Kyllä se vain on niin kumma, kun ei ihmiset ymmärrä että voittaja on aina oikessa.
Molemmilla osapuolilla oli tavoitteensa.. ja hävinnyttä on sen jälkeen helppo panetella.
Luultavasti he sotiva ihanteensa puolesta muta eivät ymmärtäneet sitä, että se on mahdotonta jo ihmisluonnon puolesta, että aina väkisinkin syntyy proletaari eliitti, joka ei palvele kansakunnan etua.
Emme voi syyllistää sellaisia ihmisiä jotka ajattelevat omaa ja yhteisönsä etua pyyteettömästi ja vain häviävät sodan idealismiaan vastaan.
Ei tavallinen ihminen ymmärtänyt tuolloin, kuinka mahdotonta tuo idealismi oli, oli vain toiveita paremmasta ja siitä asiasta, ei todellakaan voi ketään syyttää.
Molemmilla osapuolilla oli tavoitteensa.. ja hävinnyttä on sen jälkeen helppo panetella.
Luultavasti he sotiva ihanteensa puolesta muta eivät ymmärtäneet sitä, että se on mahdotonta jo ihmisluonnon puolesta, että aina väkisinkin syntyy proletaari eliitti, joka ei palvele kansakunnan etua.
Emme voi syyllistää sellaisia ihmisiä jotka ajattelevat omaa ja yhteisönsä etua pyyteettömästi ja vain häviävät sodan idealismiaan vastaan.
Ei tavallinen ihminen ymmärtänyt tuolloin, kuinka mahdotonta tuo idealismi oli, oli vain toiveita paremmasta ja siitä asiasta, ei todellakaan voi ketään syyttää.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oli myös toiveita Suomen liittämisestä Venäjään. Tämä oli maanpetturuutta.
"Emme voi syyllistää sellaisia ihmisiä jotka ajattelevat omaa ja yhteisönsä etua pyyteettömästi ja vain häviävät sodan idealismiaan vastaan. "
Vallankumouksenyritys laillista hallitusta vastaan oli rikos.
Niin, kyllä se monen torpan eläjällä ja työväestöön kuuluvalla oli tietysti tiedossa, kun oli juuri itsenäistytty, että valtiorikoshan se on, kun ruvetaan pullikoimaan tilallisia vastaan.
Jokatapauksessa tämä antoi oikeuden voittajalle rehellisiin teloituksiin, kuten Stalin teloitti aikoinaan idealisminsa puolesta.. ns. vastustajansa.
Haluan vain sanoa, että voittaja sanelee historian ja muuta ei haluta ymmärtää.
Eikä silloin puhuta valtiopetoksesta kun homma onnistuu, vai mitä.
"Jokatapauksessa tämä antoi oikeuden voittajalle rehellisiin teloituksiin, kuten Stalin teloitti aikoinaan idealisminsa puolesta.. ns. vastustajansa. "
Aika kornia on verrata Stalinin teloituksia ja lukuisia kansanmurhia valkoisten teloituksiin.
Toki mielivaltaiset teloitukset ovat tuomittavia, mutta muista, että valkoiset edustivat myös laillista yhteiskuntajärjestystä, ei pelkästään idealismia.
Teloituksia oli molemmin puolin.
Tämän lisäksi Suomalaisia teloittivat myös Venäläiset, Saksalaiset ja Ruotsalaiset.
Ei sen kornimpaa, mikäli ole tutkinut ja lukeneút valkoisten suoritamista teloituksista suomessa 1918.. tiedät mitä tarkoitan.
Sota on aina sotaa, mutta tuollainen jäjettömyys sen jälkeen, on vastoin kaikkea inhimillisyyttä.
Niin ja näistä asioistahsan.. ei voi puhua, mutta eiköhän syylliset ja syyttömät ole jo tuomionsa saaneet.. toivoakseni.
Sota on aina jotain muuta kuin sille annettu nimitys. Voittajan oikeuksiin kuuluu antaa nimi omille teoilleen selityksenä. Espanja nimitti sotaansa sisällissodaksi, vaikka Saksa oli siinä hyvin aktiivinen toimija. Saksan armeija vakautti itärintaman lähettämällä Lenin Venäjälle ja ottamlla haltuun itäiset alueet (Ukraina, Baltikum, Suomi) osana maailmansotaa. 1918 päätyi kolmen keisarinkunnan tuhoon ja myös Turkin ottomaanien vallan tuhoon. Nationalismi nousi valtaan Suomessakin jo ennen Saksaa ja Italiaa ja tavoitteena oli maan puhdistaminen. Kansalaissota (civil war)kuvaa hyvin tavallisten kansalaisten (civis) osuutta sotatoimiin, erona ammattilaisten Saksan vakinaisen armeijan osuuteen. Saksan armeija ei ymmärtääkseni osallistunut puhdistuksiin Suomessa eikä itärintamallakaan. Sonderkommandot olivat asia erikseen 1918 Suomessa ja myöhemmin idän protektoraateissa. 1918 eivät Ruotsin vakinaiset joukot osallistuneet sotaan, mutta vapaaehtoiset kylläkin (kertomansa mukaan) teloittivat naisia ja lapsia. Tätä hommaa Suomen valkoiset arastelivat. Myös Saksa hyväksyi tämän germanisoinnin suhtautuen kielteisesti nousevaan suomalaisuuteen. Itse kannatan siis nimeä kansalaissota vuodelle 1918 tämän sodan jatkuessa sitten "toisin keinoin" vuoteen 1939 asti.
pääjehuista, Kuusisesta ja kumppaneista.
Yksipuolinen maailmankatsomus ei ole herkkua...
Eiköhän nuo ns. kommaritkin yrittäneet elää ja saattaa lapsensa parhaalla tavalla eteen päin.
On muuten mielekiintoinen pointti, että nyky Venäjällä on maailman parhaitten joukossa oleva nuoriso.. mikäli mitaan yleisellä sivistystasolla.
Mikä on ns. yleinen sivistystaso.
Venäjän nuoriso ei yleisesti tiedä historiastaan sen enempää kuin vanhemmatkaan, samoin tietotekniikan yleinen hallitseminen on huomattavasti huonompaa kuin länsieuroopassa.
Nuoriso hallitsee kyllä sellaisia "opetettuja" asioita helvetin hyvin, mutta tieto politiikasta, demokratiasta jne. on hataralla pohjalla ...
ihan tarpeeksi!
Niin mistä tietävät ????
Kansalaissota...
Onnistuivat provosoimaan punaisten maltillisetkin kapinaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=98&conference=4500000000000018&posting=22000000011123250