Ajatteletteko kreationistit (mitä uskontoa sitten edustattekin), että ihmisellä on erityisasema maailmankaikkeudessa? Uskotteko siis, että planeettamme muut elolliset olennot ja koko loputon universumi mahdollisine eksoelämänmuotoineen on luotu perimmiltään vain ihmistä varten?
Pieni suuri kysymys
Ukonkorento
12778
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kun täällä on evoluution kannattajia niin ilahdutan heitä.
Kaikki elämä on niitä itseään varten luotu.
Elämä on jatkuvaa kehitystä kuolemankin jälkeen kaikille luoduille.
Tämä olotila on yksi välivaihe loputtomassa kehityksessä jossa jokainen on itse mukana.
Ihmisen ylimääräinen laki on se mikä vaatii uskoa Jumalan sanaan ja on osana sitä kehitysvaihetta mikä täällä eletään.
Kyllähän ihminen on kristinuskon (sehän tekee eron ihmisen ja muiden eläinten välille) mukaan eläimiä "äärettömästi" tärkeämpi olento! Ihminen on VT:n mukaan luotu hallitsemaan muuta luomakuntaa. Eläimiä saa sen mukaan tappaa ja käyttää ravinnoksi, mikä toiminta on esim. buddhalaisille ja hinduille kauhistus!
Tämä elämä on vain välivaihe.
Mitä jos osat vaihtuvat seuraavaksi ja punnukset tasaantuvat??
Todelliset lahkohihhulit loistavat poissaolollaan. Tähän mennessä annetut vastaukset ovat kerettiläistä yksityisajattelua!
...me ollaan kaikki!!!
Ovatkohan esim. helluntailaiset samaa mieltä kanssasi?
On tässä.
Ylpeä ja itseriittoinen sekä liikoja luuleva on se yksilö joka olettaa olevansa niin merkityksellinen,että koko maailmankaikkeus olisi rakennettu hänen ympärilleen. Kun suhteuttaa mittakaavaan,niin tässä ajattelussa "merkitykselliset luonnonlait" ovat valtava koneisto,jossa pikkiriikkisen pikkiriikkinen atomikasa toimii. Pikkuisen liioitellulta tuntuisi tälläinen..
Juttusi ovat alkaneet olla niin omituisia,että kohta taitaa olla lääkärireissun aika. Muista,että nykyajan Suomessa mielenterveyshoidossa ei ole mitään pelättävää ja että täydellinen toipuminen on täysin mahdollista.
Evolutionistit uskovat että olemme täällä vain koska luonnonlait eivät sitä estä ja on "käynyt mahdollisesti deterministinen mäihä" kannaltamme.
Luomisoppineet sen sijaan uskovat,että luonnonlait ovat olemassa, jotta joku pieni ihminen voisi turvata Jeesukseen.
Mieti,kumpi asettaa itsensä luomakunnan Herraksi?
Mieti,kumpi syyttää toista siitä että ottaa Jumalan paikan?
Kumpi itsensä alentaa,ja kumpi ylpeänä nostaa nokkaansa ja rukoilee,että "Kiitos Herra,kun teit minusta fariseuksen,etkä tuollaista publikaania"?
on olemassa ääretön hiekkaranta. Jokainen hiekanjyvänen edustaa kokonaista universumia. Yhdessä universumeista on lukumäärältään tähtiä about saman verran, kuin on planeetta maassa hiekanjyväsiä. Useimmilla hiekanjyväsillä on lukuisia kiertolaisia, planeettoja. Näistä planeetoista maankaltaisia on tuhansia triljoonia. Näillä planeetoilla esiintyy elämää runsain määrin ja äärimmäisen monenkirjavana juuri tälläkin hetkellä. Hyvin harvalla elämä juuri nyt on tietoista, kuten me sen ymmärrämme. Vielä harvempi on kehittänyt sivilisaatiota tai tekniikkaa, kuten me sen ymmärrämme. Vielä harvempi soittelee naapuriin, mikä liene ehkä älykästäkin niin, koska voi tulla ennen pitkää turpaan soiteltuaan outoa poskeaan.
Jaa niin se kysymys, onko ihmisellä erityisasema maailmankaikkeudessa!
On kait, me voimme toimia universumin silminä ja ottaa selvää monenmoisista asioista mitä on. Mutta mitä sitten?! Voimmeko koskaan jakaa tämän uljaan tiedon kenenkään muun älyn kanssa sanoen, "hei kattokaa, MÄÄ hokasin tollasen hurrrjan jutskan"! Antakaa meille pokaali please !
Pihapiiri pyörii, lapset siinä pyörii. . . http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0510/allskymilkyway_brunier_big.jpg
Noinhan voi kirjoittaa ateistikin kuten myös esim. virallinen nykyisen katolisen tai Suomen ev.lut. kirkon "kreationismin" edustaja.
Mutta mitähän kysymykseen vastaisivat pienempien kirkkokuntien jäsenet?
Eivätkö myönteiset vastaukset näihin kysymyksiin, niin mielettömiltä kuin ne nykyisen "tieteellisen maailmankuvan" kannalta vaikuttavatkin, edusta ainakin raamatullista, perikristillistä ajattelutapaa?