kyllä pitää sinua hieman hmmm... omituisena. Keskustella kyllä voin ja parantaa tuota maailmaakin, mutta tehdään se avoimin mielin ja toista halventamatta. Minulla on kuitenkin 26 vuoden kokemus AKT liitosta, sen jäsenenä.
Minä en ole koskaan väheksynyt liiton saavutuksia, mutta vaadin nyt jo hieman kasvamista, ja uudistumista liitoltakin ja keskittymistä muuhunkin, kuin yhteiskunnan ohjailuun mafiamaiseen tyyliin.
Bon-kuski osoitti olevansa pelkkä paskan puhuja.
Taitaa ollakin Vesan netti nicki tuo bon-kuski.
että kehtas äijä nolata itsensä netissä julkisesti.
No valheella on tunnetusti lyhyet jäljet.
Noita huiputuksia on kyllä kuultu ennenkin tuolta
suunnalta, joten mikään ei yllätä.
Tossa ylemmässä jutussa, Loimaan jäsen antoi sen parhaan neuvon että,jos ei palkkoja saa niin vaihtaa taloa eli hänelle on sama maksaako kukaan hänelle?
Minä en tule pyhällähengellä toimeen jos en saa palkkojani?Juuri sen vuoksi täytyy kuulua liittoon, niin ei tule työnantajalle mieleenkään, olla maksamatta palkkoja ja minulle kuuluvia etuja.
Kukas siinä voittaa jos vaihtaa työpaikkaa,kun ei palkkojaan saa,kukin ajattelee millä ajattelee jos on ajattelu kykyä.
Lähti hakunilan varikolle v2000 ajokoiraksi, ja työtätekevien ihmisten riesaksi, ja kun hän sieltä tällöin tuolloin käy Klovin varikolla,niin hän kait kuvittelee olevansa eri firmassa töissä kuin minä, mutta tavataan taas?
Ns. "Loimaan Kassa" eli YTK-kassa EI ole sama asia kuin ammattiliitto, sehän on VAIN työttö-
myyskassa !
Olen ollut Loimaan kassan perustajan alaisena ja tiedän, että kyseinen mies osaa olla ketku työn-
tekijöitään kohtaan.
- Ja nythän nähtiin, miten hänelle kävi eli sai potkut kassastaan - tuskin aiheettomasti, koska oletettavasti on vehkeillyt kassan hallituksen tietämättä jotakin.
EN suosittele Loimaan kassaa kenellekään sellai-
selle, joka haluaa oikeuksistaan pitää kiinni.
Siellä on työntekijöiden kesken huono ilmapiiri ja ainakaan aiemmin he eivät saaneet itse kuulua mihinkään ammattiliittoon. Palkat kuulemma mak-
setaan huonosti ym.
Vaikka varsinaiseen ammattiliittoon kuuluminen maksaa enemmän, se kannattaa silti, koska jossakin riitatilanteessa ei Loimaan Kassasta saa oikeudellista apua.
Turha on koiranruipeloitten perseennuolijoiden puolustella. Työajoissa on parantamisen varaa ja paljon. Sitä ei tule loimaan kassa tekemään, vaan AKT, joka vielä hoitaa työntekijän asiaa.
Koiralla on kieli ruskeana leoboldin hanurissa.
nuole nuole koira
toivotaan ettei ole ruuhkaa.
Huomaa että peräntyrän irmalla on saanut koulutusta liiton taholta, sen verran sivistynyttä on tuo kirjoittelu.
Tuollaisten ihmisten hoidossako on ammattikuntamme, ja tuoko on liiton linja nykyisin? Ei ihme että yhä useampi jättää liiton taakseen.
Irma voisi pyykätä oman hanurinsa, vaikka sitä ei enää kukaan soitakkaan, ja samalla siistiä käytöstään.
Rekka-alalla rikotaan työaikalakeja aika yleisesti. Turhaan täällä kehuskelette olevannne enkeleitä.
Mullekkin yksi tuttu kuski kehu että ei jäänyt yksi hotelliin vaan vaihtoi kiekkoo ja kerkisi laivaan ja samana iltana ajoi vielä kotiin.
jos tietäisit miten paljon me sumplitaan kiekkojen kanssa niin pyörtyisit. Ja kaiken lisäksi joka saatanan päivä!