Kolme viime aikaisinta selkeää mielipiteen muokkaus tutkimusta/ tilastoa:
1. Turkin EU-jäsenyys, 75% puolesta suomalaisista. HA!
2. 49% sanoisi NATOLLE kyllä jos valtionjohto sitä ehdottaisi. HA!
3. Suomi kilpailukykyisin maa euroopassa! No miks perkeleessä firmat juoksee täältä pois? HA!
1. Turkin EU-jäsenyys, 75% puolesta suomalaisista. HA!
2. 49% sanoisi NATOLLE kyllä jos valtionjohto sitä ehdottaisi. HA!
3. Suomi kilpailukykyisin maa euroopassa! No miks perkeleessä firmat juoksee täältä pois? HA!
Vastaukset 3
Vanhimmat
haahhhahh
1. Äänestimme me Suomen EU:kin, niin miksi olisi mahdotonta, että 75% suomalaisista olisi Turkin EU-jäsenyyden kannalla?
2. Mitäs ihmeellistä tässä on? Se, että 49% suomalaisista ei sano ääneen normaalissa keskustelussa kannattavansa NATO jäsenyyttä voi johtua siitä, että eivät jaksa väitellä NATO pelkääjien kanssa asiasta. Galluppiin tai anonyymiin äänestykseen on helpompi vastata totuuden mukaisesti.
3. Firmat juoksee pois kaikista muistakin euroopan maista, koska kasvavat markkinat ovat idässä ja täältä tuoteen rahtaaminen itään ja sen valmistaminen täällä on paljon kalliimpaa kuin sen tekeminen alusta asti esim. Kiinassa ja myyminen ns. kotimaanmarkkinoilla. Silti Suomi voi olla euroopan kilpailukykyisin maa, se ei kuitenkaan takaa yritysten pysymistä täällä, koska markkinat ovat jo kylläiset, mutta idässä on 2 miljardia ihmistä esim. ilman kännykkää, kun täällä kännykkä löytyy kaikilla ala-aste ikäisestä lapsesta vanhukseen asti.
tutkimustehtiin pakolaiskeskuksella.75%
ymmärsi että kela on iso työn antaja.
hahaha