Reipas eläkeläinen Johannes Koroma oli epätietoinen rakennustyöläisen työn raskaudesta, jos sitä verrataan johtajan työhön. Olisiko se johtajan työ sittenkin niin raskasta, että siitä on päästävä eläkkeelle aiemmin ? Duunari pääsee tuon ikäisenä korkeintaan sairaseläkkelle.
Raskasta
työtäkö ?
1189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
päästessään eläkkeelle 65-vuotiaana sai "nauttia" eläkepäivistään keskimäärin yhden vuoden; näin parikymmentä vuotta sitten! Samoihin aikoihin toimihenkilöt, opettajat ja papisto eleleskelivät leppoisan ja arvostusta tuottavan työrupeaman jälkeen yli kasikymppisiksi!
Mikähän on tilanne tänään, eli miten kauan eri ammattiryhmissä toimivat eläkeläiset keskimäärin viettävät eläkevuosia? Onko kenelläkään tuoretta tilastotietoa?