Itsemurha ja usko

jarlau

Moni kysyy, onko itsemurha syntiä?

ITSEMURHA

Suomessa on korkeat itsemurhaluvut. Määrätyssä iässä nuorilla miehillä itsemurha on yleisin kuolinsyy. Omaiset usein voivat vain kysellä jälkeenpäin; "Miksi jätit meidät?"

Hyvin usein itsemurhan tehnyt on puhunut jotakin itsemurhasta, mutta läheiset eivät osaa ja ymmärrä reagoida hälytysmerkkeihin. Itsemurhaa hautova tuntee elämänsä usein tarkoituksettomaksi. Hän kärsii usein alemmuuden tunteista ja syyttää itseään tai muita epäonnistumisisestaan. Itsetunto on heikko. Itsemurha on kuitenkin tavallisimmin täydellinen yllätys omaisille. Alkoholilla on usein oma roolinsa tapahtumaketjussa.

Itsemurhaa yrittäneet ovat maininneet teon syiksi koston, itserankaisun, paon, vetoomuksen, halun nukkua ja päästä pois, halun kuolla ja muuttaa olomuotoa. He ovat kokeneet elämänsä liian kovaksi.

Itsemurha tekona on niin raju, järkyttävä ja lopullinen, ettei sitä ei voida ymmärtää mitenkään järjellisesti järkeväksi. Voidaankin ajatella että kysymykssä on aina jonkinasteinen mielen ja henkisen tasapainon järkkyminen. Kukaan ei voi täydessä harkinnassa ja ymmärryksessä tehdä sellaista tekoa. Voittamattomia ongelmia ei yleensä ole olemassakaan. Vaikeudet voidaan aina järjestelyin siirtää syrjään. Monet eivät kuitenkaan ymmärrä hakea apua lääkäriltä, sosiaalityöntekijältä, avioliittoneuvojalta, terapeutilta tai velkajärjestelyjä. Epätoivoinen näkee ongelmansa vain omasta kapeasta sektoristaan, ja jumittuu saman suppean ajattelunsa ympärille. Itsemurhaan liittyy yleensä aina psyykkinen kuormitus. Ulkopuolinen tavallisesti näkee aina paremmin ulospääsyn vaikeuksista kuin ahdistunut itse.

Masennus on sairaus, jonka syyksi voitaneen laskea merkittävin osa itsemurhista.
Masentunut ei voi saada mielihyvää mistään, eikä kokea iloa, onnea ja tyydytystä, koska hänellä on keskushermoston aineenvaihduntahäiriö. Nämä keskushermoston aineet mm. serotoniini mahdollistavat mielihyvän tuntemukset.
Elämässä voi siis kaikki olla kunnossa, mutta sairastunut kyllästyy elämäänsä, koska ei koe siinä enää mitään elämisen arvoista, ja mielihyvää tuottavaa. Hänelle elämä on pelkkää tuskaa, ahdistusta, pelkoa ja epätoivoa. Hänellä ei sairaana ole realistista otetta elämäänsä.
Hänen todellisuustajunsa hämärtyy omien mielikuviensa, luulottelujensa ja itsetuhoviettinsä vuoksi. (Kts. opetuskirje "Masennus ja murhe" http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli)

Sanotaan että suomalainen "ei puhu eikä pussaa?"
Kyllä ihminen on onnellisempi jos hän näyttää tunteensa, ja uskaltaa rakastaa, ja ylipäätään pyrkii rakkauteen. Kielteisiä tunteita ei sovi näyttää vihassa, mutta ne voidaan purkaa pois keskustelemalla sovussa asiallisesti.
Mieltä painavien ja vaivaavien asoiden patoaminen aiheuttaa arvaamattomia seurauksia, kun ne hallitsemattomasti joskus kerralla purkautuvat, sitten kun malja on täysi.
Avioeroluvut vähentyisivät, ja niiden tuomat jälkiongelmat, jos parit keskustelisivat aina riitansa pois päiväjärjestyksestä. Ihmisen muisti ja mieli kasaa mielipahaa ja pettymyksiä varastoon. Hyvä tapa ehkäistä itsemurhia onkin rakkaus, välittäminen ja avunanto.
Itsemurhaa harkitseva on vaikeuksissa, ja neuvoton omassa ahdistuneessa ymmärryksessään.

Kun ihminen ymmärtää ja käsittää rakkauden, ja vaalii rakkautta kaikissa ihmissuhteissaan, hän voi olla onnellinen, ja nauttia elämästään.
Jeesuksen ristinkuolema on meille elämäksi. (Joh 3:16) Kukaan ei ihmiseltä voi tätä lahjaa riistää, ellei hän itse anna siihen mahdollisuutta, ja itse suostu siihen.
Herrassa Jeesuksessa on rauha, toivo, turva, elämä ja varmuus. Anteeksianto ja luottamus.
(Ps 46) Herraan turvaava perii maan, ja vanhurskaat asuvat siinä iankaikkisesti. (Ps 37:29, Jes 57:13) Kun ihminen turvaa Jumalaan hän ei vaivu epätoivoon. (1 Tess 4:13-18, 1 Kor 15:51-58) Turha sureminen häpäisee Jumalaa ja Jeesusta. Luottamus Jumalaan antaa pohjaa kaikelle elämälle. Jumala ei hylkää. Ero Jumalasta johtuukin aina ihmisen omasta päätöksestä. Jumala on aina valmis antamaan uuden mahdollisuuden. Hän armahtaa kaikesta synnistä jos ihminen vain itse tahtoo syntinsä hylätä. (Joel 2:12-13, Jes 45:22)

Surusta toivutaan parhaiten jos päätetään toipua, ja toimitaan asian eteen. Tietoiset esteet ilolle poistetaan. Asiat järjestellään kuntoon. Ulkopuolinen apu auttaa ongelmien näkemisessä. Välittävät ihmiset voivat olla suureksi avuksi. Turvallisuus on tärkeä. Erilaisia vertaistukiryhmiä ja kriisiryhmiä järjestetään. Ihmisten pariin on hyvä hakeutua, vaikka mieluisan harrastuksen ympärille. Hengellinen apu, tuki ja yhteisö ovat usein avainasemassa, ja rakastavat ihmiset löytyvät niistä. On hyvä varata toipumiseen riittävästi aikaa. Mistään tavalliseen elämään kuuluvista asioista ja rutiineista ei ole syytä luopua, elleivät ne ole epäterveellisiä tai muuten huonoja asioita. Lääkäri voi auttaa terveysasioissa ja antaa lääkehoitoa mm. univaikeuksiin ja masennuksen hoitoon. Ihmisen tulee myös hyväksyä itsensä ja tunteensa. Jos omatunto puhuttelee, on se Jumalan Pyhän Hengen puhuttalua ja painava asia on hoidettava kuntoon.
Ne asiat jotka voidaan siirtää odottamaan otollisempaa aikaa, on hyvä siirtää ajankohtaan jolloin niitä voidaan paremmin hoitaa ja voimia riittää paremmin. Mieti missä voisit tarvita apua, ja tunnista avuntarpeesi. Voit myös turvautua ulkopuoliseen apuun. Vältä kaikkea mikä aiheuttaa mielipahaa, ja on aiheuttanut surusi, tai laukaissut masennuksesi. Rukoile ja turvaudu Korkeimpaan. Parannuksenteko synneistä on tärkeä päätös.

Raamatun asenne itsemurhaan on ehdottoman torjuva.
Elämä on Jumalan lahja. Jos ihminen riiistää itseltään tai toiselta hengen, hän rikkoo käskyä "älä tapa." (2 Moos 20:13, 1 Joh 3:4)
Armon aika päättyy kuolemassa, ja ihmisellä ei ole teostaan katumuksen mahdollisuutta.
Tietysti monet ovat olleet tilassa, jossa heitä ei voida pitää teostaan vastuullisena, ja siksi voimme turvata ja luottaa armollisen Jumalan oikeudenmukaisuuteen.
Kun ihminen luopumuksessaan astuu tietyn Jumalan pitkämielisyyden rajan yli, Jumalan Henki vetäytyy pois. Side taivaan ja ihmisen välillä katkeaa. Raamatussa Kuningas Saul ja Juudas Iskariot tekivät epätoivoissaan itsemurhan tällaisessa tilanteessa, kun armo oli menetetty. (1 Sam 28:31, Matt 27:3-5, Mark 3:28-29)

Ihmisellä on kuitenkin aina mahdollisuus vaikuttaa itse ikuiseen kohtaloonsa katumalla syntinsä, ja kääntymällä Jumalan puoleen niin kauan kuin elää!
Muista että pohjalta pääsee vain ylöspäin!
"Paistaa se päivä vielä risukasaankin!"

Jumalan siunausta
jari laurila

2

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Obduktio Olli

      Et maininnut kirjoituksessasi tätä voimamiestä, Jumalan nasiiria (Simson?). Jätitkö hänet tarkoituksella pois? Jumala vastasi hänen rukoukseensa ja antoi hänen tuhota vihollisensa ja tuhota myös itsensä.

      • jarlau

        Jäi vahingossa pois. Lisään.
        Kiitos ilmoituksesta.

        Siunausta
        jari laurila


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1972
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1698
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1324
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1146
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1142
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1017
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      927
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      912
    Aihe