Mistä hihhulisanoista, -sanonnoista saat näärännäppyjä ja mitkä puolestaan ihastuttavat?
Inhoan EHEYTTÄMISTÄ, KIPUILUA ja kristi-intoilijoiden tapaa käyttää sanaa JÄNNÄ.
Olen totaalisen ihastunut LIHAN HIMOIHIN sekä KILVOITUKSEEN.
kielikysymys 2
10
719
Vastaukset
- Isti Ate
..on Häpy.
En vieläkään oikein ole varma, kumpaako sillä tarkoitetaan....- PekkaPakana
No, on naisen häpy ja miehen häpy.
- noownlife
PekkaPakana kirjoitti:
No, on naisen häpy ja miehen häpy.
Ja sitten vielä häpeän tunne, mitä joskus kutsuttiin myös hävyksi. Käyttäisivät vaan Raamatussakin asioista niiden oikeita nimiä: pinppi ja pippeli. Ei jäisi mitään epäselvyyksiä ja tulkinnanvaraisuuksia.
Eiköhän joku vielä väsää uuden suomennoksen Raamatustakin Paska-Ankka -tyylillä. :)
http://www.cybamall.com/paskafani
(No ei kyllä pidemmän päälle naurata yhtään...)
- PekkaPakana
Mielestäni hihhuleiden lähes kaikki sanonnat ovat jotenkin hauskoja.
Tässä jotain lemppareita: maailmallinen, kristittyjen yhteys, hengen hedelmät, hajaannus ja luopumus, laittomuus...näitä on paljon lisää. Jotkut hihhulisanat näyttävät samoilta kun meidän maailmallisten ihmisten käyttämät sanat, mutta niillä on usein jokin hauska merkitys.
Tässä hauskoja sanontoja joita olen poiminut hihhuleilta:
"Nyt on maailmanloppu lähellä!" (hihhuli teekkareiden juhlinnasta)
"Nyt on henkivallat liikkeellä!" (joku vastaava tilanne, en muista)
"Kuinka kristitty ihminen voi tehdä tuollaista !?"(esim. musiikista
Itse käytän usein noita, varsinkin viimeistä. Se tuntuu sopivan melkein joka tilanteeseen. - noownlife
Ehdottoman huvittavaa on kun sanat Jumala tai Jeesus korvataan jollain tuikitavallisella sanalla kuten Hän, Sana, Totuus, Rakkaus jne. Taisin jossain jo ehtiä tästä mainitsemaankin (pilkunnussija kun muutenkin olen..)
Tulee mieleen vanha kunnon suomalainen muinaisuskonto, jossa karhulle piti keksiä lempinimiä. :)
Lihan himo on myös aivan ehdoton suosikki!
Ei tule yhtäkkiä mieleen mitään hihhulisanaa, mitä varsinaisesti inhoaisin. Eheyttämisestä ja kipuilusta en ole tässä yhteydessä kuullutkaan. Jospa ne ovatkin Jari Sarasvuon sanavarastoa.
Ehkä jotkut ylistysadjektiivit voisivat olla niitä inhokkeja: "Mahtavan rakastava Jumala on tehnyt taas aivan upean hämmästyttävää .... blaa blaa." Hihhulisanastossa kummastuttaa esim. sanat totuus ja rakkaus. Olen huomannut, että uskovainen lisää valehdellessaan perään usein sanonnan tämä on totuus. Eikä asiassa välttämättä ole kyse uskonnollisista asioista. Sinällään kummallinen sana tuo totuus on hihhulisanastossa. Toinen kummallinen sana on tuo rakkaus. Silloin, kun hihhuli käyttää sanaa rakkaus siitä on rakkaus kaukana. Lisäksi tulee mieleen nyt sana kiinnostava. Sekin sana saa outoja piirteitä hihhulisanastossa.
- Uskomaton
Kiroiluhan on tyylikkäästi käytettynä nautittavaa kuultavaa ja lienee tuo sanavarasto enimmäkseen raamatusta saatua. Eiköhän olisi siis syytä tutustua tähän lähteeseen tietyllä kunnioituksella.
Satuin kerran kuulemaan ärrävikaisen papin saarnan. Oli onneton valinnut tekstiinsä ärräpäitä ylen määrin. Ensin huvitti kuunnella, lopuksi säälitti. - Gonzales
Äkkiseltään tulee mieleen esim tällä palstalla toisteltu siunausta- toivotus. Uskova liittää sen viestin loppuun sitä varmemmin, mitä kiivaammin asioista ollaan eri mieltä.
Monasti tuntuu siltä, että että sillä itseasiassa tarkoitetaan samaa, kuin "haista paska"!
Toinen huvittava on, niinikään viestin loppuun laitettu "rukoilen puolestasi". Tunnelma yleensä noissa yhteyksissä on ollut sellainen, että tuon voisi kuvitella tarkoittavan vaikkapa, että "enempää en voisi olla vittuuntunut sinuun".Nyt kun mainitsit, niin totta.
En ookkaan koskaan huomannut tota, mutta aloin just arvostaan tota tyyliä paljon enemmän... pitääpä ottaa toi käyttöönsä kun joku on eri mieltä. Siis perhana, en olis osannut odottaa moista oveluutta krisityiltä.- veecat
oon samaa mieltä. Myös sanonta "jumalan siunausta" saa karvat nousemaan pystyyn...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1086970
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915145Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1123396Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333292Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska332449Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191776Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961431Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391372Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311286- 481044