"
Amec wins £250m nuclear contract
By Michael Harrison, Business Editor
Published: 18 October 2005
Amec, the UK engineering group, was awarded a £250m contract yesterday to oversee the expansion of one of the world's biggest nuclear power stations.
The contract, which involves investment of £2bn to bring two reactors back into service at the giant Bruce station in Canada, is fresh evidence of the resurgence in interest in nuclear power as a means of tackling global warming.
...
"
http://news.independent.co.uk/business/news/article320394.ece
Kyllä kahden ydinreaktorin uudelleen käyttöönottoa, etenkin tällaisena vakavan ydinuhan aikana, voisi jo sanoa todelliseksi suomalaisperäisen ydinhulluuden leviämiseksi.
Suomalaisperäinen ydinhulluus leviää
11
583
Vastaukset
- sahajajoogi
Rosalie Bertell sanoo kirjassaan että ydinvoimala(=putket, koneisto, ydinreaktorin suojakupu ja -rakennus)muuttuu käytön myötä kokonaan radioaktiiviseksi, ja tätä ilmiötä kutsutaan kaunistellen nimellä "turpiinihehku".
Kuulostaa likaiselta touhulta. Elin aiemmin siinä harhaluulossa että ydinreaktori ei vuoda säteilyä tai hiukkasia ympäristöönsä.
Kaikki se vesi, ja lyijy joka suojaa reaktiota, ei estäkään gammasäteitä. :-(- Windy
Kerro lisää mielenkiintoisista jutuista? Oletko tietoinen, että tietyntyyppisissä laitoksissa se höyry jota sinne turbiiniin ajetaan on myös aktiivista. Voi kamalaa......... pystyyköhän tässä nukkumaan ensi yönä.
- sahajajoogi
Windy kirjoitti:
Kerro lisää mielenkiintoisista jutuista? Oletko tietoinen, että tietyntyyppisissä laitoksissa se höyry jota sinne turbiiniin ajetaan on myös aktiivista. Voi kamalaa......... pystyyköhän tässä nukkumaan ensi yönä.
.. se tässä eniten mietityttää. Vaikutat ylemmyydentuntoiselta / ambivalentilta. Miksi?
>> Oletko tietoinen, että tietyntyyppisissä laitoksissa se höyry jota sinne turbiiniin ajetaan on myös aktiivista.
Olen tietoinen että on erityyppisiä laitoksia, ja siellä kiertää vesi, höyry, ilma ja joissakin nestemäinen metalli. Sinänsä minua kiinnostaa lähinnä se radioaktiivisuus joka karkaa ympräristöön.
>> Voi kamalaa......... pystyyköhän tässä nukkumaan ensi yönä.
Ehkä pitäisi jotenkin karaista itseäsi; vaikkapa avantouinnilla, tai jollain; jos tälläinen pikku tekninen keskustelu aikaansaa jo kauhureaktion. - MerviP
Et ole ihmettelyssäsi yksin.
En minäkään ole kuullut, että
- suojarakennus muuttuisi radioaktiiviseksi
- ilmiötä sanottaisiin turpiinihehkuksi
- lyijy suojaisi reaktioita.
- rakenteet eivät estäisi gammasäteitä
Sen sijaan olen omin käsin säteilymittauksin varmistanut, että
- suojarakennus (se osa, joka on sattunut olemaan kulkureitin varrella) ei ole radioaktiivinen (ei aktivoitunut eikä pintakontaminaatiota)
Olen ollut turpiinihallissa,
- eikä turpiini ole hehkunut
Olen katsonut materiaaliluetteloita
- eikä reaktorin ympärillä ole lyijysuojausta
Olen lukenut ydintekniikkaa, enkä
- tunnista reaktiota, jota lyijy suojaa (?)
Olen mitannut säteilyä reaktorin kohdalta säteilysuojan ulkopuolelta ja taso on ehkä vain hiukan koholla. (Säteily voi tosin olla peräisin betonirakenteiden omasta luonnon radioaktiivisten aineiden säteilystä)
Rohkenen ehdottaa sellaista selitystä, että Rosalie Bertell on kentes itse ymmärtänyt jonkin asian väärin.
Suorempi kommentti kuuluu: "Hyvänen aika millaista pöhäpopulistista soopaa".
Ilmaisutavasta huolimatta kommentien asiasisältö on sama. - Vastaaja
"
Rosalie Bertell sanoo kirjassaan että ydinvoimala(=putket, koneisto, ydinreaktorin suojakupu ja -rakennus)muuttuu käytön myötä kokonaan radioaktiiviseksi, ja tätä ilmiötä kutsutaan kaunistellen nimellä "turpiinihehku".
"
Noin se taitaa olla. Kun ydinlaitos lopulta suljetaan, se (parhaassa tapauksessa) on helvetinmoinen ydinjäteongelma.
"Kuulostaa likaiselta touhulta."
Se on uskomattoman saastaista touhua.
"Elin aiemmin siinä harhaluulossa että ydinreaktori ei vuoda säteilyä tai hiukkasia ympäristöönsä."
Ydinvoimalobbarien lluoma harhakuva.
"Kaikki se vesi, ja lyijy joka suojaa reaktiota, ei estäkään gammasäteitä. :-( "
Tapposäde reilu kilometri. - HK1
Minäkin olen kokonaan radioaktiivinen. Sen ansiosta tulevaisuuden arkeologi voi määrittää jäännösteni iän hiilen radioaktiivisen isotoopin suhteellista osuutta mittaamalla. Tämä Rosalie näkee ilmeisesti muitakin hehkuja kuin turbiinin hehkun, kun kerran on Gray Nuns of the Sacred Heart -nimisen uskonnollisen yhteisön jäsen, ks. http://www.greynun.org/Images/2005_0515May0007.JPG
- sahajajoogi
HK1 kirjoitti:
Minäkin olen kokonaan radioaktiivinen. Sen ansiosta tulevaisuuden arkeologi voi määrittää jäännösteni iän hiilen radioaktiivisen isotoopin suhteellista osuutta mittaamalla. Tämä Rosalie näkee ilmeisesti muitakin hehkuja kuin turbiinin hehkun, kun kerran on Gray Nuns of the Sacred Heart -nimisen uskonnollisen yhteisön jäsen, ks. http://www.greynun.org/Images/2005_0515May0007.JPG
>> Tämä Rosalie näkee ilmeisesti muitakin hehkuja kuin turbiinin hehkun, kun kerran on Gray Nuns of the Sacred Heart -nimisen uskonnollisen yhteisön jäsen,
Olenhan minäkin sahaja yogi, ei ole mikään häpeä olla uskonnollinen; ja lueppa vähän tekstejäni uskontopalstoilta mitä hehkuja koen.... esim. viime yönä. - sahajajoogi
sahajajoogi kirjoitti:
>> Tämä Rosalie näkee ilmeisesti muitakin hehkuja kuin turbiinin hehkun, kun kerran on Gray Nuns of the Sacred Heart -nimisen uskonnollisen yhteisön jäsen,
Olenhan minäkin sahaja yogi, ei ole mikään häpeä olla uskonnollinen; ja lueppa vähän tekstejäni uskontopalstoilta mitä hehkuja koen.... esim. viime yönä.Dr. Rosalie Bertell, a Grey Nun for half a century, is an internationally recognized expert in the field of radiation:
http://www.ratical.org/radiation/RBanNun.html
- Jormavaara
Ai sinä määrittelet mikä on hullua? Hullua.
- sahajajoogi
Hulluuden määrittelyn itseoikeuden itselleen kahmijana kukahan on kunigas?
- Jormavaara
sahajajoogi kirjoitti:
Hulluuden määrittelyn itseoikeuden itselleen kahmijana kukahan on kunigas?
Oliko tuo tahallinen retorinen kysymys vai ajattelitko vain ääneen näppäimistön äärellä? Vai oletko kenties monta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942