Halonen halusi laillistaa diktatuurin

Herätys Kansa

On ihmeellistä, että kansaa ei kiinnosta mitä sen presidentti on aikaisemmin tehnyt urallaan. 1970-luvulla Halonen oli laillistamassa diktatuuria kun ajoi DDR:än tunnustamiskomiteassa DDR:än yksipuolista tunnustamista vaikka maa murhasi omia kansalaisiaan Berliinin muurille. Satoja ihmisiä murhattiin vuosien aikana muurille, mutta 1970-luvun Haloseen asia ei vaikuttanut millään tavalla.

Kun Chilessä tapahtui vallankaappaus 11.9.1973, Halonen perusti samana päivänä Suomi-Chile-seuran auttamaan maan kommunistisia pakolaisia ja Suomi antoi heille poliittisen turvapaikan. Miksi Halonen ei ajanut DDR:än sortoa pakoon yrittäneille turvapaikkaa Suomesta? Tarja Halonen on sosialisti, suorastaan kommunisti. Ei olekaan mikään suuri kummastus, että hän tulee hyvin toimeen Putinin kanssa, joka on entinen KGB:n vakooja. Millaiset suhteet siis Halosella oli Stasiin 1970-luvulla?

10

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haloselle kenkää

      ja Stasi-listoilta löytyy Tarja Lintosen nimi, joka niin ikään kuului DDR:n tunnistamiskomiteaan ja on Halosen hyvä ystävä, koska Halonen järjesti Lintoselle YK:n suurlähettilään viran.

      Näin se menee kommunistitovereilla.

      Nämäkin asiat pitäisi ottaa esiin eikä antaa suomettuneiden diktatuurinpalvojakommunistien johtaa tätä maata.

      Muissa Itä-Euroopan maissa heille on jo pääosin annettu kenkää, vain Suomessa on vallalla vanha Neuvostoliiton aikainen sukupolvi.

      Kommunistit olivat hirvittävällä tavalla väärässä, Halonen oli hirvittävällä tavalla väärässä. Jos ihminen on ollut noin väärässä ja palvonut kansalaisiaan mielivaltaisesti tappanutta tyranniaa, hänelle ei pitäisi antaa minkäänlaista virkaa, vaan passittaa suoraan vanhainkotiin.

      • äskeiseen

        Nimi ei ollut Tarja Lintonen, vaan Kirsti Lintonen.


      • tämän
        äskeiseen kirjoitti:

        Nimi ei ollut Tarja Lintonen, vaan Kirsti Lintonen.

        vuoksi Halonen ei osallistunut Puolan solidaarisuuden 25-vuotisjuhliin koska Puolassa ja Suomessa tiedetään Halosen menneisyys tyrannian auttajana. Koko hommalta olisi mennyt uskottavuus jos Halonen olisi esiintynyt juhlallisuuksissa rintarinnan Walesan ja Havelin kanssa. Halonen ei todellakaan ollut vapauttaja vaan diktatuurin puolustaja.


      • HUPAISA

        ...seurata. Puhutko useinkin yksiksesi?


      • Outoa oletusta
        HUPAISA kirjoitti:

        ...seurata. Puhutko useinkin yksiksesi?

        ainakin jos vastailet minulle.

        Mutta mukava tietää, että meitä, jotka näemme sosialismin ja Halosen valheiden läpi on yhä enemmän ja enemmän.


    • mahtavaa

      Stasipaskaa, setapaskaa, chilepaskaa....mutta vain paskaa anyhow, you know? Conan tykkää, minä tykkään ja kansa tykkää...siksi "tykkäämisindeksi" hipoo 65%.

      And what can you do? Nothing!

    • Sitruunasooda

      Halonen istui ko. komiteassa niinsanotusti viran puolesta. Hänet oli juuri palkattu SAK:n lakimieheksi ja SAK:lta oli pyydetty edustajaa komiteaan. Halonen laitettiin komiteaan siis, hän ei itse hakeutunut siihen.

      Allendesta.. Vuonna 1973 Chilen asevoimat yhteistyössä CIA:n kanssa kaatoivat laillisesti vaaleissa valitun, kieltämättä sosialistisen, hallituksen. Tilalle tuli Pinochetin hirmuvalta jonka aikana tapettiin kymmeniä tuhansia chileläisiä - niitä onnettomia, jotka eivät päässeet Ranskaan, Italiaan, Suomeen turvaan.

      Ja tämäkö toiminta ei ollut eettistä ulkopolitiikkaa? Valitettavasti noina kylmän sodan aikana Suomi ei aina pystynyt toimimaan eettisesti, mutta tässä Chilen-politiikassa ei ole moitteen sijaa.

      Nyt ajat ovat toiset ja eettinen ulkopolitiikka on mahdollista. Presidentti Halonen on ollut siinä hyvin aktiivinen.

      • joku kehtaakin

        suoltaa. Rykäisehän seuraavan kerran vielä parempi nuoleskeluviesti Halosesta.


      • valehdella
        joku kehtaakin kirjoitti:

        suoltaa. Rykäisehän seuraavan kerran vielä parempi nuoleskeluviesti Halosesta.

        uskomatonta juu.


      • Huh huh

        vaan näppäimistö laulaa. Työajalla. Halosen alaisuudessa suoraan oleva esimiehesi on käskenyt kaiken panna peliin.

        Kerro kuinka paljon saat tästäkin paskanjauhamisesta fyrkkaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2461
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      348
      2077
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1922
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1743
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1528
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1062
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1049
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      910
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      895
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      858
    Aihe