Suomalaisille rokotteet lintuinfluenssaa vastaan!

Lintuinfluenssaa on löytynyt Romaniasta,Kreikasta,Turkista,Kiinasta ja Moskovasta,jossa oli kuolleita lintuja.Mitä me oikein odotamme.Lintuinfluenssa ei vielä ole levinnyt Suomeen,mutta jos se on levinnyt jo Kreikkaan niin se voi levitä Suomeenkin. Olisi jo aika rokottaa kaikki suomalaiset eikä sillon, kun se on jo levinnyt Suomeen.Vasta kun jotain kamalaa tapahtuu silloin vasta aletaan toimia.Herätkää ihmiset!
111104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei oo vielä kukaan Romaniassa, Turkissa, Kreikassa, Moskovassa tai muissakaan influn esiintymispaikoissa YKSIKÄÄN ihminen saanut tartuntaa, vai onko häh??? Sanokaa nyt te kaikkitietävät, hemmetin arvailijat... Argh!

Äänestä
  • Eiköhän ne rokotukset ole ajankohtaisia vasta sitten kun ko. virus tai joku toinen vastaava on muuntunut ihmisestä toiseen tarttuvaksi ja silloinkin rokotteen kehittämiseksi menee n. puoli vuotta.

    Äänestä

  • lintuflunssaa vastaan kirjoitti:

    Eiköhän ne rokotukset ole ajankohtaisia vasta sitten kun ko. virus tai joku toinen vastaava on muuntunut ihmisestä toiseen tarttuvaksi ja silloinkin rokotteen kehittämiseksi menee n. puoli vuotta.

    no on tämä ny perkele yhtä liioittelua. Linnuista se tarttuu helvetin vaikeesti ja jos ihmisellä on se niin se tarttuu kanssa miljoona kertoo vaikeemmin toiseen ihmiseen... ja vittuako sitä liioittelemaan jos tauti tulee niin tulee ei ole viel kiirettä koska suomessakin lääkkeet saa päämiehet eli nämä aivottomat poliitikot eduskunnassa. Ja toisekseen nämä lääkkeethän pitäisi vain ja ainoastaan antaa poliitikoille eikä niihin lueta mukaan heidän perheenjäseniä. Kun se mies/nainen on siel eduskunnassa niin ei hänen puoliso ole mikään tärkeä tekijä näissä asioissa eli ei tarttee lääkettä antaa sillo heille

    Äänestä

  • Tämänpäiväinen Aamulehti kirjoittaa:
    Tähän mennessä H5N1-virus on tarttunut 119 ihmiseen siitä lähtien, kun ensimmäinen tapaus havaittiin vuonna 1997. Kymmeniä miljoonia lintuja on kuollut tähän tappavaan virukseen.
    Virus on erittäin tappava: puolet sen saaneista ihmisistä on kuollut, jotkut kahden vuorokauden sisällä sairastumisestaan. Virus tappaa yleensä iskemällä keuhkoihin. Vaikka virus leviää nopeasti lintujen keskuudessa, ihmisestä toiseen sen arvellaan levinneen vain kahdessa tapauksessa. Kaikki muut sen saaneet ihmiset ovat olleet kosketuksissa lintujen kanssa. Jos H5N1-virus kuitenkin muuntautuu ihmisestä toiseen tarttuvaksi, se voi aiheuttaa maailmanlaajuisen hätätilan ja tappaa miljoonia ihmisiä.

    Ja toisessa kohtaa sanotaan:
    Kun lintuinfluenssa virus kohtaa ihmisruumiissa tavallisen flunssaviruksen, se saattaa kehittää ihmiselle vaarallisen mutaation...

    ETTÄ SILLEEN...

    Äänestä

Viimeisenä se kai iskee kotona kaiken aikaa nököttäviin nettihörhöihin, joiden ainoat sosiaaliset kontaktit ovat toiset samoilla nettilangoilla roikkuvat höperöt ja sossun täti kerran tai pari kertaa vuodessa.

Ainoa millä on virologian kannalta on näppikselle säännöllisesti leviävät siemennesteet, mutta harvemmin saa tautia omista nesteistään sormissa olevien avohaavojen ja hiertymien kautta.

Kaiken maailman hörhöjä sitä onkin.

Äänestä
  • Eli jälleen kerran voimme todeta, että nörteissä on ihmiskunnan tulevaisuus; he elävät pisimpään ja näin ollen saavat jatkaa lajia ^^

    Äänestä

  • dfgdgfdg kirjoitti:

    Eli jälleen kerran voimme todeta, että nörteissä on ihmiskunnan tulevaisuus; he elävät pisimpään ja näin ollen saavat jatkaa lajia ^^

    eli voinko saada viruksen sähköpostin kautta

    Äänestä

  • H5N1-viruksen kirjoitti:

    eli voinko saada viruksen sähköpostin kautta

    täälä puhutaan niin paljo paskaa että sillä vois lannottaa 1000 hehtaaria peltoa

    Äänestä

  • dfgdgfdg kirjoitti:

    Eli jälleen kerran voimme todeta, että nörteissä on ihmiskunnan tulevaisuus; he elävät pisimpään ja näin ollen saavat jatkaa lajia ^^

    Ongelma vaan on se, ettei nörttikään ole yksineuvoinen laji. Tietysti jos joku kykenee kehittämään interaktiivisen lisääntymiskelpoisen nettiviruksen, niin iankaikkisuus on nörttien.

    Äänestä

EI hätää

Äänestä

Suomalaisille on varattu rokotteet mutta muistaakseni niitä epidemioita on joku 12kappaletta... ja vain yhteen on rokote... oletteko muut kuulleet samaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ansku kirjoitti:

Lintuinfluenssaa on löytynyt Romaniasta,Kreikasta,Turkista,Kiinasta ja Moskovasta,jossa oli kuolleita lintuja.Mitä me oikein odotamme.Lintuinfluenssa ei vielä ole levinnyt Suomeen,mutta jos se on levinnyt jo Kreikkaan niin se voi levitä Suomeenkin. Olisi jo aika rokottaa kaikki suomalaiset eikä sillon, kun se on jo levinnyt Suomeen.Vasta kun jotain kamalaa tapahtuu silloin vasta aletaan toimia.Herätkää ihmiset!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu