Älykkyyseroista

Jotkut ovat näillä palstoilla maininneet että tutkimukset ovat osoittaneet että uskonnottomat ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin uskovaiset.

Sanon suoraan ettei minulla ole mitään vaikeuksia uskoa tuota.

Katsokaas Jeesuksen vastaanottaminen, Jumalan asettamisen sijalle 1 elämässään,siihen tarvitaan jonkin verran kuuliaisuutta ja tervettä nöyryyttä.
Älykkäiden,lahjakkaiden,voimakkaiden ja menestyneiden joukossa on huomattavasti enemmän porukkaa joka on itseään täynnä kuin keskiverto kaduntallaajien joukossa.
Tästä syystä he eivät pysty vastaanottamaan Jeesusta koska he valitettavasti ovat itseään täynnä.Tämä on kolikon toinen puoli.

Mainittakoon ettei minulla ole mitään edellämainittuja vastaan.Älykkyys on hieno asia kun sitä käytetään oikein.Enkä myöskään väitä että kaikki he ovat tuollaisia itseään täynnä olevia p#¤%&##" on heidän joukossaan paljon myös hienoja ihmisiä.
Eli tämän tekstin kirjoituksessa ei ole kyse mistään kateuden vuodatuksesta.

Mainittakoon vielä lopuksi että millään tee se itse-menetelmällä ei pelastusta tule.Yksikään ihminen ei tule pelastumaan korkean älykkyytensä tai muunkaan hyvän ominaisuutensa ansiosta.
Ainoastaan Jeesus voi tuoda pelastuksen.

6

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Häpeä!

      Sanoit että uskovaiset ovat tyhmmiä! Mitä me olemme sinulle tehneet, että meitä noin haukut!? Kvitteletko olevasi fiksukin kun tuollaista täällä lauot????

      • kun ateisti

        leikkii uskovaista


      • Mirka ..... *

      • en sanonut noin.


      • Liisa
        Mirka ..... * kirjoitti:

        ""Sanoit että uskovaiset ovat tyhmmiä!""

        Tutkimukset kyllä vahvitaa tämän.
        http://www.stabu.net/uskojaao.html

        PUAAHHHHH ... HEH HEH HEH ...

        mutta tutkimuksia ei ole tehty meistä tänne kirjoittavista. Meistä ei tule yhtään sen älykkäämpiä, vaikka huomenna eroaisimme kirkosta tai tyhmempiä, vaikka liittyisimme ylihuomenna kirkkoon. Älykkyyttämme emme pysty täällä osoittamaan mitenkään, paitsi ehkä sillä, miten ja mistä kirjoitamme. Siksi voisi varmuuden vuoksi olla viisasta jättää puahit pois ja olla tarkkana siitä, millaista jälkeä saa aikaiseksi.


    • sanoit

      Järkeilyllä ei pääse tässä asiassa eteenpäin.
      Kaippa siinä hommassa kuitenkin jää niin paljon jälkeen vihollisen kanssa, että se vie vaan ojasta allikkon.
      Matt. 18:3
      ja sanoi: "Totisesti: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, te ette pääse taivasten valtakuntaan. [Matt. 19:14]
      Matt. 19:14
      mutta Jeesus sanoi: "Antakaa lasten olla, älkää estäkö heitä tulemasta minun luokseni. Heidän kaltaistensa on taivasten valtakunta." [Matt. 18:3]
      Matt. 21:15
      Mutta kun ylipapit ja lainopettajat näkivät, mitä kaikkea hämmästyttävää hän teki, ja kuulivat lasten huutavan temppelissä: "Hoosianna, Daavidin Poika!", he suuttuivat
      Matt. 21:16
      ja sanoivat hänelle: "Kuuletko, mitä nuo huutavat?" "Kuulen", vastasi Jeesus. "Ettekö ole koskaan lukeneet tätä sanaa: 'Lasten ja imeväisten suusta sinä olet hankkinut kiitoksesi'?" [Ps. 8:3]
      1. Kor. 2:14 Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      27
      3976
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2045
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      42
      1293
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      79
      1168
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      37
      1112
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1096
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1017
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      915
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      56
      833
    Aihe