Eilen juttelimme ystävieni kanssa, miten jopa kymmenessä vuodessa maailman tilanne on mennyt
tosi lujaa alaspäin ja ihmisten arvomaailma
on jo aivan sekaisin.
Jo lapsille syötetään median kautta
aivan sairaita ihmissuhde kuvioita,
joilla ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.
Tuntuu kuin koko maailma olisi valheen vallassa.
Pettämisiä siellä täällä, ja niitä pidetään
jopa hyväksyttyinä.
Totuushan on, että täällä länsimaissa ihmisillä
on "liian hyvin" ja siksi masennus ja pahoinvointi
vain lisääntyy.
----
Onneksi on toivoa, ja se on armo!
Armo on Jumalan salaisuus.
Se on reaalisin ratkaisumalli pahan ongelmaan.
Armo ON rakkauden lähde, ihmeellisin asia, joka kuitenkin on elämämme luovuttamattomin aarre, sekä
maailmassa että muissa ulottuvuuksissa.
Pettämisiä
1
187
Vastaukset
Kaikki riippuu siitä näkeekö sen lasin puoliksi täynnä vai puoliksi tyhjänä.
"Nykymaailman tilanne" on aina ollut huolestuttava. Se on sitä nyt, se oli sitä isovanhemipemme aikana, ja se oli sitä 500 vuotta sitten. Jokainen sukupolvi jossakin elämänsä vaiheessa kauhistelee oman aikansa "tilannetta". Jokainen sukupolvi on kautta aikojen nähnyt oman aikansa ominaispiirteet merkkinä siitä, että maailma "menee tosi lujaa alaspäin".
Mistäköhän johtuu, että ihmisen täytyy aina olla niin perusnegatiivinen?
Se, että "maailman tilanne" (mitä se sitten tarkoittaakin), on jatkuvassa liikkeessä ja muutostilassa, on enemmän hyvä asia, kuin huono. Se kertoo siitä että asiat ovat muuttuvaisia, eivätkä jämähdä paikoilleen. Jos jotkut asiat muuttuvat huonommiksi, niin monet asiat muuttuvat paremmiksi.
Monessa asiassa maailma on ollut ennen paljon enemmän valheen vallassa kuin nykyään. Se, että jotkut asiat ovat nykyään pinnalla, tarkoittaa sitä, että niistä asioista, jotka ennen vaiettiin kuoliaaksi, on alettu puhua ääneen. Niiden olemassaolo on alettu tiedostaa, ja jotkut vaikeat asiat on alettu myöntää kun ennen ne vain kiellettiin.
Esim. tällä hetkellä kauhistellaan avioerojen määriä. Sitä pidetään pahan asiana, vaikka yhtä hyvin sitä voisi pitää hyvänä asiana. Siinä missä ennen aviopari joutui kieltämään aviolliset ongelmansa, ja ympäristön paineiden vuoksi ihmiset joutuivat uhraamaan koko elämänsä huonoon liittoon, nykyihmisellä on mahdollisuus päästä pois huonosta liitosta, ja pelastaa elämänsä.
Eiväthän hyvässä ja toimivassa liitossa elävät eroa. Tämähän tarkoittaa sitä, että ne avioliitot jotka pysyvät kasassa ovat parempilaatusia kuin ennen.
Sit esim. tätä seksuaalisuuden korostamista jota nykyään tursuaa joka tuutista pidetään aina vain pahana asiana. Mutta vaikka sillä on huonojakin vaikutuksia, sillä on myös hyviä vaikutuksia. Se, että seksuaalisuus ei ole enää samanlainen tabu kuin ennen, on vapauttanut ihmisiä hirveän monista seksuaalisuuteen liittyvistä ongelmista joista ihmiset ennen joutuivat kärsimään. Monista sellaisista seksuaalisuuteen liittyvistä asioista, joista ennen ei voinut edes puhua, tai joiden olemassaoloakaan ei tiedostettu, puhutaan nykyään, ja niistä on tultu tietoisiksi.
...
"Totuushan on, että täällä länsimaissa ihmisillä
on "liian hyvin" ja siksi masennus ja pahoinvointi
vain lisääntyy."
...
Miten masennus ja pahoinvointi voisi lisääntyä siitä, että ihmisillä on asiat liian hyvin? Jos hyvinvointi mitataan ainoastaan materialistisilla asioilla, ei pidä ihmetellä miksi pahoinvointi vain lisääntyy. Rohkenen kuitenkin kyseenalaistaa myös tämän fraasin, että "pahoinvointi vain lisääntyy". Epäilen suuresti oliko ne edelliset sukupolvet jotenkin paremminvoivia. Vai onko tämä "pahoinvoinnin lisääntyminen" sittenkin vain merkki siitä, että ihmisten henkiseen vointiin kiinnitetään nykyään huomiota, kun ennen omien tunteiden ja pahoinvoinnin sivuuttamista pidettiin hyveenä? Monissa asioissa meitä vanhemmat sukupolvet ovat olleet käsittämättömän tunnesokeita ja julmia sekä itseään että muita kohtaan.
Masennukseen ja henkiseen pahoinvointiin liittyy yleensä käsitys omasta pahuudesta ja huonoudesta. Kukaan ei tässä maailmassa ole yhtä itsekriittinen kuin länsimainen ihminen. Länsimaiset ihmiset harrastavat hirveää itsesensuuria ja ruokkivat jatkuvasti tätä käsitystä siitä että pelkkä länsimaisuus tekee ihmisestä jotenkin perusitsekkään, peruspahan ja ahneen paskiaisen. Tästäkään näkökulmasta ei ole ihme, että länsimaisen ihmisen henkinen hyvinvointi on kärsinyt pahasti. Yksittäiset ihmiset kantavat hirveää syyllisyyttä sellaisista asioista, jotka ovat muokkautuneet maailmassa pitkien aikojen saatossa epäoikeudenmukaisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635152Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2524198Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573808Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372196Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.171551Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar601176Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6929- 93872
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii31827
