kokoomuksen Niinistön tukijoukkoihin. Kirsi Pihan julkkisten ympärille rakentaman "PressaKlubin" tähdeksi heittätyi myös matalapalkkaisten hoitsujen ammattijärjestön Tehyn puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola.
Ovatko kaikki hoitsut kokkareita ja paljonko Laitinen-Pesola uhraa työajastaan Niinistö Cafeissa istumiseen. Valtiovarainministeri Niinistön sydäntä lähellä nämä alipalkatut hoitajat ovat aina olleetkin.
Tehy tukemaan Niinistöä
9
268
Vastaukset
- Jaba_43
Lipposen hallituksen tupo-ratkaisuissa SAK käveli toistamiseen pienipalkkaisten naistoimialojen yli SDP:n tuella. kepu ei oppositiosta sanallakaan vastustanut SAK/SDP:n touhuja.
On siis mielenkiintoista, että sinä syyttelet nyt kokoomusta tuosta asiasta, kun TEHY:n jäsenet ovat katsoneet kokoomuslaisen puheenjohtajan parhaiten ajavan heidän etujaan.- oivahärkönen
... Lipposen hallituksen kakkosmiehenä estänyt moista ylikävelyä ?
- Jaba_43
oivahärkönen kirjoitti:
... Lipposen hallituksen kakkosmiehenä estänyt moista ylikävelyä ?
Kokoomus piti jokaisella tulopoliittisella kierroksella matalapalkkaisten alojen asiaa esillä, mutta vaikeaa se on kolmanneksi suurimmalle puolueelle yksin hoitaa, kun oppositio-kepu myötäili jokaisessa asiassa demareita tasoittaakseen tietään tähän punamultaan, jossa nyt elämme.
- Kunhan kommentoin
Jaba_43 kirjoitti:
Kokoomus piti jokaisella tulopoliittisella kierroksella matalapalkkaisten alojen asiaa esillä, mutta vaikeaa se on kolmanneksi suurimmalle puolueelle yksin hoitaa, kun oppositio-kepu myötäili jokaisessa asiassa demareita tasoittaakseen tietään tähän punamultaan, jossa nyt elämme.
Mikä mahti voisi vaikuttaa Suomea mahtipontisesti ohjaavaan ay-valtaan? Voisiko apua pyytää esim. perinteisiltä ay-sidoksissa olevilta puolueilta, kuten SDP:ltä, jonka pj on ex-SAK:n edustaja, tai vaikkapa SAK:n ex-lakimieheltä, presidentti Haloselta, jonka tukipilariksi mm. SAK meidän kaikkien veroeuroilla on ryhtynyt?
- Jaba_43
Kunhan kommentoin kirjoitti:
Mikä mahti voisi vaikuttaa Suomea mahtipontisesti ohjaavaan ay-valtaan? Voisiko apua pyytää esim. perinteisiltä ay-sidoksissa olevilta puolueilta, kuten SDP:ltä, jonka pj on ex-SAK:n edustaja, tai vaikkapa SAK:n ex-lakimieheltä, presidentti Haloselta, jonka tukipilariksi mm. SAK meidän kaikkien veroeuroilla on ryhtynyt?
Saattaa käydä niin, että SAK:n valta hiljalleen hiipuu, kun teollisten työpaikkojen suhteellinen osuus työssäkäyvästä väestöstä pienenee ja vastaavasti STTL:n ja Akavan suhteellinen osuus kasvaa. STTK ei puheenjohtajansa mukaan kaavaile ay-keskusjärjestöjen yhdistymistä, koska hän haluaa toimia enemmän irrallaan SDP:sta kuin SAK.
Yhdistynyt työnantajapuoli on taas EK:n Seppo Riskin suulla tehnyt jo aika selväksi, että keskitettyjen tupojen tie ei välttämättä jatku, koska kolmikannan kompromissit ovat aina huonoja joillekin toimialoille.
Tästä jo seuraa se, että ay-valta ei ole tulevaisuudessa sama kuin ennen, mihin suuntaan vie sekin, että työväenliikkeen ay-konservatiivien valta SDP:n sisällä vähenee, sillä Heinäluoma on SAK-taustastaan huolimatta reaalipoliitikko ja hyvin selkeästi enemmän Lipposen kuin Tuomiojan linjoilla.
kun kaikkeen vielä lisätään kokoomuksen kannatuksen tasaisesti nouseva trendi sekä se boosti, jonka Niinistön vaalimenestys tulee kokoomuksen kannatukselle antamaan, niin hyvään suuntaan olemme minun mielestäni menossa - vaikka turhan hidasta on kehitys ollut, mikä johtuu siitä kabinettipolitiikasta, jolla SDP ja kepu käätkevät keskinäiset erimielisyytensä julkisuudelta estääkseen äänestäjiä ottamasta asioihin kantaa ennen kuin vasta sitten, kun kompromissit tuodaan yksimielisesti eduskuntaan.
- Saulilta
varmuudenvuoksi verikoe ennenkuin alatte vakavasti seurustelemaan.
- Emeriitta
Karpelan matkassa. Jakorasia on saanut uuden merkityksen..
- Kunhan kommentoin
Keskustan oma pesä on nyt niin suursiivouksen tarpeessa kaikkine likapesineen, että helpoin ratkaisu kurjuuteen on keksiä pahat puheet muista oman lian peittämiseksi.
Elämme 2000-lukua, ja edelleen kepu toimii 50-luvun malliin.
- Kunhan kommentoin
Eiköhän Niinistöä kiinnosta enemmän hoitsujen ympärillä vellova tyhjänpäisten virkamiesten joukon vähentäminen kuin tärkeää peruspalvelutyötä tekevät uurastajanaiset, joiden palkkaan voitaisiin sitten lisätä noista virkamiesloisista vapautuvat rahat.
Muistaakseni Niinistön aikana VM:ssä perustettiin työryhmä ja avattiin jopa nettisivusto yleiselle keskustelulle, miten hallintoa voidaan Suomessa keventää ja parantaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242371Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441961Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241856Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101653Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121012Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu17980- 63845
- 55840
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2798