Somaliongelma on sälytetty

KANSALAISTEN KANNETTAVAKSI

1

218

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NÄKÖSÄLLE

      Nuorten rikokset lisääntyivät Helsingissä kolmanneksella viime vuodesta

         
      Yhä harvempi helsinkiläisnuori lähtee rikoksen polulle, mutta rikossarjat ovat entistä mittavampia. Helsingin poliisin tilastojen mukaan 15–17-vuotiaat tekivät tammi–elokuussa kolmanneksen enemmän rikoksia kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
      "Harvempi joukko on entistä aktiivisempi", apulaispoliisipäällikkö Jari Liukku tiivistää.
      Poliisi selvitti tammi–elokuussa noin 2 700 rikosta, joiden tekijä on 15–17-vuotias. Tekijöitä on tuhatkunta.
      Viime vuonna vastaavaan aikaan rikoksia oli 2 000 ja tekijöitä hieman vähemmän.

      Nuorten lisääntynyt rikollisuus on yllättävää, sillä muuten rikokset ovat vähentyneet Helsingissä. Liukku ei lähde arvioimaan, aletaanko nyt korjata lama-ajan säästöjen satoa.
      "Sen verran tilastot joka tapauksessa kertovat, että tulossa on uusi aktiivinen sukupolvi", hän sanoo.
      Nuorten rikokset ovat tyypillisesti omaisuusrikoksia kuten vahingontekoja, varkauksia ja näpistyksiä.

      Eniten huomiota on saanut keskustassa ohikulkijoita ryöstellyt parinkymmenen somalitaustaisen nuoren ryhmä. Liukun mukaan yksittäisen porukan aktiivisuus ei kuitenkaan selitä lukuja.
      Hän korostaa, ettei ilmiöllä ole etnistä leimaa. Rötöstelijöitä löytyy yhtä lailla syntyperäisistä suomalaisista kuin maahanmuuttajanuoristakin.
      "Tämä ilmiö koskee laajasti koko nuorisoa", Liukku sanoo.
      Alaikäisen rikosten selvittelyssä poliisilta edellytetään, että esitutkinta hoidetaan mahdollisimman nopeasti. Lisäksi poliisi on lisännyt valvontaa alueilla, joissa tehdään paljon rikoksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. 159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe