Luottotietojen palautuminen

hoose

Oon vähän pihalla näistä luottotietojutuista, ja kysyisin semmoista, että palautuvatko luottotiedot sen tietyn ajan kuluttua VAIKKA ei olisi niitä velkojaan vielä maksanut? Vai alkaako se esim. 4 vuotta merkintää rullaamaan vasta siitä kun on laskunsa perijöille maksanut?

5

7269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stadi58

      Suomen asiakastieto ei seuraa häiriöiden maksua (sinne voi toimittaa jälkikäteen selvityksen maksetusta laskusta). Joten luottohäiriöt elävät omaa elämäänsä ja saatavan maksu omaansa.

    • Äksy Ämmä

      sen jälkeen, kun tieto esim. ulosottoyrityksestä on kiirinyt luottotietoyhtiöille.
      Käsitykseni mukaan siis se neljän vuoden mustalistajakso alkaa siitä, kun henkilön nimi tuolle nykyajan pannalapulle joutui.
      Sitä en tiedä, mitä seuraa, jos velallinen ei tuota velkaa maksa sen neljän vuoden aikanakaan. Ilmeisesti velkoja voi toimittaa velan yhä uudelleen ulosottoperintään, mistä seuraa sitten taas uusi neljän vuoden luottohäiriömerkintäjakso jne.jne.
      Eikä merkintä poistu, vaikka velallinen maksaisi velan merkinnän saatuaan - toki rekisteriin voidaan tehdä merkintä maksusta.

    • Kilon poliisi

      Jos et ole velkojasi maksanut, niin velkoja uusii saatavansa-> taas merkintä luottotietoihin-> taas uusi 4 vuotta mustalla listalla. Itse asiassa samasta velasta voi olla samanaikaisesti useampiakin merkintöjä. Voudin perintäyrityksen epäonnistumisesta tulee luottotietoihin varattomuusmerkintä jne...eli käytännössä ainoastaan silloin, kun velkoja ei enää viitsi saataviaan uusia, luottotietosi palautuvat maksamatta. Tämä on tietenkin hyvin harvinaista. Monesti jossain vaiheessa turhaan perittyään, velkoja myy roskasaatavansa halvalla jollekin tällaiseen toimintaan erikoistuneelle firmalle, joka sitten jaksaa karhuta ja uusia saataviaan maailman tappiin-> luottotietosi ei palaudu ikuisuuksiin...kannattaa siis maksaa!

      • NoName

        Niin, tuleekos uusia merkintöjä, jos olet maksamassa kyseistä velkaa, mutta luottotiedot ehtivät puhdistua ennenkuin koko velka on maksettu?


      • jo vuosikausia
        NoName kirjoitti:

        Niin, tuleekos uusia merkintöjä, jos olet maksamassa kyseistä velkaa, mutta luottotiedot ehtivät puhdistua ennenkuin koko velka on maksettu?

        Suomessa on huomattava määrä lamalainojen takaajia, joiden palkasta, eläkkeestä tms. on keskeytyksettä ulosmitattu 1/3 jo noin 15 vuotta. Luottotiedot ovat kunnossa mutta velka sen kun kasvaa, kun ulosotetut varat eivät riitä edes viivästyskorkoihin.

        Jos tuohon ulosottoon tulee tauko esimerkiksi sen takia, että ulosotettu joutuu työttömäksi, palauttaa ulosottomies paperit velkojille varattomuusesteen vuoksi. Silloin tulee neljän vuoden merkintä luottotietoihin.

        Jos velallinen hoitaa asiansa velkojien kanssa tekemällä maksuohjelman, tulee kahden vuoden merkintä luottotietoihin ("Velallisen kirjallinen tunnustus" tms.). Monet eivät uskalla sopia velkojaan, kun pelkäävät tuota kahden vuoden rangaistuksenomaista luottotietomerkintää. Vuokra-asuntoa ei tahdo saada ilman puhtaita luottotietoja. Ja ulosotetulla ei voi olla omaa asuntoa! Ulosottohelvetti ajtkuu kuolemaan asti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2134
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1756
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1479
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1253
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1234
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1072
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      993
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      975
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      675
    Aihe