Ruotsin tyylillä

***

Olisi paljon parempi jos jokaisesta semifinaalista menisi jatkoon sekä tyttö, että poika. Kuten ruotsissa.

Finaalissa sitten taas tytöt kilpailisivat keskenään ja pojat samoin. Tällöin saataisiin idoli teinitytöille ja koko kansalle.

Toisaalta olisi tyhmää saada kaksi idolia yhdellä kertaa, mutta joku oikeudenmukaisuuden tolkku tähän pitäisi saada.

8

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teini..

      ..kiitos vaan!

    • Calder

      ...miksi aina pitää rinnastaa miehet ja naiset samalle viivalle..? eikö se nyt oo aivan yks helv. hailee kumpi sen finaalin voittaa!? Tuossa ei ole kyllä mitään järkee tuossa sun ideassa, ainakaan minun mielestäni. Ja kerroppa *** mikä on sitten sitä oikeudenmukaisuutta, jos saan kysyä? Minusta se on ainakin sitä, että paras esiintyjä/laulaja voittaa. Niin kävi mielestäni viime kerralla, ja tod. näk. niin käy myös tälläkin kerralla.

      ps. idols-formaatin idea ei ole etsiä pikkutyttösille söpöä korkealta laulavaa poikaa, tahi jotain vaaleakutrista "naapurintyttöä", vaan idea on löytää todellinen Tähti!

      • ***

        Kyllä pitää vetää herneet nenään siitä, että heittää vaan idean. Rauhoitu hyvä ihminen, ei tarvitse vatsahaavaa tämmöisen asian takia hankkia.

        Siksi täytyisi rinnastaa, koska tuntuu, että äänestäjät taitavat tuijottaa eniten sitä ulkonäköä. Minä tahdon oikeudenmukaisen voittajan ELI sen joka on lahjakkain laulaja, esiintymistaitoisin sekä sen jolla on paras ääni.
        Etenkin tuota viimeistä. Se on sitä oikeusuudenmukaisuutta. En tahdo finalisti kolmikon olevan mitään antti tuisku kakkonen kolmonen nelosia. Valtaosa äänestäjistä on teinityttöjä, jotka kyllä äänestävät näppäimet sauhuten. Sitä ei kukaan voi kiistää, joten pelko on ihan aiheellinen.

        Mainitsemani asiat eivät määränneet perjantain semifinaalin voittajaa. Nyt sinne jäi kolme lahjakkaampaa, ja kuka niitä enää kohta muistaa vaikka enemmän olisi syytä kuin tämän voittajan suhteen? mietippä tuota ps. kohdassa sanomaasi asiaa. Ilkka pätee ensimmäiseen, Katri toiseen, joten eikö tässä juuri tämänperusteella tunnuta etsivän sellaisia?

        Viime vuonna oikea voitti, näin on, mutta finaalissa oli kyllä muutamia heikompia kuin mitä jäi semeihin, juuri näiden vääränlaisten äänestys metodeiden takia.

        Ruotsin idolsissa on meneillään politiikka naiset ulos peräkanaa vaikka heikompia miehiä siellä on. Siksi tahtoisin edes meidän finaalissa molempien olevan samalla viivalla, koska en tahdo samanlaista sukupuolisyrjintää olevan täälläkin.

        Vastaappa sinä miksi miehet ja naiset ei kuuluisi samalle viivalle?

        Tottakai niistä kahdesta viimeisestä jäljelle jääneestä tytöstä ja pojasta voisi sitten äänestää voittajan, mutta tuo idea nyt sattuu olemaan reilumpi kuin nykyinen!


    • ====))

      Mitä väliä kuka voittaa, koska kolme parasta on kuitenkin yhtä paljon esillä jos samoin käy kun viime Idolsissa. Anttihan taitaa olla suositumpi kuin voittaja Hanna.

    • valitaan 2 idolia?

      Satuin olemaan Ruotsissa viime marraskuussa kun siellä valittiin Ruotsin ensimmäinen idoli, eikä siellä kyllä kahta valittu. Näin siis finaalin telkkarista.

      • ***

        en tiedä viime vuodesta, kun aloin katsomaan vasta viidennen finaalin aikana, mutta tänä vuonna jokaisesta semifinaalista meni yksi tyttö ja yksi poika finaaliin!


      • ***
        *** kirjoitti:

        en tiedä viime vuodesta, kun aloin katsomaan vasta viidennen finaalin aikana, mutta tänä vuonna jokaisesta semifinaalista meni yksi tyttö ja yksi poika finaaliin!

        Ei siellä muuten tuon systeemin mukaan mennä, kuin vain tuolta semifinaali osalta.


    • KeuKeu

      En ymmärrä mikä hyöty tuosta olisi? Eikö se riitä
      että jokaisesta erästä pääsee paras jatkoon? Miksi
      ihmeessä kisaajia pitäisi alkaa jakamaan miehiin ja
      naisiin?

      Entäs sitten jos jossain erässä olisi 2 todella lahjakasta
      naista ja loput keskinkertaisia laulajia? Sitten
      jatkoon
      pääsisi yksi hyvä nainen, mutta myös keskinkertainen
      mies. Mitä pirun hyötyä sellaisesta olisi?

      Viime jaksossa oli 2 lahjakasta laulajaa, mutta
      vain 1 voi voittaa kerrallaan. Tällä kertaa se oli
      Katri ja kyllä hän sen ansaitsikin. Roni oli myös
      hyvä, mutta jäi kakkoseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe