Jos asunnottomat olisivat pääosin naisia eikä miehiä,niin minkä verran enemmän valtio puuttuisi asiaan,uskon että ongelmaan panostettaisiin huomattavasti enemmän resusseja..
asunnoton
puttepossu
1173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ovathan naisvaltaiset alat ns matalapalkka-aloja. Naiset saavat samasta työstä vähemmän palkkaa kuin miehet. Naisia arvostetaan vähemmän kuin miehiä. Naisilla on vähemmän sananvaltaa, kuin miehillä.
Puliukoissa saattaa joku sentään nähdä jotain "sankarillista", mutta kassialmat ovat kertakaikkiaan kammottavia. Samoin kuin miesten humaltumista pidetään miehekkäänä(raitis mies on jollain tapaa outo ja vähän naisellinen kummajainen), mutta naisten humaltumista pidetään jotenkin luotaantyöntävänä(humaltunut nainen on jotenkin outo ja miehekäs kummajainen) Eihän naisen sovi olla kovin miehekäs. Miehuuteen liitetään brutaalisuus, eläimellisyys, rumuus, agressiivisuus, ja naiseuteen kauneus, lämpö ja herkkyys. Nämä stereotypiat elävät edelleen sitkeästi, koska ne ovat sisäänrakennettuina omassa sukupuolisuudessamme. Stereotytpioisssa on kuitenkin se heikkous että ne kategorisoivat sukupuolen mukaan, leimaavat tietyn sukupuolen edustajan tietynlaiseksi ja eivät tunnista jokaisen ihmisen; miehen ja naisen yksilöllisyyttä.
Naisten tasa-arvoliike on epäonnistunut tavoitteessaan telaketjufeministien miesvihan takia. Sukupuolten välistä tasa-arvoahan ei edistetä siten että saadaan aikaan sotatila miesten ja naisten välillä, sotatila vain ylläpitää lukkiutunutta pattitilannetta jossa "kaksi kuuroa tappelee, ja naapurit kuuntelevat", vaan siten että saadaan aikaan dialogi, eli aito vuoropuhelu miesten ja naisten välillä. Jos mies kokee naisen vihollissenaan, tai nainen miehen vihollisenaan, on sukupuolten välisestä tasa-arvon edistymisestä turha puhuakaan.