On niin kummallista miten nykyään kaikki jotka eivät kuulu kirkkoon leimataan kommunisteiksi. Kirkossa ei tarvitse edes käydä kunhan kuuluu seurakuntaan???!!!? - Tuota voisi kutsua jo teköpyhyydeksi. Kommunismi on vielä vaarallisempaa tekopyhyyttä kuin uskonto, siis kristinusko. Siksi en ole kumpikaan, kehitän itse oman uskoni ja asenteeni maailmaa kohtaan, miksi ottaa valmiita opittuja asenteita? Eikö individualismi ole muotia? Paskat siitä, olen silti sellainen.
Ei uskovainen, ei kommunisti
Frank Black
4294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ketä nykyään leimataan kommunisteiksi? Kommunismi kuoli Euroopasta 16 vuotta sitten.
Kristinusko ei pakota ketään mihinkään. Olisiko hyvä vaihtoehto talebanien usko; ihmisiä pakotettiin moskeijoihin kalashnikoveilla uhkaillen.
Suomalainen kristitty oppinut on lausunut uskosta että se on tulemista sellaiseksi kuin olet.
Hämärää, eikö totta. Mutta elämä on mysteeri: mistä me tulemme ja minne me menemme?
>Kristinusko ei pakota ketään mihinkään.
Eihän tietenkään mikään usko pakota ketään yhtään mihinkään, mutta uskovaiset kyllä osaavat pakottaa:
- homon elämään selibaatissa tai leikkiheterona
- ihmisen lisääntymään holtittomasti (>esim. lestat)
- tuntemaan jatkuvaa syyllisyyttä ajatuksista ja tunteista jotka eivät sovellu ympäröivien "oikeauskoisten" näkemyksiin
- vääryyttä kokeneet vaikenemaan jos vääryyttä heille tehneet ovat näitä "oikeauskoisia"
Kenen joukoissa seisot, sen lauluja laulat. Ja jos päälauleskelijan nuottikorvassa on vaikkua, laulat sinäkin väärin. Ihmiset ovat laumaeläimiä.
"uskovaiset kyllä osaavat pakottaa homon elämään selibaatissa tai leikkiheterona."
Homous ja muu irstaus on joidenkin uskovaisten mielestä väärin. Kuten minun. He eivät ilmoita käskyjä kiusatakseen, vaan suojellakseen. Tai niin ainakin pitäisi olla. Ainakaan minä en halua syyttää ketään, vaan enemmänkin varoittaa."
"tuntemaan jatkuvaa syyllisyyttä ajatuksista ja tunteista jotka eivät sovellu ympäröivien 'oikeauskoisten' näkemyksiin"
Eikös kuka tahansa tee sitä. jolla vain on jokin käsitystä oikeasta väärästä. Ateistit esimerkiksi ovat saaneet monet uskikset tuntemaan syyllisyyttä ajatuksista, jotka eivät sovellu ateistien näkemyksiin.
"vääryyttä kokeneet vaikenemaan jos vääryyttä heille tehneet ovat näitä 'oikeauskoisia' "
Heh.. Kuule, uskonnolla ei ole mitään tekemistä tuon asian kanssa. Se, mistä siinä on kyse, on valta. Jos vääryyden tekijä on mahtava, oli se sitten ateisti, kristitty, hindu tai ties mikä poppamies, osaa hän pakottaa vaikenemaan.
"kaikki jotka eivät kuulu kirkkoon leimataan kommunisteiksi."
Olen keskustelupalstoilla itsekin törmännyt samaan ilmiöön. Jos kerron olevani ateisti / agnostikko, niin kommunisti-nimityksen jälkeen tulee sitten Stalinia ja Maoa.
Tuo asenne on minun käsittääkseni vanhaa hapatusta viime vuosisadalta, kun kommunistivaara oli todellinen ja kaikkien oli pakko kuulua kirkkoon.
Kun lainsäädäntö on muuttunut ja ihmiset saavat itse ajatella ja päättää omista asioistaan, on mielipiteen vapaus silti liikaa näille nimittelijöille. Kunnon uskovainenhan ei voi kuulua muuhun kuin keskustapuolueeseen.
Nykyisin jos minua nimitellään kommunistiksi, nimitän nimittelijää heti perään fasistiksi ja Hitlerin ihailijaksi. On siis turha ryhtyä puolustelemaan tai selittelemään, suora hyökkäys samanlaisen älyttömän vertauksen kanssa on parempi.
Äläkä anna periksi vaan nimitä vastaajaa reippaasti vaan mustapaitaiseksi fasistiksi ja muiluttajaksi yhtä kauan kuin hän itse käyttää epäasiallisia nimityksiä sinusta.