Wikipedia:
"Josif Stalin oli saanut Teheranissa 1943 luvan YHDYSVALTAIN ja ISO-BRITANNIAN edustajilta luvan massiivisiin pommituksiin, jolla Suomi pakotettaisiin irtaantumaan sodasta Saksan rinnalla ja suostumaan Neuvostoliiton rauhanehtoihin."
Tekopyhät liittoutuneet
14
811
Vastaukset
Jokainen historiansa peruskoulun yläasteella lukenut tietää, että Suomi hävisi Jatkosodan.
Vastustajina länsiliittoutuneet ja Neuvostoliitto.
Suurin ongelma on lähinnä se, että liki kukaan ei kuuntele peruskoulun yläasteella.- kuitenkin...
"Jokainen historiansa peruskoulun yläasteella lukenut tietää, että Suomi hävisi Jatkosodan. "
Voitimme itsenäisyytemme, koska maatamme ei miehitetty. Jos jatkosodassa Tali-Ihantala olisi murtunut, olisi maamme miehitetty.
Länsilittoutuneet olivat osaltaan auttamassa NL:oa Land-Lease avullaan, siis Suomea vastaan.
Samalla länisliittoutuneet HÄPEÄLLISESTI sallivat puna-armeijan raiskata 20 000 saksalaisnaista Beriliinissä, ja sallivat NL:n miehittää Baltian maat ja ottaa Itä-Eurooppa hallintaansa. Tätä ei kerrota tietenkään peruskoulussa. - vm -38
kuitenkin... kirjoitti:
"Jokainen historiansa peruskoulun yläasteella lukenut tietää, että Suomi hävisi Jatkosodan. "
Voitimme itsenäisyytemme, koska maatamme ei miehitetty. Jos jatkosodassa Tali-Ihantala olisi murtunut, olisi maamme miehitetty.
Länsilittoutuneet olivat osaltaan auttamassa NL:oa Land-Lease avullaan, siis Suomea vastaan.
Samalla länisliittoutuneet HÄPEÄLLISESTI sallivat puna-armeijan raiskata 20 000 saksalaisnaista Beriliinissä, ja sallivat NL:n miehittää Baltian maat ja ottaa Itä-Eurooppa hallintaansa. Tätä ei kerrota tietenkään peruskoulussa.Aikalaiset sanoivat että Suomi hävisi jatkosodan. Väinö Linnan keksi että Suomi tulikin toiseksi ja myöhemmin selitettiin, että tulos oli oikeastaan tasapeli, kun NL voitti sodan ja Suomi voitti rauhan. Nykyisin ollaan sitä mieltä että Suomi voitti, ja sillä sipuli. Historia elää.
- maailman armollisin
vm -38 kirjoitti:
Aikalaiset sanoivat että Suomi hävisi jatkosodan. Väinö Linnan keksi että Suomi tulikin toiseksi ja myöhemmin selitettiin, että tulos oli oikeastaan tasapeli, kun NL voitti sodan ja Suomi voitti rauhan. Nykyisin ollaan sitä mieltä että Suomi voitti, ja sillä sipuli. Historia elää.
voittaja, lahjoitti nöyryyttämälleen pienelle Neuvostoliitolle suuret maa-alueet!
- Tavja Putin
kuitenkin... kirjoitti:
"Jokainen historiansa peruskoulun yläasteella lukenut tietää, että Suomi hävisi Jatkosodan. "
Voitimme itsenäisyytemme, koska maatamme ei miehitetty. Jos jatkosodassa Tali-Ihantala olisi murtunut, olisi maamme miehitetty.
Länsilittoutuneet olivat osaltaan auttamassa NL:oa Land-Lease avullaan, siis Suomea vastaan.
Samalla länisliittoutuneet HÄPEÄLLISESTI sallivat puna-armeijan raiskata 20 000 saksalaisnaista Beriliinissä, ja sallivat NL:n miehittää Baltian maat ja ottaa Itä-Eurooppa hallintaansa. Tätä ei kerrota tietenkään peruskoulussa.http://pappa.20m.com/Roessel_28_01_1945.htm
Puna-armeija toteutti valtaamassaan Saksassa samanlaisen etnisen puhdistuksen, kuin kommunispoliitikko Slobo-Saddam Milosevic Bosniassa.
Tarja Halonen kiittää ja kumartaa Putinia. kuitenkin... kirjoitti:
"Jokainen historiansa peruskoulun yläasteella lukenut tietää, että Suomi hävisi Jatkosodan. "
Voitimme itsenäisyytemme, koska maatamme ei miehitetty. Jos jatkosodassa Tali-Ihantala olisi murtunut, olisi maamme miehitetty.
Länsilittoutuneet olivat osaltaan auttamassa NL:oa Land-Lease avullaan, siis Suomea vastaan.
Samalla länisliittoutuneet HÄPEÄLLISESTI sallivat puna-armeijan raiskata 20 000 saksalaisnaista Beriliinissä, ja sallivat NL:n miehittää Baltian maat ja ottaa Itä-Eurooppa hallintaansa. Tätä ei kerrota tietenkään peruskoulussa.Paskaa.💩☠️
Suomi hävisi sotansa.☠️
Sotilaallinen fakta.☠️
Piste.☠️- Anonyymi00012
Demokrates kirjoitti:
Paskaa.💩☠️
Suomi hävisi sotansa.☠️
Sotilaallinen fakta.☠️
Piste.☠️Paskaa.💩☠️
Neuvostoliitto romahti 1990.☠️
Todellinen fakta.☠️
Piste.☠️
- Anonyymi00007
Liittoutuneet Uhrasi omia Ihmisiä kommunisminalttarille
stalinryssän murhaajan mielipiolen
Se oli Suomen Tuho 1944aseiden määrä vaikka Suomi tuhosi 7sotilaalla 1700neuvosto sotilasta ja Satoja kalustoa .Tämä oli vain yksi . - Anonyymi00008
Miksi Liittoutuneet pelasti kommunistisen Neuvostoliiton ja stlinin
Ja antoi mahdollisuuden hyökätä voimalla 3000tykkiä mm.toisen kerran Suomeen.
Tuhot oli samat kun Ukrainassa.
Ketkä te ki NS.rauhan . - Anonyymi00009
Ja sitten joitain vuosikymmeniä niitä näitä kommunistikyhästeltyään Neuvostoliitto ymmärsi lopulta tilanteensa toivottomuuden ja teki itsemurhan joulukuussa 1991.
Semmosta se on näitten diktatuurimaiden elo ja kuolo.
Suomi on edelleen itsenäinen valtio. - Anonyymi00010
Jos Länsi oli antanut luvan pommittaa Suomi maan tasalle, niin miksi NL väitti Suomen pommittaneen Leningradia, jolla sitten perusteltiin Helsingin pommituksia?
- Anonyymi00011
Neuvostoliitto pommitti Helsinkiä jo talvisodassa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Talvisodan_pommitukset_Helsingissä - Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Neuvostoliitto pommitti Helsinkiä jo talvisodassa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Talvisodan_pommitukset_HelsingissäJa sitäkin enemmän Jatkosodassa keväällä 1944 kolmessa yöllisessä suurpommituksessa Helsinkiin!
Se ei maata pelastanut! Neuvostoliitto romahti 1990! - Anonyymi00014
No tuohan on yhtä helppo tapa saada se lupa kuin Trumpilta kaikkeenmahdolliseen sen kun satuilee vähän datshan pommittamisesta tai että Ukraina oli itse juurisyyllinen sotaan
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a626843Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2205529Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,704533Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1063782Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732941Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662887Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1162602SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het212044Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621927Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551821